Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Lokajski - olimpijczyk, który utrwalił powstanie na zdjęciach [POSŁUCHAJ]

Eugeniusz Lokajski ps. Brok był nadzieją przedwojennej lekkoatletyki. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, ale udało mu się uciec. Zginął 25 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy. Pozostawił po sobie kilkaset fotografii z Powstania Warszawskiego. Eugeniuszowi Lokajskiemu jest poświęcona audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej "Po drugiej stronie obiektywu".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski Ewa Michalska reportaż reportaż w Jedynce

Muzyka Powstania Warszawskiego i wpływ Fryderyka Chopina

Kończą się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Powstańcy mierzyli się z dwiema potęgami: okupującą Polskę Rzeszą Niemiecką i ZSRR, planującym sowietyzację i wasalizację Polski. Jakie znaczenie miała muzyka podczas tych dwóch miesięcy? Co grali wówczas "od ręki", spontanicznie, zawodowi muzycy i amatorzy? Jakie utwory zagrzewały do walki, dodawały otuchy, pozwalały na chwilę relaksu i zapomnienia o rzeczywistości?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Fryderyk Chopin konkurs konkurs chopinowski Monika Małkowska Warszawa

Powstańcy i młodzi wolontariusze: żywa lekcja historii [POSŁUCHAJ]

Do 2 października 1944 roku trwała walka warszawskich powstańców. Trzy lata temu, w roku 2018, na Nowolipiu został otwarty Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. To miejsce, gdzie często pojawia się młodzież: harcerze, uczniowie szkół, wolontariusze. Jak wygląda tam ich praca? Co 77 lat po powstaniu jego uczestnicy chcą przekazać młodemu pokoleniu?
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki społeczeństwo pomoc wolontariat młodzież szkoła historia Polski Trójka reportaż

"Eugeniusz Lokajski pokazał w czasie powstania, że ma żyłkę fotoreporterską"

- Robiąc zdjęcia, był jednym z nich. Widać, że powstańcy prawie nie zwracają na niego uwagi, gdy wchodzi z aparatem w sam środek akcji. Eugeniusz Lokajski był także sprawnym portrecistą oraz, jak się okazało w Powstaniu Warszawskim, osobą, która miała żyłkę fotoreporterską - mówiła Joanna Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego. 25 września minęła 77. rocznica śmierci bohatera audycji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Nowak Muzeum Powstania Warszawskiego fotografia KULTURA

Na Mokotowie oddano hołd powstańcom warszawskim. "Dziękujemy, że jesteście drogowskazem dla przyszłych pokoleń"

Hołd powstańcom warszawskim pomordowanym przez Niemców na Mokotowie oddali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Złożono kwiaty przed Obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa. 27 września 1944 niemieccy policjanci i żołnierze zamordowali około 140 bezbronnych powstańców wziętych do niewoli przy ulicy Dworkowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa historia Polski regiony mazowieckie Warszawa Mokotów Armia Krajowa

Polacy wobec bohaterów.Reportaż "My i powstańcy" [POSŁUCHAJ]

Reportaż opowiada o stosunku Polaków do historii Powstania Warszawskiego. Z jednej strony - szacunku dla powstańców, skandowaniu haseł "Chwała bohaterom" podczas obchodów rocznicowych, z drugiej - dużej niewiedzy o powstaniu oraz koniunkturalności - hołubienia uczestników powstania podczas jego rocznicy i braku stałej opieki nad nimi w ciągu roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski historia Polski reportaż w Jedynce

"Mały roznosiciel nadziei". Rozmowa z autorką słuchowiska

Kampania BohaterON przygotowała w tym roku akcję "BohaterON w Twojej szkole”, której celem jest edukacja uczniów na temat Powstania Warszawskiego. W zależności od wieku dziecka, program ten oferuje różne materiały do wykorzystania przez placówki i rodziców. Dla uczniów klas 4-6 przygotowane zostało słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei”, o którym w "Strefie Rodzica” opowiedziała jego autorka, Magdalena Górska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica słuchowisko dla dzieci szkoła radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

"BohaterON w Twojej szkole". Jak wziąć udział w akcji?

"BohaterON" to kampania, która ma celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz głoszenie polskiej historii XX wieku. Jej działalność, która znana jest już od wielu lat, rozpoczęła się od wysyłania kartek do Powstańców. W tym roku, w ramach akcji "BohaterON w Twojej szkole" zainteresowane placówki mogą wziąć udział w specjalnym programie, o którym w "Strefie Rodzica opowiedziała jego organizatorka, Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica szkoła radio dla rodziców

Ksiądz porucznik, kapelan Powstania Warszawskiego. Od dziś w kinach film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"

Dziś na ekrany kin wszedł film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Opowiada on historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego jako kapelan Powstania Warszawskiego pod pseudonimem Radwan III. Obraz stał się oficjalną produkcją beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Stefan Wyszyński FILM Elżbieta Róża Czacka

Ks. Jarosław Wąsowicz o kard. Stefanie Wyszyńskim: był rzeczywistym interrexem

- Największą rolę w życiu Stefana Wyszyńskiego odegrał kard. August Hlond. To on na niego zwrócił uwagę, jeszcze w okresie międzywojnia, kiedy Wyszyński był wyróżniającym się w gronie kapłanów działaczem społecznym, zaangażowanym głównie w środowiskach robotniczych - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Wąsowicz (historyk). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Stefan Wyszyński historia Polski

Autorka kielicha zamówionego przez Prymasa Tysiąclecia: chciałam dać z siebie maksimum, zrobić coś wspaniałego

- Podjęłam się tej pracy. Zrobiłam projekty. Temat powstania chciałam ująć w sposób symboliczny. Powstało kilka pomysłów. Jednak tak jak twórca dąży do doskonałości, tak samo ja pracowałam ciężko nad tym zleceniem. Chciałam dać maksimum z siebie i zrobić coś pięknego, wspaniałego - opowiadała w Polskim Radiu 24 Teresa Duczkowska, autorka kielicha mszalnego zamówionego przez kard. Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo społeczeństwo Kościół katolicki Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego

Przekazanie archiwum kpt. Kamińskiego. Wiceszef MSZ: wyjątkowy zapis dorobku powstańca

Archiwum kapitana Mariana Kamińskiego - legendarnego dowódcy Zgrupowania "Żaglowiec" podczas Powstania Warszawskiego - zostało przekazane do Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Dokumenty i zdjęcia zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA archiwum służby i bezpieczeństwo historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski Archiwum Akt Nowych