Polskie Radio
Section05

pisarz

Łukasz Orbitowski: jako pisarz daję smutek

Książka Łukasza Orbitowskiego to autorski wybór najlepszych wpisów z bloga pisarza, przepełnionych rozmaitymi doświadczeniami i obserwacjami. – Kiedyś byłem niesłychanie towarzyski, ale teraz wszyscy zdezerterowali do sieci lub na imprezy. Jako pisarz daję smutek, ale jako człowiek staram się dawać radość – mówił o sobie w audycji Między Kropkami pisarz Łukasz Orbitowski, autor książki "Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego".
Zobacz więcej na temat:  blog internet czytelnictwo literatura Łukasz Orbitowski książki

Zośka Papużanka: całe życie piszę piórem

- Nie umiem pisać niczym innym. Długopisem mogę się ewentualnie podpisać, bo przechodzą mi przez niego maksymalnie cztery słowa. Na komputerze natomiast moje książki jedynie przepisuję - mówi w Czwórce pisarka i nauczycielka języka polskiego Zośka Papużanka, z którą Kasia Dydo rozmawia o książce "Świat dla Ciebie zrobiłem". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA literatura książki Katarzyna Dydo KSIĄŻKA pisarze i poeci

Literatura jak film, czy film jak literatura?

Literaci w Studiu Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich to wyjątkowy na skale światową eksperyment, a także powrót do dobrych tradycji polskiego filmu z czasów Tadeusza Konwickiego i Ernesta Brylla. O tym, na czym ten wyjątkowy projekt polega, w "Stacji Kultura" opowiadają dziennikarka Justyna Sobolewska oraz pisarz Jakub Małecki.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM literatura KULTURA Tadeusz Konwicki Aleksandra Zielińska Grzegorz Uzdański Katarzyna Dydo reżyser

Książka "Londyn 1967" – kontrkulturowy przewodnik

- Lata 60. można kochać i można ich nienawidzić. Są na ich temat dwie narracje. Kontrkulturowa, pokazująca idealistyczne aspekty tego okresu, które wprowadziły istotne zmiany społeczne w kolejnych dekadach. Jest też narracja konserwatywna, która pokazuje, że była to epoka, która pozostawiła po sobie tylko kaca, ze względu na narkotyki i rozluźnienie obyczajów seksualnych – tak o latach 60. mówił w audycji Między Kropkami prof. Piotr Szarota z Instytutu Psychologii PAN, autor książki „Londyn 1967”.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura 1967 lata 60

Jerzy Pomianowski – pisarz, który się wtrącał

- Jerzy Pomianowski powiedziałby dziś, że warto czytać literaturę współczesną, która najbardziej się wtrąca. Dostrzegał on bowiem misję inteligenta, który zajmuje się sprawami nierozwiązanymi, zawikłanymi i pozostawiającymi wiele niejasności – powiedziała Katarzyna Roman-Rawska z Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. W Polskim Radiu 24 przypomniała postać pisarza i dramaturga, który zmarł w wieku 95 lat 29 grudnia 2016.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pomianowski literatura książki Błażej Prośniewski

Maria Dąbrowska jakiej nie znamy

Przekonania polityczne, stosunek do trudnych wydarzeń historycznych, sympatie i niespodziewane emocje. Mało znane wątki z życia Marii Dąbrowskiej ujęte w książce "Dąbrowska (nie)znana. Szkice". Jej autorka, prof. Ewa Głębicka, była gościem audycji „Między Kropkami”, w której podzieliła się ze słuchaczami tym, co tajemnicze i zaskakujące w życiorysie jednej z najważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  książki Maria Dąbrowska literatura Ewa Głębicka