Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Audycje okolicznościowe w Jedynce

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Program 1 Polskiego Radia oddał hołd bohaterom i przygotował bogaty program dedykowany temu ważnemu wydarzeniu w historii Polski. Radiowa Jedynka aktywnie włączyła się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.                          
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski

"Niemcy uciekali w popłochu". Uczestnik walk o PWPW wspomina zdobycie kluczowej powstańczej reduty

- Niemcy uciekali w popłochu - tak moment zdobycia gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w 79. rocznicę tego wydarzenia wspomina powstaniec warszawski, kapitan Juliusz Kulesza. Uczestniczył on w walkach o ten gmach, a wcześniej w latach okupacji niemieckiej był pracownikiem mieszczącej się tu Staatsdruckerei. Dziś Juliusz Kulesza wziął udział w oficjalnych obchodach upamiętniających zdobycie PWPW w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski II wojna światowa

Godzinę "W" uczcili hymnem Rosji Radzieckiej. Jest reakcja stołecznego Ratusza. "ZTM złoży skargę do armatora"

Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani taką nieodpowiedzialnością. Zarząd Transportu Miejskiego, na którego zlecenie prywatna firma obsługuje warszawskie linie turystyczne, złoży skargę do tego armatora. Będą wyciągane daleko idące konsekwencje, możliwe jest także zerwanie umowy - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony

TYLKO U NAS Buntowniczka z powodu. Łączniczka "Wala" zawsze żyła na swoich zasadach

Kiedy ostatni raz rozmawiałem z panią Walentyną, byliśmy na bardzo krótkim spacerze przed szpitalem. Ostatnie tygodnie życia głównie tam spędzała, jej stan zdrowia z dnia na dzień się pogarszał. Pamiętam, jak spojrzała na mnie swoimi niebieskimi oczami i powiedziała: "Pawełku, ucieknijmy stąd". Walentyna Słonecka ps. Wala zmarła 30 lipca 2023 roku, miała 95 lat. Była łączniczką w Powstaniu Warszawskim, bohaterką, buntowniczką. A to jest jej historia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa historia Polski społeczeństwo

Jaką lekcją jest dziś dla nas Powstanie Warszawskie?

- Powstańcy to ludzie, którzy przeżyli ogromne traumy, jednak potrafili nie stracić radości życia. Choć wielu z nich nie miało szans skończyć studiów, kształcić się w wymarzonych kierunkach, wśród nich byli wybitni naukowcy, artyści, sportowcy - mówiła Agnieszka Cubała, wieloletnia badaczka dziejów Powstania Warszawskiego i autorka jedenastu książek o tej tematyce. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski psychologia Jakub Jamrozek

Szaflarska, Kwiatkowska, Szpilman i inni. Artyści, którzy przystąpili do Powstania Warszawskiego

Połączył ich udział w Powstaniu Warszawskim i do końca życia łączyła ich popowstaniowa trauma. Alina Janowska, Papcio Chmiel, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Jeremi Przybora, Władysław Szpilman, Mieczysław Fogg, Mira Zimińska to artyści, którzy 79 lat temu stanęli do walki, broniąc Warszawy i podnosząc powstańców na duchu tajnymi koncertami.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Papcio Chmiel Danuta Szaflarska Irena Kwiatkowska

Powstanie Warszawskie 1944. "List do Orlika": premierowy reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Kazimierz Wilczyński, pseudonim Orlik, urodził się 11 sierpnia 1928 roku w Zawichoście. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego mieszkał na Marymoncie. 1 sierpnia 1944 roku miał 16 lat. Już pierwszego dnia walki z okupantem niemieckim trzymał w swoich dłoniach pistolet. Zuzanna Kamińska, wnuczka "Orlika", opowiada w reportażu o wspomnieniach związanych z dziadkiem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki II wojna światowa pr poleca reportaż w Jedynce

"Dziś idę walczyć, mamo" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Józef Andrzej Szczepański, ps. "Ziutek", to powstaniec warszawski, żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej. Był harcerzem 17 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej przed 1939 i w okresie konspiracji. Gdy wybuchło powstanie warszawskie, był dowódcą drużyny w "Parasolu". Uczestniczył w walkach na Woli w rejonie ul. Wolskiej, Żytniej i cmentarzy wolskich. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Warszawiacy zaśpiewali (nie)zakazane piosenki. Patriotyczny tłum na placu Piłsudskiego

Warszawiacy zaśpiewali na placu Piłsudskiego (nie)zakazane piosenki, czyli powstańcze utwory - między innymi "Warszawiankę", "Marsz Mokotowa", "Sanitariuszkę Małgorzatkę" czy "Małą dziewczynkę z AK". Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" stał się tradycją, wpisaną w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku wspólne śpiewanie odbyło się w strugach deszczu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo

Powstanie Warszawskie 1944. "Siła społeczna była mobilizująca dla ludności cywilnej i wojska"

Czym był 1 sierpnia 1944 roku dla mieszkańców Warszawy po rozpoczęciu przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walki z Niemcami o stolicę? W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozmawiamy o tym z Janem Żarynem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn historia Polski

Profesor Aleks Szczerbiak: Brytyjczycy bardzo mało wiedzą o Powstaniu Warszawskim

- Przykro mi to mówić, ale Brytyjczycy bardzo mało wiedzą o Powstaniu Warszawskim. Jeśli jest mowa o powstaniu w czasie wojny w Warszawie, to kojarzy się im z powstaniem w Getcie Warszawskim w 1943 roku. I bardzo często mylą te wydarzenia – mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" politolog, prof. Aleks Szczerbiak z Uniwersytetu Sussex w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Wieczorkowski Trójka Wielka Brytania historia Polski