Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Ogromne straty w polskiej kulturze podczas II wojny światowej

W związku z obroną we wrześniu 1939 i powstaniem najbardziej ucierpiała Warszawa. Niemiecki okupant przez sześć lat niszczył elementy polskiej kultury i architektury w całym kraju. Do tej pory wiele budynków, które padło ofiarą rozbiórki i bombardowań, nie zostało odbudowanych. - Jeśli zapomnimy o wojnie, zapomnimy o tym, co utraciliśmy, to jest ryzyko, że będziemy brnąć w jakąś nieciekawą ścieżkę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Bez Przedawnienia II wojna światowa historia Polski Jakub Domoradzki

Opozycja reaguje na raport ws. reparacji wojennych. Lodowski: zostali całkowicie zaskoczeni

- Główna partia opozycyjna, która powinna przewidywać takie ruchy, została całkowicie zaskoczona - tak publicysta Miłosz Lodowski skomentował w Polskim Radiu 24 reakcje opozycji w związku z publikacją raportu dotyczącego strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej. Gościem "Debaty dnia" był również Jędrzej Lipski z "Dziennika Zachodniego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron POLSKA polityka reparacje wojenne II wojna światowa

Reparacje wojenne. Prof. Gontarski: Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną, moralną oraz ekonomiczną

- Dokument z 1953 roku budzi wątpliwości z historycznego puntu widzenia. Jednak mamy w tej sprawie opinię profesora Jana Santorskiego, czyli jedynego polskiego naukowca mającego na swoim koncie monografię dot. ważności w prawie międzynarodowym, publicznym umów czy jednostronnych oświadczeń woli państw członkowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, adwokat i rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel POLSKA reparacje wojenne Bez Przedawnienia II wojna światowa Związek Sowiecki Niemcy

W 1953 roku rząd PRL zrzekł się reparacji wojennych. Co na to prawo?

Komunistyczny rząd PRL w 1953 roku złożył NRD deklarację, zgodnie z którą zrzekł się wszelkich roszczeń z tytułu strat poniesionych przez Polskę w czasie drugiej wojny światowej. Czy dziś ta deklaracja nadal ma moc prawną? Czy w związku z tym roszczenia Polski wobec Niemiec o rekompensatę są w pełni uzasadnione? O tym w "Klubie Trójki" mówili dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu, oraz prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka PRL reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Bez Przedawnienia

Warszawa pod niemiecką okupacją. Jan Pietrzak: w 1942 r. zamordowali mojego ojca

1 sierpnia 1944 r. do walki w Warszawie przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Okres niemieckiej okupacji wspominał na antenie Polskiego Radia 24 satyryk i publicysta Jan Pietrzak. - Moje dzieciństwo było dramatyczne - przyznał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Jan Pietrzak POLSKA HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa

Dr Ukielski o nastrojach przed powstaniem: warszawiacy liczyli, że uda się wyzwolić miasto zanim wejdą Rosjanie

- Warszawiacy wiedzieli kilka dni wcześniej, nim wybuchło powstanie, pobitych, wycofujących się Niemców, mieli też w pamięci ich rozbrajanie w 1918 roku, więc zdecydowana większość warszawiaków liczyła, że powstanie potrwa krótko i że uda się wyzwolić Warszawę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, historyk i politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem audycji był także ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa Ludowe Wojsko Polskie (LWP) 1944 HISTORIA Armia Krajowa POLSKA Polskie Radio 24

Fort III Pomiechówek. Dr Oleńczak o likwidacji więzienia i masowej egzekucji

78 lat temu na terenie Fortu III w Pomiechówku Niemcy zlikwidowali więzienie i wymordowali przebywających na jego terenie 281 więźniów. O tych wydarzeniach przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów i osób represjonowanych i członek Rady Fundacji Fortu III Pomiechówiek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski zbrodnie wojenne POLSKA społeczeństwo

Reparacje wojenne od Niemiec. Wiemy, kiedy prezes PiS ogłosi dokładną kwotę

Jak zapowiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, informacje o polskich stratach wojennych w II wojnie światowej zostaną zaprezentowane 1 września br., a dokładną kwotę reparacji ogłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Liczę, że to pierwszy krok do wypłaty Polsce odszkodowań - powiedział polityk w TVP Info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy polityka II wojna światowa Jarosław Kaczyński reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk

Irlandczyk oskarża Polaków o kolaborację z hitlerowcami. Jest reakcja ambasady

"W przeciwieństwie do innych rządów w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami " - pisze charge d'affaires RP w Dublinie Agnieszka Skolimowska. To odpowiedź na opublikowany w Irish Times list Olivera Searsa, Irlandczyka o polskich korzeniach, właściciela dublińskiej galerii i fundacji krzewiącej pamięć o Holocauście. Znalazło się w nim zdanie o "kolaboracji Polski z Nazistami". To część trwającego od jakiegoś czasu sporu - wyjaśnia korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Irlandia historia Polski II wojna światowa nazizm Adam Dąbrowski Holokaust

Piotr Rypson: "Tańczący" to bardzo szczególny cykl Wejmana

- Przed Powstaniem Warszawskim Wejman wraz ze swoją żoną i małym synkiem opuścili Warszawę i udali się do rodziny na południu Polski. Przedtem Wejman musiał się ukrywać. Jego szwagier był szefem Kedywu w Świętokrzyskim, zginął podczas akcji i gestapo węszyło ze Wejmanem i jego rodziną. I właśnie w ukryciu, gdzieś na przełomie 1943/44, powstał ten cykl - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Rypson, kurator wystawy "Tańczący 1944. Mieczysław Wejman". 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Jakub Kukla Dwójka SZTUKA II wojna światowa

Polskie Radio podczas II wojny światowej. Informowało i jednoczyło

Polskie Radio było w okresie II wojny światowej kluczowym środkiem masowego przekazu. Nie tylko informowało o działaniach wojennych. Miało także moc jednoczenia i tworzenia narodowej wspólnoty. O znaczeniu Polskiego Radia i jego roli w scalaniu społeczeństwa polskiego opowiedziała prof. Barbara Giza, współautorka pracy "Wrzesień 1939. Filmowe teksty i podteksty". 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa kampania wrześniowa POLSKA historia Polski radio historia radiofonii media Małgorzata Raducha Stefan Starzyński Władysław Szpilman Barbara Giza

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński powstanie w getcie Żydzi Holokaust getto warszawskie nazizm Niemcy II wojna światowa HISTORIA