Polskie Radio
Section05

patronatPRD

Współczesny bajarz polski

Współczesny bajarz polski to zbiór tradycyjnych polskich legend i baśni. Brzmi mało zajmująco? No właśnie. A przecież opowieści ludowe są wszystkim poza nudą. Straszą w nich diabły, strzygi i demony. Piękne księżniczki bywają podstępne, bracia niegodziwi, a czarnoksiężników przerastają ich skromni uczniowie. Zamysłem przy tworzeniu tego zbioru było, aby młodzi czytelnicy poznali tradycyjne polskie opowieści, nie tylko dlatego, że trzeba, że to lektura obowiązkowa, ale dlatego, że to naprawdę wspaniałe historie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam

Zakończył się 8. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

"Dziecinada" to jedyny Międzynarodowy Festiwal Teatrów skierowany do dzieci, opiekunów i całych rodzin na Dolnym Śląsku. Tegoroczna edycja odbył się w dniach 24-26 września w plenerze. Festiwal odbył się na placu przed Impartem i na podwórku Impartu – tam zagrane były wszystkie spektakle, koncerty, przeprowadzone przeróżne warsztaty i pobędziemy ze sobą w teatralnym świecie. A może i wszechświecie? Z całą pewnością, w przestrzeni tej, nie zabrakło Polskiego Radia Dzieciom, które patronowało temu wydarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci kultura dla dzieci

Mała Warszawska Jesień 2021

Mała Warszawska Jesień w 2021 roku wkroczyła w wiek nastoletni. Jedenaście lat to czas, w którym dziecko jest już w pełni zanurzone w człowieczeństwie. Jest świadome, zarówno swojej obecności, jak i wszystkich konsekwencji i wartości bycia dzieckiem i powolnego stawania się dorosłym. A jednocześnie to moment w życiu, w którym w ramach procesów intelektualnych szczególnego znaczenia nabiera krytyczne myślenie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci

Zakończył się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki 2021

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki dobiegł końca! W tym roku impreza wystartowała w Warszawie, następnie zawitała w Radomiu, Katowicach i Sopocie, Opolu i Gdyni i Wrocławiu. Tegoroczną edycję festiwalu zakończyły wydarzenia odbywające się w Lublinie (16-19.09) i Zamościu (17.09.). Polskie Radio Dzieciom patronowało temu festiwalowi.
Zobacz więcej na temat: 

"Jemy borówki na polu". Piękno języka polskiego podczas spotkań w Rabce Zdroju

Podczas trzeciej edycji projektu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" eksperci opowiadali o bogactwie i zawiłościach języka polskiego, a także jak się nim posługiwać, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Usłyszeć można było również wybitnych opowiadaczy, Agnieszkę Ayşen Kaim, Irenę Stopę, Grzegorza Uzdańskiego i Magdę Lenę Górską, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyki Serge’a Tamasa. Przedstawione opowieści łączyły m.in. ciekawą fabułę i piękny język, których fragmenty można było usłyszeć podczas "Kulturalnej Strefy".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+ literatura dziecięca

Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim

To trzecia edycja projektu, którego celem jest oparta na zabawie, niestandardowa popularyzacja wiedzy o języku polskim: jego regionalnych odmianach, zasadach etykiety językowej, o tym, jak zmienia się znaczenie słów i w jaki sposób posługiwać się językiem, by nasze codzienne życie było łatwiejsze. Podczas spotkań eksperci opowiadają o bogactwie i zawiłościach naszego języka, o słowach trudnych, śmiesznych, kłopotliwych, o regionalizmach i językowych wpadkach, natomiast artyści pokazują, jak posługiwać się językiem, by skutecznie przemówić do odbiorcy.
Zobacz więcej na temat: 

Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Dołącz do George’a i Annie!

George i jego najlepsza przyjaciółka Annie stają przed życiową szansą. Zostają przyjęci do programu dla astronautów, który przygotowuje młodych ludzi do załogowej misji na Marsa w przyszłości. Spełnia się ich największe marzenie – mogą uczestniczyć w najnowszych odkryciach i poznać nowych przyjaciół zafascynowanych Wszechświatem tak samo jak oni.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców literatura dziecięca

Trwa X Międzynarodowy Festiwal "Teatralna Karuzela"

W dniach 2 – 11 lipca 2021 roku odbędzie się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce – X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W jego ramach pokażemy spektakle na żywo i w formie transmisji on-line oraz zaprosimy Was na otwarte panele dyskusyjne, różnorodne spotkania warsztatowe i koncerty, które zapewnią wszystkim codzienną dawkę dobrej i pięknej energii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest "Naturatyka".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Festiwal Najmłodszych. Poznań 28.06 - 04.07 [POSŁUCHAJ]

Sztuka Szuka Malucha to zdecydowanie najstarsze - bo na festiwalowej scenie obecne już 15 lat - międzynarodowe wydarzenie w Polsce, które w całości poświęcone jest wydarzeniom artystycznym dla najmłodszych pasjonatów sztuki. W tym roku poznańskie spotkania nazwane są już zresztą "Festiwalem Najmłodszych". W wydarzeniach można było uczestniczyć od 28 czerwca - do 4 lipca b.r.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Polskie Radio Dzieciom na festiwalu "Ojce i Dziatki"

Robert Romanowicz z wykształcenia jest architektem, ale na co dzień zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową i scenografią. Jego prace cechuje niepowtarzalny styl. Ilustruje książki dla dzieci - znaleźć je można w "Kapselku" Kamila Niewińskiego, czy uznanej  "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej. 19 czerwca w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej odbył się "Warsztat artystyczny z Robertem Romanowiczem". Spotkaniu temu przyglądała się Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca