Polskie Radio
Section05
powódź

PR24 "Miasto gąbka". Eksperci o znaczeniu małej retencji

- Jeżeli mała retencja stanie się powszechna, stanie się dużą retencją, a tej, w skali całego kraju, bardzo potrzebujemy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nieznański (WWF Polska), autor broszury "Mała retencja. Poradnik i przykłady działań dla samorządów", który rozmawiał z prof. Pawłem Rowińskim (Instytut Geofizyki PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd woda ekologia powódź

Człowiek kontra natura. Jak nasze działania wpływają na ryzyko powodzi i podtopień

- Współczesne systemy przeciwpowodziowe swoją genezą sięgają jeszcze pierwszej połowy XX wieku - mówi Alicja Pawelec z Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Budowano wały, myśląc, że dzięki regulowaniu rzek będziemy bezpieczni, a miasta będą chronione i nie będą im zagrażać powodzie i podtopienia. Okazuje się, że to nie było do końca dobre rozwiązanie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka powódź ekologia

Wielka powódź na Bugu. Reportaż "Ptaszki, żabki i roślinki" [POSŁUCHAJ]

– Zalane drogi dojazdowe do wiosek nad Bugiem. By dojechać do Młynarzy w gminie Zabrodzie, miejscowości gdzie powódź wyrządziła najwięcej szkód, trzeba pokonać dwustumetrowe rozlewisko na drodze powiatowej. W Młynarzach ponad 50 osób, czyli połowa zameldowanych na stałe mieszkańców, nie może wyjść ze swojej posesji. Dookoła woda skuta cienkim lodem. W robieniu zakupów pomagają im strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – relacjonuje Adam Bogoryja-Zakrzewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż powódź Bug Mazowsze pr poleca

"Ptaszki, żabki i roślinki" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o wielkiej powodzi na Bugu

Tak wielka powódź na Bugu jeszcze się nie zdarzała. Ostatnia - z tych znaczących miała miejsce 13 lat temu, a potem co roku jedynie na krótko wylewało - mówią mieszkańcy wioski Młynarze. To miejscowość najbardziej dotknięta kataklizmem. Zameldowanych jest tu 109 mieszkańców. Połowa z nich nie mogła swobodnie wyjść z domu.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż powódź Bug Mazowsze

PR24 "Nie można powiedzieć, że najgorsze mamy za sobą". Prof. Okruszko o sytuacji hydrologicznej

- Prognozy nie wskazują na silne opady, a na polskich rzekach i zbiornikach wodnych nie ma kry, dlatego w najbliższym czasie nie powinno dochodzić do zatorowych wezbrań, jak dwa tygodnie temu na Bugu, choć sytuację na pewno trzeba monitorować - powiedział w Polskim Radiu 24 hydrolog z SGGW prof. Tomasz Okruszko. - Będzie więcej wody, ale myślę, że wzrosty nie będą gwałtowne - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda powódź IMGW woda

Szef MON wysłał żołnierzy na zalane tereny Mazowsza. IMGW wydał kolejne alerty, sytuacja będzie się pogarszać

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w środę, że "na zalane tereny na północy Mazowsza zostali skierowani żołnierze". Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o przekroczeniu stanów alarmowych dla rzeki Bug na terenie m.in. Mazowsza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powódź Mazowsze Wyszków Ministerstwo Obrony Narodowej rzeka woda Władysław Kosiniak-Kamysz mazowieckie Wojska Obrony Terytorialnej społeczeństwo służby i bezpieczeństwo regiony Wojsko Polskie

Powodzie na Mazowszu. Szef MON: wojsko rusza z pomocą dla mieszkańców

Wojsko rusza z pomocą dla mieszkańców Wyszkowa i okolic, gdzie na skutek zatorów lodowych podniósł się stan wody rzeki Bug - oświadczył w mediach społecznościowych wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Mazowsze mazowieckie woda rzeka społeczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo Wyszków powódź