Polskie Radio
Section05

niepodległość

Paderewski – najsłynniejszy Polak, bożyszcze tłumów

- Obecnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką gwiazdą był Paderewski. Kobiety marzyły o obięciu pukla jego włosów albo wyszywały sobie na pończochach fragmenty "Menueta", jego najsłynniejszego utworu. Jak się obecnie o tym czyta, na myśl przychodzą gwiazdy rocka albo pop - mówiła w Dwójce dr Magdalena Pinker, kuratorka wystawy "Paderewski".  
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Muzeum Narodowe w Warszawie KULTURA wystawa Paweł Siwek

Walka o niepodległość. "Tu oddychało się wolną Polską"

Tu oddychało się nie tylko świeżym powietrzem sosnowych drzew, ale także wolna Polską. W starannie zaprojektowanym Konstancinie pod Warszawą czytano polską literaturę, organizowano koncerty. - Tu w latach 90-tych XIX wieku budziła się droga do wolności Polaków – powiedziała Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury, która wraz z Hanną Kaniastą, redaktorką strony Wirtualne Muzeum Konstancina oprowadzała po mieście w audycji Słowem Niepodległa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Konstancin historia Polski Stefan Żeromski Słowem Niepodległa Żeromski bio

Ignacy Jan Paderewski. "To on dotarł do prezydenta USA"

Wybitny polski pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu. Jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski, układ pokojowy kończący I wojnę światową. W 1915 roku Ignacy Jan Paderewski wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W Polskim Radiu 24 przypomnienie jego działalności na rzecz Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ignacy paderewski USA odzyskanie niepodległości historia Polski

"Żeromski był prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej"

– Jest kilka miast, które walczą o prymat pierwszeństwa. Poza Zakopanem, w grę wchodzi Kraków czy Tarnów – wskazywał w audycji Słowem Niepodległa Jerzy Roszkowski, historyk. W Polskim Radiu 24 o drodze do odzyskania niepodległości w Zakopanem mówili również Jan Karpiel-Bułecka, animator kultury zakopiańskiej, Małgorzata Wnuk - prawnuczka założyciela najstarszej, jeszcze dziewiętnastowiecznej zakopiańskiej restauracji „U Wnuka”, a także Anna Wende-Surmiak i Michał Murzyn z Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane odzyskanie niepodległości Stefan Żeromski Józef Piłsudski Słowem Niepodległa

Proces odzyskiwania niepodległości w Suwałkach  

Suwałki to miasto, które przechodził z rąk do rąk na przestrzeni wieków. Najpierw było to Wielkie Księstwo Litewskie, potem Królestwo Prus, następnie Księstwo Warszawskie, Imperium Rosyjskie, Rzesza Niemiecka, Rzeczpospolita Polska, III Rzesza i wreszcie wolna Polska. O Suwalszczyźnie w audycji Słowem Niepodległa opowiadali Jerzy Brzozowski i dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, a także dr Maciej Abrosiewicz z Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego.
Zobacz więcej na temat:  Suwałki Suwalszczyzna odzyskanie niepodległości historia Polski Słowem Niepodległa

Antoni Stawarz – zapomniany bohater polskiej niepodległości

Antoni Stawarz to postać, która miała kluczowe znaczenia dla wyzwolenia Krakowa pod koniec października 1918 roku, a tym samym dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Porucznik Stawarz dowodził bezkrwawym powstaniem w Krakowie, lecz po wojnie został zapomniany. O krakowskiej drodze do niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Melania Tutak (adiunkt Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) i Maciej Miezian (kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków odzyskanie niepodległości Słowem Niepodległa historia Polski

Jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego?

Polscy politycy często powołują się na dziedzictwo marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy w debacie publicznej wymieniane jest jego nazwisko, zazwyczaj przywoływane są chwalebne karty z dziejów Polski. O tym, jaka była filozofia Józefa Piłsudskiego, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy filozof Paweł Rzewuski (Uniwersytet Warszawski) i historyk Mikołaj Mirowski (Dom Literatury w Łodzi).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Józef Piłsudski II RP Gabriel Narutowicz