Polskie Radio
Section05

niepodległość

Łazienki Królewskie. Zielona enklawa z bogatą historią

- Jako muzealnicy mamy jeszcze sporo pracy, żeby pokazać Łazienki nie tylko jako rezydencję króla Stanisława Augusta, ale także w kontekście szeregu zdarzeń, które miały miejsce w okresie póżniejszym: powstania listopadowego czy wydarzeń związanych z obchodami stulecia niepodległości - mówił Antoni Krzysztof Sobczak, wicedyrektor warszawskich Łazieniek.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie HISTORIA Paweł Siwek Beata Kwiatkowska

Mobilne Muzeum Multimedialne rusza w Polskę

W czwartek z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy zainaugurowana została trasa Mobilnego Muzeum Multimedialnego. Ruchoma ekspozycja ma na celu przybliżenie wiedzy na temat historii Rzeczypospolitej i zachęcenie Polaków do wspólnego świętowania setnej rocznicy niepodległości. O idei muzeum mówił w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Kolarski Andrzej Duda historia Polski muzeum

Dwie drogi Wielkopolski do niepodległości

"Słowem Niepodległa" gościła w Poznaniu, w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Gośćmi audycji byli profesor Olaf Bergmann i Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr Marek Rezler - historyk, znawca historii miasta i regionu oraz Jan Gruszka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Poznań odzyskanie niepodległości powstanie wielkopolskie rozbiory Polski Słowem Niepodległa

"Polska w ramach UE powinna realizować interes narodowy"

– Liczę, że uda nam się zbudować poczucie jedności przy okazji obchodów stulecia niepodległości. Nie jestem jednak naiwny. Wiem, jak jesteśmy podzieleni, jakie panują emocje w polskiej polityce – powiedział w audycji "Nos Kleopatry" Jarosław Sellin, wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Unia Europejska muzyka klasyczna POLSKA

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Program "Niepodległa"

"Niepodległa" to program kordynowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego głównym zadaniem jest "wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków". W ramach programu dofinansowane zostały setki projektów związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Łączna kwota wykorzystana na ten cel to ponad 13 mln złotych. - Polacy uważają, że obchody Święta Niepodległości powinny się odbyć w Warszawie, ale chcą też świętować lokalnie i regionalnie - podkreślił Jan Kowalski, dyrektor biura programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Syberia Powstanie Styczniowe HISTORIA Katarzyna Jankowska