Polskie Radio
Section05

opera

Thomas Hampson: nie zależy mi na poklasku

- Staję przed publicznością, żeby przywołać pewien świat, który jest mi bardzo bliski, świat, który dokładnie i gruntownie zgłębiałem. Chciałbym tylko, żeby do głosu doszli prawdziwi geniusze: Goethe, Heine, Schubert, Mader, Strauss i wielu, wielu innych. Jestem wyłącznie ich przedstawicielem - mówił w Dwójce Thomas Hampson, jeden z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Dwójka muzyka klasyczna KULTURA

Leonard Mróz in memoriam. Artyści w hołdzie maestro

- Chcemy zaprezentować lirykę polską i rosyjską, ale także pomnikowe dzieło, jakim jest opera "Borys Godunow". Jej fragmenty, czyli tzw. sceny basowe – wszystko to jest związane z pewną narracją o profesorze, o jego życiu artystycznym, wyborach i wszystkim, co było dla niego ważne. On kochał muzykę, w szczególności rosyjską, dlatego tymi utworami chcemy podkreślić pierwszą rocznicę śmierci profesora - mówił prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, pomysłodawca wyjątkowego koncertu "Leonard Andrzej Mróz in memoriam".
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Dwójka wspomnienie Jerzy Semkow KULTURA

Utalentowana pani reżyser w TPK

Ewelina Marciniak – Talent Trójki w kategorii Teatr 2012 – była naszym gościem specjalnym w kolejnym, podsumowującym rok, wydaniu TPK. Od poprzedniego spotkania minęło kilka lat. Przez ten czas przemierzyła długą drogę, reżyserując w wielu miastach Polski, ale też od 2006 roku – za granicą, głównie w Niemczech. Wróciła właśnie… ze Szwajcarii, gdzie zadebiutowała w Teatrze Miejskim w Bernie, realizując operę-dramat muzyczny Richarda Wagnera – część I tetralogii – "Złoto Renu". Nie mogliśmy dłużej zwlekać i korzystając z okazji, że jest w Polsce, zaprosiliśmy ją do TPK.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR Piotr Machalica wspomnienie Stanisław Lem piosenka Trójka

"Był człowiekiem wielkiej życzliwości". Nie żyje Kazimierz Pustelak

- Kazimierz Pustelak dysponował pięknym głosem. Miał wspaniałe legato, którego nauczył się jeszcze w lata 60., kiedy był wychowankiem szkoły przy La Scali. Tę włoską szkołę słychać było w jego głosie, w podawaniu frazy. On tę wiedzę przekazywał swoim studentom - mówił Rafał Siwek, który w Programie 2 Polskiego Radia wspominał znakomitego tenora. Kazimierz Pustelak - legenda polskiej opery - zmarł w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Pustelak odeszli 2021 Tomasz Szachowski KULTURA

Wesołe bakterie, nieistniejące książki i inne koncepty Stanisława Lema

– Nie ma nic bardziej ponurego od humorystów… no ja nie jestem aż taki ponury, ale uważałem, że chodzi o to, żeby nie nudzić zanadto – wyznał Stanisław Lem podczas naszej rozmowy, którą prowadziliśmy w 1998 roku, kiedy zostały wydane w jednym tomie jego "Apokryfy", czyli parodie różnych poetyk powieściowych. Wcześniej ukazywały się w tomach: "Doskonała próżnia", "Wielkość urojona. Prowokacja" oraz "Biblioteka XXI wieku". Choć naturalnie, pisząc wstępy do nieistniejących książek czy ich recenzje, bawił czytelników, pozostawał nade wszystko filozofem.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Stanisław Lem Marek Kochan KULTURA KSIĄŻKA Teatr Polskiego Radia musical Trójka

Maria Callas. Szczyt popularności przyszedł po szczycie formy śpiewaczej

- Do 1960-61 roku Maria Callas była przede wszystkim śpiewaczką. Później z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że głos zaczął ją zawodzić, stała się postacią światową, bohaterką gazet, nawet tych niemuzycznych, plotkarskich - mówił Leszek Kazana, tłumacz powieści graficznej "Maria Callas to ja" Vanny Vinci, która ukazała się w Polsce nakładem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki Maria Callas Teatr Wielki - Opera Narodowa Paweł Siwek KULTURA komiks

Orfeusz w Metropolitan Opera. Polski śpiewak zadebiutował na scenie w Nowym Jorku

- Uważam dzieło Matthew Aucoina za genialnie, wychodzące poza wszelkie schematy - powiedział Jakub Józef Orliński, który zadebiutował w nowojorskiej Metropolitan Opera w roli alter ego Orfeusza w "Eurydyce". Artysta  uznał to za przeskoczenie swoich marzeń. W Polsce będzie można obejrzeć utwór amerykańskiego kompozytora 4 grudnia w cyklu Met: Live in HD!
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT metropolitan opera MUZYKA Nowy Jork SZTUKA Stany Zjednoczone

Laureaci Konkursu Wokalnego im. Paprockiego: emocje cały czas w nas tkwią

- Trudno zebrać myśli po tak wielkim konkursie z udziałem wspaniałych jurorów, którzy nas oceniali, co było wielkim stresem. Jednak dobrze jest wystąpić przed taką publicznością i jurorami, nawiązać kontakty na przyszłość i sprawdzić, czy jest się już w stanie wyjść na scenę, pokazać się przed ludźmi - mówił w Dwójce Nazarii Kachala, jeden ze zwycięzców II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Bogdan Paprocki