Polskie Radio
Section05

polityka historyczna

79. rocznica Powstania Warszawskiego. "Młodzi Niemcy mają o tym szczątkową wiedzę"

W niedzielę w Berlinie odbędzie się Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 r., który ma być hołdem dla Powstańców. Ponadto ma przybliżyć mieszkańcom Berlina wiedzę o polskiej historii. - O ile starsze pokolenia mają świadomość zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej, to młodsze dysponują szczątkową wiedzą na ten temat - powiedział ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa dyplomacja Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa HISTORIA Berlin Niemcy reparacje wojenne społeczeństwo III Rzesza

Niemiecki portal użył określenia "polskie getta i obozy". Ambasador RP w Berlinie: to oburzające

"To oburzające, że niemiecki HNA_online użył terminu »polskie getta i obozy« w artykule o ocalałych z Holokaustu. Szanowny Panie Kopielz (autor tekstu), to nie były »polskie obozy«. To były niemieckie getta i obozy zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce" - napisał w piątek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa dyplomacja Niemcy II wojna światowa historia Polski Auschwitz okupacja niemiecka Holokaust media dziennikarstwo Sachsenchausen

Kuriozalne tezy szefa rosyjskiej Dumy. Fogiel: Polska nie ma sobie nic do zarzucenia

- Doskonale pamiętamy zabory, pakt Ribbentrop–Mołotow, Katyń, przyzwolenie Stalina na zniszczenie Warszawy przez Niemców i wszystkie inne sowieckie zbrodnie - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel w reakcji na tezy przewodniczącego Dumy Pańśtwowej Wiaczesław Wołodin. - Polska w kwestii pamięci historycznej nie ma sobie nic do zarzucenia - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel Związek Sowiecki komunizm historia Polski

Wiceszef MSZ o wypowiedzi polityk Lewicy dot. zachodniej Polski: kompromitujące słowa

- Twierdzenie, że Polska ma komukolwiek wypłacać reparacje, jest dla tej osoby absolutnie kompromitujące. Na szczęście Partia Razem odcięła się od tej kuriozalnej wypowiedzi - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, komentując słowa Pauliny Matysiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Paulina Matysiak

Odszkodowania za II wojnę światową. Mularczyk: system prawny Niemiec nie widzi ofiar z Polski

- Ustawodawstwo niemieckie w sposób dyskryminacyjny traktuje ofiary narodowe - widzi ofiary dyskryminacji pod kątem religijnym. Są świadczenia wypłacane obywatelom Izraela, Żydom, i dyskryminowanym Niemcom podczas II wojny światowej, ale ich system prawny nie widzi ofiar z Polski, Grecji, Ukrainy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. - Przygotowałem projekt rezolucji w Radzie Europy, który ten problem opisuje, liczę, że będzie on przedmiotem dalszych prac i doprowadzi do przygotowania raportu rzetelnie opisującego tę kwestię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Katarzyna Gójska

Żołnierz Wehrmachtu ekspertem niemieckiego radia. Tamtejsze media piszą tylko o morderstwach nazistów, a nie Niemców

Niemieckie radio Deutschlandfunk przeprowadziło wywiad z byłym żołnierzem Wehrmachtu. Joachim Hoeppner wystąpił tam w roli eksperta od dostarczenia Ukrainie czołgów. Skandaliczną rozmowę skomentował portal portal Bild.de, który stwierdził, że "Hoeppnerowi, który brał udział w zbrodniczej wojnie napastniczej nazistów, wolno tłumaczyć ofiarom rosyjskiej wojny napastniczej, dlaczego nie powinny dostać czołgów". To nie pierwszy raz, kiedy tamtejsze media próbują rozmywać odpowiedzialność Niemców za II wojnę światową, ograniczając ją do stwierdzeń o nazistach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy II wojna światowa media historia Europy nazizm

Lenin potępiany w Rosji. "Wypuścił dżina ukraińskiego patriotyzmu"

- Lenin jest w oficjalnej narracji rosyjskiej potępiany jako człowiek, który po pierwsze zrobił rewolucję (...), jak również doprowadził do usamodzielnienia się szeregu republik - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, autor książki "Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie społeczeństwo agresja Dwójka Włodzimierz Lenin Związek Radziecki ZSRR Związek Sowiecki

Jarosław Papis: dobrze, żeby Izraelczycy poznali Polskę jako kraj otwarty

- Wyjazdy edukacyjne Izraelczyków do Polski to są wyjazdy tożsamościowe. Ale wydaje mi się, że można wypracować taki model, że obok wyjazdów tożsamościowych będą organizowane wyjazdy poznawcze. Aby poznać Polskę jako kraj dla większości Żydów w Izraelu będący krajem pochodzenia i pokazać Polskę w sposób, w jaki Polska na to zasługuje - jako Polskę otwartą - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Izrael POLSKA Holokaust dyplomacja