Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Gala wręczenia nagród BohaterON już dziś wieczorem

Wieczorem zostaną po raz 3. wręczone nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Uroczysta gala o godz. 19.00 odbędzie się w Sali Koncertowej Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego. Organizują ją Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a hasłem jest "Pamięć - edukacja - Pomoc". Jednym z partnerów strategicznych akcji jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski II wojna światowa gala W POLSKIM RADIU POLSKA

Kampania BohaterON. Ponad milion kartek dla powstańców

- To przedsięwzięcie, w którym historia łączy wszystkich. Celem jest opowiadanie naszej historii i przypominanie o świadkach tamtych wydarzeń - o powstańcach warszawskich. Przez siedem lat wysłaliśmy już ponad milion kartek - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni kampanii BohaterOn. Gościem audycji była również scenarzystka i reżyserka Halina Przebinda.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski POLSKA

Historyczny aparat przekazany Muzeum Powstania Warszawskiego. Właściciel fotografował nim przez całą wojnę

Weteran Armii Krajowej Ryszard Witkowski pseudonim "Orliński" przekazał do Muzeum Powstania Warszawskiego aparat fotograficzny Leica, którym fotografował przez cały okres drugiej wojny światowej. Za jego pomocą uwiecznił między innymi niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne czy działania żołnierzy AK w Milanówku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA muzeum wystawa II wojna światowa HISTORIA Muzeum Powstania Warszawskiego

"Poczytnik". Agnieszka Cubała o dzieciach w Powstaniu Warszawskim

Autorka porusza temat wybuchu Powstania Warszawskiego widzianego oczami dzieci. Swoimi wczesnymi wspomnieniami z tamtego czasu podzielili się ludzie znani, ale również ci dla większości anonimowi. Opowiedzieli o tym, czego byli świadkami i jak udało im się sprostać dramatycznej sytuacji, jaką była dla nich wojna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Polskie Radio 24 Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń książki czytelnictwo historia Polski

Rozszerzone uprawnienia kombatanckie. Kasprzyk: hołd dla mieszkańców dumnej Warszawy

- Od 77. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego wszystkie osoby, które przeszły przez Dulag 121 w Pruszkowie, otrzymują uprawnienia osób represjonowanych, a więc stają się podopiecznymi Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR. - Jest to hołd państwa polskiego dla tych, którzy cierpieli represje ze względu na to, że byli dumnymi mieszkańcami, dumnej Warszawy - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  kombatanci Tadeusz Płużański historia Polski społeczeństwo Warszawa

"Generał Bór-Komorowski widział cierpienie setek tysięcy ludzi". Historyk o Powstaniu Warszawskim

- Już 1 października 1944 r. gen. Tadeusz Bór-Komorowski był przekonany, że "nie można przedłużać agonii miasta". Widział zagładę Warszawy, widział cierpienie setek tysięcy ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Niedziela (historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  1944 II wojna światowa historia Polski III Rzesza pamięć społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

"Kobietom Powstania Warszawskiego". W stolicy odsłonięto pomnik w rocznicę zakończenia walk

Na Placu Krasińskich w Warszawie odsłonięto pomnik Kobiet Powstania Warszawskiego. Uroczystość zorganizowano w 77. rocznicę zakończenia walk powstańczych. Rzeźba z brązu przedstawia grupę trzech kobiet w różnym wieku, trzymających się za ręce. Taka poza ma być symbolem ich solidarności i godności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa pomniki II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA historia Polski kobieta

Uroczystości przy pomniku "Tędy przeszła Warszawa". Premier: uprawnienia kombatanckie dla więźniów obozu Dulag 121

Żyjący byli więźniowie niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie będą mieli uprawnienia kombatanckie. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pod pomnikiem "Tędy przeszła Waszawa" na terenie byłego obozu Durchgangslager 121. W sobotę odbyły się tam obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc upamiętniające 650 tysięcy osób, które przeszły przez ten niemiecki nazistowski obóz przejściowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo HISTORIA historia Polski II wojna światowa

Żyjący byli więźniowie obozu przejściowego w Pruszkowie, będą mieli uprawnienia kombatanckie

Żyjący byli więźniowie niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie będą mieli uprawnienia kombatanckie. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" na terenie byłego obozu Durchgangslager 121. W sobotę odbywają się tam oficjalne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc upamiętniające 650 tysięcy osób, które przeszły przez ten niemiecki nazistowski obóz przejściowy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa