Polskie Radio
Section05

polecane24

Archeologia – nauka, która szuka wartości absolutnych

- Wszyscy mówią, że inne dziedziny nauki się rozwijają, a archeologia stoi w miejscu. Archeologia w ciągu ostatnich 50 lat bardzo się przekształciła. Zmieniają się metody, technologie, a także pytania, które ludzie sobie zadają – powiedział w programie Kawa Dyplomatyczna wybitny archeolog prof. Karol Myśliwiec. Gość odniósł się także do książki „W cieniu Dżesera”, której jest autorem.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt

Polska i Ukraina chcą układu ws. OPAL? "Rosyjska wrzutka"

PGNiG zapowiada prawną ofensywę w sprawie gazociągu OPAL. Polski koncern stawia Komisji Europejskiej 14 zarzutów w sprawie tej inwestycji. Dodatkowo kieruje wniosek w trybie pilnym do Trybunału Sprawiedliwości UE. Tymczasem w ostatnich godzinach pojawiła się sensacyjnie brzmiąca informacja o rzekomych wspólnych krokach Polski i Ukrainy ws. gazociągu OPAL. Dementował te doniesienia w PR24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz ziemny POLSKA Ukraina gazociąg północny PGNiG Komisja Europejska

Kasacja ws. Polańskiego odrzucona. "To kończy procedurę"

Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie decyzji Sądu Okręgowego w Krakowie, który odmówił ekstradycji reżysera Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. – To oznacza, że w Polsce procedura w tym zakresie została zakończona – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Gajewska-Kraczkowska, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Roman Polański sądownictwo Zbigniew Ziobro USA

Zamieszanie wokół powrotu delegacji z Londynu. Komentarz

Na nowo odżyła dyskusja dotycząca przewozu najważniejszych osób w państwie. To pokłosie artykułu "Dziennika Gazety Prawnej". Opisano w nim zamieszanie o miejsca w samolocie, którym rządowa delegacja wracała z Londynu. – W ogóle nie powinno być mowy o tym, kto ma poczekać na następny lot, a kto ma lecieć od razu – komentował w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Londyn rząd lotnictwo Beata Szydło samolot samoloty Warszawa casa Andrzej Duda Wielka Brytania

Jan Maria Jackowski: PiS porządkuje Polskę

Trwa polityczny spór wokół projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Opozycja uważa, że nowe przepisy będą niesprawiedliwe, a rządzący bronią inicjatywy. – Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ludzie, którzy byli twarzą systemu totalitarnego, nie powinni otrzymywać emerytur wielokrotnie przewyższających świadczenia ich ofiar – mówił w Rozmowie Poranka Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jan Maria Jackowski PRL 13 grudnia Adam Hodysz PiS dekomunizacja

Przyznano Wielkie Splendory 2016

Aktorzy Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc; były dyrektor Teatru Polskiego Radia Henryk Rozen i zespół twórców i realizatorów powieści radiowej „Matysiakowe” - to laureaci tegorocznych Splendorów. Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów i twórców za kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Ewa Wiśniewska Andrzej Ferenc henryk rozen Matysiakowie

Po referendum we Włoszech. "Włosi sprzeciwili się Renziemu"

Premier Włoch Matteo Renzi wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę w referendum konstytucyjnym i zapowiedział złożenie dymisji na ręce prezydenta republiki. W niedzielnym głosowaniu Włosi mogli poprzeć bądź odrzucić pakiet zmian w konsytuacji. Większość, prawie sześćdziesiąt procent głosujących, wybrała to drugie. Reformy zaproponował i przeforsował wcześniej w parlamencie obecny rząd. O sytuacji we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 Cristino Pinzauti, przedsiębiorca.
Zobacz więcej na temat:  Włochy referendum Matteo Renzi

Włochy po referendum. Kto zastąpi premiera Renziego?

Premier Włoch Matteo Renzi wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę rządu w referendum konstytucyjnym. Tłumaczył, że nie pójdzie w ślady wielu swoich poprzedników, którzy w podobnych sytuacjach udawali, że nic się nie stało i poda się do dymisji. Sytuację we Włoszech po głosowaniu skomentował w audycji Świat W Południe dr Piotr Bodył-Szymala, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy Matteo Renzi referendum Azja Wschodnia

Krzyż Wschodni za pomoc Polakom

Obcokrajowcy, którzy nieśli pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937-1959 zostaną uhonorowani. Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu odznaczenia Krzyża Wschodniego, który ma być dowodem wdzięczności i pamięci o tych, którzy narażali życie, by ratować naszych rodaków.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Polacy za granicą Prawo i Sprawiedliwość Michał Dworczyk Wołyń Jan Żaryn Edyta Poźniak Kresy Bogdan Borusewicz PiS Platforma Obywatelska Ukraina II RP

Martin Schulz żegna się z Parlamentem Europejskim

W ostatnich dniach Martin Schulz zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Niemiecki polityk chce wystartować w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu. Sprawę w Panoramie Europejskiej komentowali Krzysztof Kokoszczyński z portalu „EurActiv.pl” i Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Martin Schulz Parlament Europejski Niemcy