Polskie Radio
Section05

niepodległość

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Program "Niepodległa"

"Niepodległa" to program kordynowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego głównym zadaniem jest "wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków". W ramach programu dofinansowane zostały setki projektów związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Łączna kwota wykorzystana na ten cel to ponad 13 mln złotych. - Polacy uważają, że obchody Święta Niepodległości powinny się odbyć w Warszawie, ale chcą też świętować lokalnie i regionalnie - podkreślił Jan Kowalski, dyrektor biura programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Syberia Powstanie Styczniowe HISTORIA Katarzyna Jankowska

Pierwsze miasto w Królestwie Polskim, które się oswobodziło

- Radom to robotnicze miasto. Była tu kolportowana rewolucyjna bibuła, która trafiała na bardzo podatny grunt w młodych, rozpalonych umysłach. Tutejsza młodzież była wychowywana w duchu patriotycznym – mówił w audycji Słowem Niepodległa pisarz, regionalista Marcin Kępa z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. O walce o niepodległość w Radomiu opowiadali także założyciel Radomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 72 pułku piechoty Przemysław Bednarczyk, Adam Zieleziński z Muzeum Jacka Malczewskiego i historyk Krzysztof Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  Radom Słowem Niepodległa