Polskie Radio
Section05

niepełnosprawność

"Każde życie jest cudem". Mieli zostać abortowani, dziś opowiadają swoje historie

Ponad 80 historii osób, którzy mogli zostać zabici w aborcji, a dostali szansę na życie poznać można dzięki kampanii "Każde życie jest cudem" zorganizowanej przez Fundację Grupa Proelio. W poniedziałek w Warszawie podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię a także działalność samej Fundacji, swoim doświadczeniem dzielili się bohaterowie poruszających reportaży, które dostępne są już na stronie cudzycia.pl.
Zobacz więcej na temat:  ciąża Kościół aborcja POLSKA społeczeństwo rodzina dziecko dzieci

Premiera filmu "Po drugiej stronie dnia". Z empatii dla ludzi z niepełnosprawnościami

Już w poniedziałek 7 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się premiera filmu "Po drugiej stronie dnia" w reżyserii Macieja Sikorskiego. Film jest częścią projektu realizowanego przez Fundację Budzenie Pasji, którego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznym oraz wszelkimi kryzysami natury psychologicznej, spotęgowanymi przez okres pandemii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA aktorzy

Za pieniądze z UE powstaną centra usług społecznych. Resort funduszy rozpoczął negocjacje społeczne z samorządami

Ruszają konsultacje wartego ponad 4 mld euro programu Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 - poinformowała w środę sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze unijne cyfryzacja senior Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym zaszczepią się bez kolejki

- Osoba z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, podobnie jak osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności, może przyjechać do Punktu Szczepień Powszechnych i w godzinach pracy takiego punktu zaszczepić się bez kolejki przeciwko koronawirusowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych niepełnosprawni szczepienia szczepienia - raport

Zautomatyzowany trenażer chodu szansą na pełniejszą rehabilitację?

Grzegorz Piątek stworzył zautomatyzowany trenażer chodu. Dzięki urządzeniu pacjent będzie mógł być rehabilitowany w warunkach zbliżonych do fizjologii człowieka. - Odtwarzany jest chód w celu reedukacji, bombardowania mózgu wzorcem oraz utorowania obejść w mózgu i ich wyuczenia od nowa - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Artur Wolski rehabilitacja niepełnosprawni

"Mają przypominać dom". Paweł Wdówik o centrach opiekuńczo-mieszkalnych

- Jesteśmy na początku procesu deinstytucjonalizacji. Polega on na odchodzeniu od instytucjonalnych form pomocy, tj. wielkie DPS-y, i oferowaniu osobom potrzebującym czegoś zupełnie innego, bardziej przypominającego dom - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister MRPiPS Paweł Wdówik o programie tworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej niepełnosprawni

Służyła niewidomym na ciele i duszy. Siostra Maria Czacka i jej dzieło

- Siostra Czacka przyjmowała ślepotę jako krzyż dany do Boga. Wierzyła, że fizyczna ułomność pozwala niewidomym rozwinąć życie wewnętrzne i służyć dzięki temu innym ludziom - mówiła w Polskim Radiu 24 Magadalena Merta, która wraz Maryną Miklaszewską przypomniała postać matki Elżbiety Czackiej (Róży Marii Czackiej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Laski niewidomi wiara religia niepełnosprawni

Coraz więcej ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Ruszył nabór wniosków

- Samorządy powiatowe i gminne mogą ponownie składać wnioski do programu Centra Opiekuńczo-Mieszkalne - informuje pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Chodzi o placówki pobytu dziennego lub całodobowego dla osób z niepełnosprawnościami.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni pomoc pomoc społeczna Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej społeczeństwo POLSKA

PARP przeznaczy miliony złotych na innowacje w polskich firmach. Poznaj założenia tego programu

Ponad 45 mln zł ze środków unijnych trafi do firm na prace badawczo-rozwojowe w ramach "Bonów na innowacje dla MŚP" - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekty, które otrzymają wsparcie, dotyczą m.in. automatyzacji i cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PARP innowacyjność nowe technologie ochrona przyrody Automatyzacja cyfryzacja biznesu fundusze unijne małe i srednie przedsiębiorstwo firma

Święta w DPS w Broniszewicach. S. Tymoteusza Gil: były pełne radości

- Święta w Broniszewicach wyglądały jak zazwyczaj. Zawsze spędzamy je razem. Jako siostry nigdy nie wyjeżdżamy do swoich rodzin, tylko spędzamy je w Broniszewicach z chłopcami - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 s. Tymoteusza Gil, dominikanka z Broniszewic. Gościem audycji był także Karol Olszewski ("Catholic Voices").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA obostrzenia święta Wielkanoc niepełnosprawni Adrian Klarenbach

Teatr EXIT – w drodze do ratunku i uwolnienia

W Wielką Sobotę nie opuściliśmy desek teatru ani szeroko pojętego świata performatywnego. Gościem audycji "Trzy gramy Redbada" tym razem był założyciel Teatru EXIT Maciej Sikorski, z którym porozmawialiśmy m.in. o stereotypowym postrzeganiu niepełnosprawnych artystów, o tym, w jaki sposób sztuka może nam pomóc zawrócić ze źle obranej drogi oraz o tym, jak oddać się twórczości w zdrowy sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Redbad Klijnstra niepełnosprawni