Polskie Radio
Section05

opera

Szef wszystkich szefów. Rudolf Bing: Operę moją widzę ogromną

Kim był Rudolf Bing? W jaki sposób trafił do Nowego Jorku? Jak zarządzał największą operą świata w czasach przedinternetowych? Co się z nim stało po odejściu z MET (Metropolitan Opera)? I w jaki sposób wpadł w sidła Caroll Lee Douglas, drugiej żony, która wykorzystała jego pozycję i majątek? Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy w "Klubie Trójki". Pretekstem do rozmowy była książka "5000 wieczorów w Operze" – wspomnienia Binga, które ukazały się ponownie po 40 latach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rudolf Bing Ewa Łętowska Wiesław Ochman Piotr Kamiński

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica Marcin Pesta Dwójka Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA TEATR historia Polski Dorota Piotrowska

"Każdy może śpiewać". Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej

- Myślę, że każdy może zacząć śpiewać w każdym wieku, ale największe szanse, że uda nam się coś osiągnąć są wtedy kiedy jesteśmy mali - powiedział Jakub Szafrański, gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom, który opowiedział o rozpoczynających się wkrótce warsztatach: "Pokazujemy śpiew. Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej". Patronat nad warsztatami objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci Łazienki Królewskie kultura dla dzieci kompozytor dyrygent śpiew

Festiwal Mozartowski w Warszawie i Wiedniu. Alicja Węgorzewska: budujemy wspaniały most

W Warszawie trwa 33. Festiwal Mozartowski, który w tym roku zawitał również do Wiednia. W ramach trwającego od połowy maja wydarzenia prezentowane są dzieła nie tylko patrona imprezy, ale też m.in. innych klasyków wiedeńskich. Całości towarzyszy z kolei Mozart Junior Festival. - Okazało się, że budujemy wspaniały most z Wiedniem - opowiada Alicja Węgorzewska, mezzosopranistka i dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Heine Alicja Węgorzewska Warszawska Opera Kameralna Festiwal Mozartowski muzyka klasyczna

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Hamburg religia Aldous Huxley Jarosław Iwaszkiewicz Kościół totalitaryzm spektakl kompozytor literatura książki muzyka współczesna

Concerto delle donne - kobiecy zespół i jego tajemne pieśni

- To była muzyka, której pilnie strzeżono, książę nie pozwalał jej drukować. Po wykonaniu koncertu panie oddawały nuty i one były zamykane w oddzielnym, przeznaczonym specjalnie na tę kolekcję pokoju - tak o działalności żeńskiego XVI-wiecznego zespołu Concerto delle donne mówiła w Dwójce dr Aneta Markuszewska, autorka nowego cyklu "Wirtuoza, prima donna, diva". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kobieta śpiew Aneta Markuszewska

Z Limanowej na operowe sceny całego świata – premierowy reportaż Moniki Chrobak

Śpiewaczka operowa Jadwiga Postrożna od zawsze chciała zostać wielką artystką. Jej marzenie spełniło się dzięki ciężkiej pracy i wielkiej determinacji, gdyż droga na scenę wymagała od niej wielu wyrzeczeń i poświęceń. Ostatecznie jednak dopięła swego i została śpiewaczką operową. Obecnie jest związana m.in. z Operą Wrocławską i teatrem w Magdeburgu. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Postrożna reportaż Trójka Monika Chrobak MUZYKA śpiew Limanowa Opera Wrocławska Krynica-Zdrój Jan Kiepura pr poleca

Druga edycja Baltic Opera Festiwal. Tomasz Konieczny zachęca: otwórzmy się na operę, to nie musi być nuda

Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy wybitnego śpiewaka operowego, bas-barytona Tomasza Koniecznego. Nawiązuje do przedwojennej tradycji festiwali operowych, dzięki którym Sopot w pierwszej połowie XX wieku nazywany był Bayreuth Północy. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 20-25 lipca. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Tomasz Konieczny Giacomo Puccini Ryszard Wagner

Zbrodnia w okowach trzech mistrzów

Marta Kluczyńska, znakomita młoda dyrygentka, kierownik muzyczna Polskiego Baletu Narodowego, od pewnego czasu z powodzeniem realizuje rolę archeologa pamięci o zapomnianych polskich operach. W zeszłym roku na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystawiła koncertowo z powodzeniem Barbarę Radziwiłłównę Henryka Jareckiego (1888), w tym roku zwróciła uwagę publiczności na piątą w kolei operę Ludomira Różyckiego, rzecz o nieprzeciętnej wartości ekspresyjnej, dramaturgicznej i instrumentacyjnej – Beatrix Cenci (1926).
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Marta Kluczyńska Ludomir Różycki Teatr Wielki - Opera Narodowa Polskie Radio Chopin

"Carmen" w Operze Bałtyckiej. Tragiczna miłość w czasach wojny

- Kontekst wojny domowej, okrucieństwa, które się z tym wiążą, a przy okazji malarstwa z tamtego okresu, myślę choćby o "Guernice" Picassa... wydaje mi się, że to będzie dobre otoczenie do tego, żeby pokazać losy tragicznej miłości - mówił w Dwójce Paweł Szkotak, reżyser opery "Carmen". Premiera 7 czerwca w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Szkotak Carmen Opera Bałtycka w Gdańsku Hiszpania

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko historia Polski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  scenografia Monika Pilch Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski