Polskie Radio
Section05
nazizm

Proces za "urodziny Hitlera". Prokuratura żąda kar bezwzględnego więzienia

W czwartek przed sądem ponownie stanęło sześcioro uczestników "obchodów" urodzin Adolfa Hitlera z maja 2017 roku. Prokuratura zażądała kar bezwzględnego więzienia dla wszystkich oskarżonych. - Z dowodów, które przeprowadzone zostały w toku postępowania, jednoznacznie wynika, że oskarżeni podobnych zachowań dopuszczali się w przeszłości - argumentowała prokurator Agnieszka Marcińczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura sąd regiony Śląsk TVN Adolf Hitler nazizm

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński powstanie w getcie Żydzi Holokaust getto warszawskie nazizm Niemcy okupacja niemiecka II wojna światowa HISTORIA

"Imperializmowi nie wolno ustępować". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 roku

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin Westerplatte

Prezydent Kaczyński o Powstaniu Warszawskim: "Jeden z najbardziej heroicznych czynów II wojny światowej"

- Niepodległości uzyskanej w roku 1918, obronionej w 1920, broniliśmy także w 1944 roku w Warszawie. To była walka podjęta po to, żeby Polska pozostała wolna. To nie jest święto martyrologii, tylko święto odwagi. Nam przyszło żyć w takim kraju, w którym ta odwaga jest potrzebna i nic na to nie poradzimy - podkreślał Lech Kaczyński w przeddzień 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy nazizm zbrodnie wojenne Lech Kaczyński

Brutalna napaść Rosji na Ukrainę. Mer Lwowa: kraj nazistowski, powinien zostać zupełnie odizolowany

- Chciałbym jasno podkreślić, że ten kraj (Rosja) musi być zupełnie odizolowany. Współpracujący z Rosją, z organizacjami sportowymi, kulturalnymi, kolaborują z nazistami. Musi dojść do absolutnej izolacji tego kraju. Rosjanie muszą zapłacić jak najwyższą cenę, tak abyśmy my mogli przetrwać - powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni nazizm

Nowe dokumenty dotyczące Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych

W osiemdziesiątą rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w warszawskiej siedzibie Archiwum Akt Nowych, zaprezentowano przekazane do AAN nowe zbiory mjr. Witolda Kitkiewicza "Mariana", dowódcy Radzymińskiego Obwodu Armii Krajowej "Rajski Ptak".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne Lwów Radzymin ZSRR NKWD Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

"Warto na jej dorobek spojrzeć z szacunkiem". Historyk o AK

- Należy pamiętać o tym, że dorobek Armii Krajowej był gigantyczny, to jest jednak kilkadziesiąt tysięcy akcji dywersyjnych, prawie 6 tysięcy akcji przeciwko przedstawicielom niemieckiego aparatu okupacyjnego, ponad 3 tysiące wyroków na zdrajcach, ponad 700 wysadzonych pociągów. Mając taką armię, z tymi wszystkimi ograniczeniami, warto jednak na ten dorobek spojrzeć z pewnym szacunkiem - podkreślił historyk dr Tomasz Łabuszewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armia Krajowa II wojna światowa Powstanie Warszawskie Polskie Państwo Podziemne HISTORIA historia Polski Niemcy nazizm Leopold Okulicki Władysław Sikorski Armia Czerwona wywiad AK

Prezydent i premier przypomnieli o ofiarach Holokaustu. "By ludzkość nigdy nie zapomniała"

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki w dniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieli o straszliwych losach milionów ofiar. "Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana w żaden sposób" - podkreślił premier.
Zobacz więcej na temat:  premier społeczeństwo Mateusz Morawiecki prezydent Andrzej Duda Holokaust nazizm Armia Czerwona

Prezydent i premier przypomnieli o ofiarach Holokaustu. "By ludzkość nigdy nie zapomniała"

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki w dniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieli o straszliwych losach milionów ofiar. "Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana w żaden sposób" - podkreślił premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier społeczeństwo Mateusz Morawiecki prezydent Andrzej Duda Holokaust nazizm Armia Czerwona

Jak powstawał niemiecki obóz koncentracyjny dla dzieci w Łodzi? Znaleziono nieznane dokumenty

Pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi odnaleźli w zasobach IPN dokumenty opisujące proces powstawania obozu koncentracyjnego Kinder-KL Litzmannstadt. Jak mówi dyrektor Muzeum dr Ireneusz Maj, Niemcy rozpatrywali utworzenie obozu dla polskich dzieci, które "zagrażają dzieciom niemieckim".
Zobacz więcej na temat:  IPN HISTORIA II wojna światowa nazizm POLSKA Łódź muzeum

"Niech przemówią tylko Ocalali". Zbliża się 77. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

"Świat nie wyciągnął lekcji z II wojny światowej. Po konsultacji z Prezydentem RP Muzeum pragnie, by podczas 77. rocznicy wyzwolenia, w 80-lecie rozpoczęcia Zagłady w KL Auschwitz, zamiast przemówień polityków była wymowna minuta ciszy i refleksji" - podało Muzeum Auschwitz. Jak podkreślono "niech przemówią tylko Ocalali z Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa III Rzesza Niemcy nazizm HISTORIA historia Polski Żydzi Armia Czerwona

Prof. Magdalena Gawin. Zniszczona pamięć małych miast

- Małe miasta mają koszmarne doświadczenie, które zniszczyło ich pamięć, one przeszły przez akcję "Inteligencja" w 1939 roku, podczas której wymordowani zostali radni, bibliotekarze, księgarze - mówiła w Dwójce nowa dyrektorka Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Dwójka Paweł Siwek historia Polski totalitaryzm pamięć nazizm stalinizm