Polskie Radio
Section05

pomoc

NASZ WYWIAD "Wykorzystujmy możliwości, budujmy wspólną agendę". Ukraiński politolog o planowanej wizycie polskiego rządu w Kijowie

- Relacje Polski i Ukrainy są wielopoziomowe. Na poziomie politycznym warto wykorzystywać możliwości i unikać ryzyka - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Szewczenko ze Studium Europy Wschodniej. Jego zdaniem wizyta polskiej delegacji w Kijowie będzie w dużej mierze gestem politycznym, wskazującym, że mimo kryzysów Polska wspiera Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Kijów broń Ukraina Europa wojna 2024 NASZ WYWIAD Rosja Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Radosław Sikorski Donald Tusk Władimir Putin relacje polsko-ukraińskie granica rolnictwo infrastruktura

Ile jeszcze może potrwać wojna na Ukrainie? Amerykańskie media dotarły do ustaleń służb wywiadowczych

Wojna na Ukrainie potrwa jeszcze co najmniej dwa lata - do takich wniosków doszli zachodni i ukraińscy analitycy wojskowi. Mniej optymistyczną wersję podała amerykańska telewizja CNN. Eksperci wojskowi, na których opinie powołuje się stacja, przewidują, że rosyjska inwazja na Ukrainie może trwać jeszcze pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT USA wojsko

Polska Biblioteka w Kijowie integruje Polaków i Ukraińców

W Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie, powstałej w 2016 roku, zgromadzono ponad 10 tysięcy woluminów. Większość książek ofiarowały placówce uczelnie medyczne, wydawnictwa oraz sami lekarze, wśród nich jest prywatny księgozbiór patrona Biblioteki w Kijowie, profesora Zbigniewa Religi. Funkcjonowanie biblioteki w warunkach wojennych nie jest łatwe, dlatego też obecnie każde wsparcie i niesiona dla niej pomoc jest nie do przecenienia.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych Biblioteka Polska

NASZ WYWIAD "Bezpieczeństwo, plany Putina, produkcja broni z partnerami". Ekspert z Kijowa: mamy wiele spraw do omówienia z Polską

- Chcielibyśmy włączyć się we wspólne projekty dotyczące produkcji broni, wspólne projekty gospodarcze. Obecnie zbliżamy się do etapu, w którym nie wystarczy mówić o przekazywaniu uzbrojenia. Musimy je także produkować - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksander Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych, komentując możliwe tematy nadchodzącej wizyty polskiej delegacji na Ukrainie i deklarowane w tych dniach wsparcie innych państw NATO. - Wsparcie Polski jest ważne, odgrywa istotną rolę w wielu sprawach, choćby w w Unii Europejskiej, w sprawie odblokowania funduszów - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Kijów broń Ukraina Europa wojna 2024 NASZ WYWIAD Rosja Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Radosław Sikorski Donald Tusk Władimir Putin GOSPODARKA

WOŚP 2024. Nowe technologie też wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 32. raz. 28 stycznia odbędzie się wielki finał wydarzenia. W tym roku Polacy, i nie tylko, wesprą zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. WOŚP idzie z duchem czasu - jej działania wspiera też nowoczesna technologia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan WOŚP WOŚP 2024 akcja charytatywna społeczeństwo nowe technologie

NASZ WYWIAD "Nowy prometeizm, wspólne programy rakietowe". Ukraiński politolog o perspektywach relacji Kijowa i Warszawy

- Polsce i Ukrainie potrzebny jest obecnie nowy prometeizm,  który pozwoliłby wyznaczyć nowe pola współpracy między oboma państwami - powiedział ukraiński politolog Jewhen Mahda, pytany o relacje obu państw i swoje przemyślenia przed zapowiadaną od pewnego czasu wizytą polskiego rządu w Kijowie. W jego ocenie warto wzmocnić współpracę w dziedzinie obronności, mogłaby ona dotyczyć m.in. programu rakietowego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Kijów broń Ukraina Europa wojna 2024 NASZ WYWIAD Rosja Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski Radosław Sikorski

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja pomoc UE wojna na Ukrainie

NASZ WYWIAD "Zachód dał znać Rosji, że nie opuści Ukrainy". Ekspert: Zełenski realizuje strategię ws. Krymu, pomaga koalicja morska

- W ostatnich dniach Zachód przekazał Rosji ważny sygnał, że Ukraina nie zostanie pozostawiona sama sobie - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych, komentując serię spotkań prezydenta Ukrainy z liderami państw NATO i podpisanie bezprecedensowej umowy o porozumieniu obronnym z Wielką Brytanią. Ekspert podkreślił, że Kijów realizuje obecnie zapowiedzianą przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego strategię oswobodzenia Krymu spod okupacji, a w niej ważną rolę pełnią działania tzw. koalicji morskiej dla Ukrainy, współtworzonej przez Londyn i Oslo. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Kijów broń Ukraina Europa wojna 2024 NASZ WYWIAD Rosja Wielka Brytania Krym

TYLKO U NAS Tykająca bomba w Jemenie. Kraj jest na skraju katastrofy humanitarnej

Od 2014 roku w Jemenie trwa kryzys, który zagraża życiu 18 mln ludzi - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Grupa Huti, która przejęła władzę w kraju, doprowadziła mieszkańców na skraj nędzy. Wojna domowa i naloty przeprowadzane w odpowiedzi na działania reżimu mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację Jemeńczyków.
Zobacz więcej na temat:  Jemen konflikty międzynarodowe ubóstwo PAH ŚWIAT Afryka

"Skandalicznie małe". Debata w PE nt. dalszego wsparcia militarnego dla Ukrainy

Ile uzbrojenia Unia Europejska powinna przekazywać Ukrainie? Debata w tej sprawie podzieliła dziś Parlament Europejski w Strasburgu. Według większości eurodeputowanych, wsparcie Unii dla Ukrainy jest obecnie "skandalicznie małe". Tymczasem w ocenie skrajnej prawicy i lewicy, tego wsparcia powinno nie być wcale, a zamiast tego powinny się rozpocząć negocjacje pokojowe.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Unia Europejska

Zbudowani dobrymi uczynkami. Reportaż "Nasz wymarzony dom" [POSŁUCHAJ]

– Tego, co zobaczyliśmy, nie da się opisać. Prowizoryczny dach przykryty jakąś pozbieraną blachą. Oni się tylko modlili przy każdym wietrze, żeby tego nie porwało, a niedużo brakło i byliby bez dachu nad głową – mówi jeden z przedstawicieli Fundacji Renovo, przyznając, że mieszkanie w takich warunkach, w jakich przez lata żyła ta sześcioosobowa rodzina, wydawało mu się niewyobrażalne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Monika Chrobak pr poleca ubóstwo rodzina

"Jeżeli skończy się nam broń, to będziemy walczyć łopatami". Szef MSZ Ukrainy o pomocy dla Kijowa

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba powiedział, że "amerykański Kongres nie ma już wiele czasu na podjęcie decyzji w sprawie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy". - Zapewniam jednak, że nawet jeśli skończy nam się broń, będziemy walczyć łopatami, ponieważ walczymy o przetrwanie naszego narodu - mówił.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko broń USA ŚWIAT Europa