Polskie Radio
Section05
porozumienia sierpniowe

Stanisław Fudakowski: "Solidarność" pozwala budować Polakom własną podmiotowość i tożsamość

- "Solidarność" to źródło siły, której ludzie potrzebują, żeby budować własną podmiotowość i tożsamość - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz "Solidarności". Tematem audycji były zbliżające się uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Antoni Trzmiel Piotr Duda Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gdańsk porozumienia sierpniowe Jan Paweł II

Dr Jarosław Szarek o 40. rocznicy powstania Solidarności: źródeł jej powstania było wiele

W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. O narodzinach związku opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność porozumienia sierpniowe bitwa warszawska 1920 Dorota Truszczak Jarosław Szarek IPN

Od zimy stulecia do porozumień sierpniowych, czyli od 1979 do września 1980 roku

Styczeń 1979 roku przyniósł rekordowo niskie temperatury i opady śniegu, jakby rozpoczynając kolejne miesiące katastrof. "Zima stulecia" sparaliżowała kraj, a kwietniowe powodzie wyrządziły duże szkody w rolnictwie. Z kolei w lutym zginęło 49 osób w wyniku wybuchu gazu w warszawskiej rotundzie PKO.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek Stocznia Gdańska porozumienia sierpniowe prof. Andrzej Nowak historia Polski

Anna Walentynowicz jedną ze 100 kobiet "Time'a"

Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wskazano jako najważniejszą kobietę 1980 roku. Zobacz serwis specjalny.
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz Solidarność Stocznia Gdańska stan wojenny porozumienia sierpniowe historia Polski PRL komunizm 1980 POLSKA

"Wielki moment". Wiceminister kultury o wpisaniu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

- To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski - powiedziała na konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin o wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Stocznia Gdańska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego porozumienia sierpniowe 1980 POLSKA Gdańsk

"Niepokonani. opozycja PRL". Rola wolnej prasy w Karnawale Solidarności

- Niezależna prasa odegrała długofalową rolę w działalności opozycji demokratycznej, która ujawniła się latem 1980 roku. Jej sukcesem było to, że w zakładach pracy przyjęto bezpieczną formę strajku - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Olaszek, historyk z IPN. Gośćmi Polskiego Radia byli także Jan Strękowski i Tomasz Truskawa - opozycjoniści i wydawcy prasy w PRL.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski opozycja demokratyczna PRL Jan Olaszek Solidarność NSZZ porozumienia sierpniowe PR24 porozumienia sierpniowe

Premier: "Solidarność" to ruch jakiego nie było w historii

- Ruch "Solidarności", jak mało które wydarzenia z przeszłości, ma dziś cały czas wielką moc zmiany rzeczywistości na lepsze. To ruch, jakiego w historii świata nie było - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Gdańsk porozumienia sierpniowe Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Solidarność

Jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski

Porozumienia sierpniowe podpisano w dwóch egzemplarzach. Jeden przypadł strajkującym, drugi wicepremierowi Mieczysławowi Jagiellskiemu. Oryginałów dokumentów do wielu lat już nie widziano, niewiadomo co się z nimi stało. - To jest pewien paradoks, że jedno z najważniejszych porozumień w historii Polski zaginęło - mówił Grzegorz Wołk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio 24 historia Polski 1980 porozumienia sierpniowe Solidarność Agnieszka Kamińska

Uroczystości wydarzeń historycznych elementem walki politycznej?

– Bardzo ubolewam nad tym, że pomimo podziałów politycznych, nie potrafimy wspólnie obchodzić rocznic wydarzeń historycznych – powiedział Nathan Organ z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 komentarze dotyczące najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, w tym uroczystości rocznicowych związanych z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz Sierpniem ‘80.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Westerplatte Gdańsk II wojna światowa 1 września sierpień 80 sierpień 1980 obchody Szczecin historia Polski Paweł Adamowicz porozumienia sierpniowe

Działacz opozycji PRL o wydarzeniach Sierpnia '80

- To, co nazywamy dzisiaj Porozumieniami Sierpniowymi, było kłamstwem z obu stron. Dokumenty mówią o tym, że Jaruzelski i Kania powiedzieli Gierkowi, który optował za siłowym rozwiązaniem, czyli pozabijaniem strajkujących i wjechaniem czołgami do Stoczni, że nie mają na to siły i nie są na to gotowi. Myśmy też kłamali, bo przecież tak naprawdę staraliśmy się przedłużyć ten szesnastomiesięczny okres "pseudowolności". Wkrótce okazało się, że komuniści przygotowali się do stanu wojennego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji PRL.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo porozumienia sierpniowe historia Polski

Były opozycjonista o Sierpniu '80: potrafiliśmy się zjednoczyć

W 1980 roku, w wyniku fali strajków, która przetoczyła się przez Polskę, narodził się ponad 10-milionowy ruch społeczny, wkrótce potem nazwany NSZZ "Solidarność". Wydarzenia były impulsem do przemian systemowych w całej Europie Wschodniej i krajach "demoludów". - To było piękne, że potrafiliśmy się wtedy zjednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Majdzik, działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  1980 porozumienia sierpniowe Polskie Radio 24 HISTORIA PRL komunizm Solidarność

"Władze PRL nie chciały respektować Porozumień Sierpniowych"

- To, co się stało, wydawałoby się dziś śmieszne. Pretekstem do protestów była podwyżka cen wędlin w bufetach zakładowych. To było samobójstwo dla władzy, załogi fabryk zauważyły zmianę natychmiast. Reakcja społeczna od razu nastąpiła, pierwsze strajki, po 1 lipca 1980 roku, były nieuniknione - wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk, mówiąc o genezie strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność porozumienia sierpniowe Wojciech Roszkowski Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Adrian Klarenbach Stocznia Gdańska

Działacz opozycyjny w PRL: pielęgnujmy idee "Solidarności"

- Narodziny "Solidarności" są najwspanialszym kwiatem w ogrodzie naszej wolności, w dokonaniach współczesnej historii Polski po II wojnie światowej. Musimy pielęgnować to, dbać o idee "Solidarności" - powiedział Andrzej Rozpłochowski na antenie Jedynki. Działacz opozycyjny z czasów PRL mówił o dorobku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Andrzej Rozpłochowski Solidarność porozumienia sierpniowe sierpień 80