Polskie Radio
Section05

polecane24

Rabiej: atak na organizacje pozarządowe był niepotrzebny

– Cieszę się, że wicepremier dostrzegł wodospady kłamstwa, które leją się czasem w "Wiadomościach". Niektóre materiały były mocno zmanipulowane – mówił w Rozmowie Parlamentarnej Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Piotr Gliński na antenie TVP Info skrytykował telewizję publiczną za informacje dotyczące powiązań rodzinnych części działaczy sektora publicznego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński media Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego TVPinfo Nowoczesna TVP

Katastrofa smoleńska. Roth: do tej pory jest mnóstwo pytań

Niemiecki reportażysta i dziennikarz śledczy – Jürgen Roth – ponownie wskazuje, że 10 kwietnia 2010 roku mogło dojść do zamachu na prezydencki samolot Tu-154M. W swojej najnowszej książce sugeruje, że katastrofa, do której doszło pod Smoleńskiem, mogła być też inspirowana z Polski. Jakie ma na to dowody? Kto konkretnie mógł zlecić ewentualny zamach?
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska książki literatura BND Rosja Władimir Putin zamach

Rzeź wołyńska. "Naprawdę trudno jest przebaczyć"

Historia rzezi wołyńskiej wciąż mocno dzieli Polaków i Ukraińców. Stare rany otworzyły się ponownie po wejściu do kin filmu „Wołyń”. Jak to możliwe, że pewnego dnia zgodnie żyjący ze sobą ludzie stali się dla siebie śmiertelnymi wrogami? O swoim dramatycznym doświadczeniu masakry Polaków na Wołyniu i w Galicji mówił Stanisław Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska historia Polski Polacy za granicą Edyta Poźniak USA Gruzja wojsko

Trzy lata po Majdanie. "Elity nie chcą walczyć z korupcją"

Minęła trzecia rocznica rozpoczęcia protestów na Euromajdanie. Wielotygodniowe manifestacje zaowocowały odsunięciem od władzy Wiktora Janukowycza. Czy Ukraińcy dziś żyją w lepszym państwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Piotr Kościński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Majdan Euromajdan Piotr Pogorzelski korupcja

Podarujmy dzieciom najwspanialszy świąteczny prezent

Alkohol, kłótnie i przemoc. Oto najczęstsze wspomnienia z dzieciństwa podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Dlatego też organizacja przygotowała specjalną kampanię „Podaruj dzieciom ich pierwsze święta”. Dzięki niej każdy z nas może sprawić, że jakieś dziecko po raz pierwszy otrzyma najwspanialszy gwiazdkowy prezent – Święta Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze.
Zobacz więcej na temat:  akcja charytatywna Boże Narodzenie święta dzieci

Na scenie: Emigracja według Sławomira Mrożka i Piotra Cyrwusa

Emigracja od kilku stuleci wpisana jest w historię naszego kraju, również tę najnowszą. Na przestrzeni lat zmieniają się jedynie powody i formy opuszczania ojczyzny. Zjawiska emigracji dotyka dramat Sławomira Mrożka „Emigranci”. Na jego podstawie teatralną formę dzieła stworzył m.in. Piotr Cyrwus, który w audycji „Na scenie” opowiedział o przesłaniu spektaklu i ponadczasowej twórczości Mrożka.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Cyrwus TEATR emigracja Sławomir Mrożek

Rozpruwacz kulturalny: narodziny dyktatora

Ogromna inteligencja, wyczucie słabości przeciwników i umiejętność manipulowania otoczeniem. Oto jedne z cech, które predestynują do bycia dyktatorem. O tym, jak ktoś taki może dorastać i kształtować swoją osobowość, pokazuje film „Dzieciństwo wodza”. Przy okazji polskiej premiery dzieła Brady’ego Corbeta w audycji „Rozpruwacz kulturalny” zastanawialiśmy się czym był faszyzm i czy ta ideologia może dziś powrócić.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm hitlerowskie obozy koncentracyjne stalinizm IPN Józef Stalin Francja FILM

Maria Dąbrowska jakiej nie znamy

Przekonania polityczne, stosunek do trudnych wydarzeń historycznych, sympatie i niespodziewane emocje. Mało znane wątki z życia Marii Dąbrowskiej ujęte w książce "Dąbrowska (nie)znana. Szkice". Jej autorka, prof. Ewa Głębicka, była gościem audycji „Między Kropkami”, w której podzieliła się ze słuchaczami tym, co tajemnicze i zaskakujące w życiorysie jednej z najważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  książki pisarz Maria Dąbrowska literatura Ewa Głębicka

"Nie można karać dwa razy za to samo"

Byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa będą mieli niższe emerytury i renty. Według przyjętego przez rząd projektu, ponad 30 tysięcy pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL będzie otrzymywało świadczenia nie wyższe niż średnie emerytury i renty przyznawane przez ZUS. Sprawę w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentowali Łukasz Zboralski z "Do Rzeczy" i Wiesław Dębski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Dębski Robert Bogdański ustawa PRL komunizm emerytury mundurowe emerytura