Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Katastrofa w Smoleńsku. "Seria wybuchów w lewym skrzydle"

Wiceszef podkomisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, prof. Wiesław Binienda powiedział, że w raporcie technicznym o katastrofie znajdą się stwierdzenia, iż przyczyną tragedii była „seria wybuchów w lewym skrzydle”. Z okazji zbliżającej się 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej miał zostać opublikowany całościowy raport z prac podkomisji smoleńskiej. Przedstawiony zostanie raport techniczny. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Wojciech Mucha (Gazety Polskiej Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Wojciech Mucha Wiesław Binienda Tomasz Sakiewicz Platforma Obywatelska POLSKA

Wybory na Węgrzech. Frekwencja przekroczyła 50 proc.

Węgrzy licznie biorą udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych, które przesądzą, czy Koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) będzie rządzić przez trzecią z rzędu kadencję. Przed niektórymi lokalami wyborczymi ustawiają się kolejki. O frekwencji, a także o kampanii i szansach Fideszu na zwycięstwo, mówili w Polskim Radiu 24 hugaryści prof. Maciej Szymanowski i Dominik Hejj, a także Jarosław Guzy - ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry wybory parlamentarne Fidesz Viktor Orban Dominik Hejj

Pozytywizm i romantyzm na drodze odzyskania niepodległości

– Romantycy, zarówno czynem, jak i słowem, walczyli o polską niepodległość – powiedziała Aldona Łyszkowska, kustosz w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W specjalnej audycji Polskiego Radia 24, nadawanej z Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, nieopodal Ciechanowa, rozmowa o roli i znaczeniu pozytywizmu oraz romantyzmu w procesie odzyskiwania niepodległości przez Rzeczpospolitą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Ciechanów Słowem Niepodległa Aleksander Świętochowski romantyzm

Obniżenie wynagrodzeń parlamentarzystów. Komentarze

– Oszczędności radziłbym szukać gdzie indziej, a nie w kieszeniach posłów– powiedział Daniel Witowski z Klubu Młodych Kukiz ’15. Odniósł się w ten sposób do decyzji Jarosława Kaczyńskiego, który ogłosił obniżenie pensji poselskich i senatorskich o 20 procent. Jest to reakcja na negatywny odbiór przez społeczeństwo premii, które premier Beata Szydło przyznała ministrom swojego rządu. Czy ta zmniejszenie wynagrodzeń parlamentarzystów poprawi sondażowe notowania PiS?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pieniądze Sejm Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński rząd Beaty Szydło

Czy dojdzie do spotkania Trumpa z Putinem?

– Jeżeli Donald Trump wyczuje zbyt duży opór, to nie będzie zmierzał do tego spotkania – powiedział politolog dr Paweł Kowal. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow poinformował, że podczas rozmowy telefonicznej prezydent USA Donald Trump zaproponował Władimirowi Putinowi odbycie dwustronnego spotkania w Waszyngtonie. Czy istnieje szansa na jego zorganizowanie? Co mogłoby z niego wyniknąć?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Władimir Putin Donald Trump Paweł Kowal Siergiej Skripal

Trudne losy polskich bohaterów po II wojnie światowej

Gen. Stanisław Maczek jako sprzedawca i hotelowy barman, gen. Stanisław Sosabowski na stanowisku magazyniera, a kontradmirał Józef Unrug w roli serwisanta silników w kutrach rybackich. Tego typu profesjami wielu legendarnych polskich dowódców okresu II wojny światowej musiało zajmować się po zakończeniu konfliktu. O trudnych i często smutnych losach naszych narodowych bohaterów mówił historyk Szymon Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Wielka Brytania Stanisław Maczek Stanisław Sosabowski historia Polski

Tragedia w Muenster. Zamach, wypadek czy atak szaleńca?

– Sprawca popełnił samobójstwo, dlatego trudno wiązać go z atakiem islamistów – powiedział prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa. Trzy osoby zginęły, a około 30 zostało rannych, gdy w sobotę po południu furgonetka wjechała w ludzi siedzących przed restauracją Kiepenkerl na starym mieście w Muenster w zachodnich Niemczech. Sześć osób jest w stanie ciężkim. Sprawca ataku zastrzelił się.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy terroryzm wypadek

Węgry: Fidesz premiera Viktora Orbana faworytem wyborów

– Kampania wyborcza była bardziej brutalna od tych z ubiegłych lat – ocenił politolog dr Dominik Hejj. W niedzielę 8 kwietnia na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa jest rządząca od 2010 roku koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej. O wydarzeniach poprzedzających głosowanie mówiliśmy w magazynie "Świat w Powiększeniu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Viktor Orban

Burzliwe dzieje „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga

Tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga jest jednym z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie. Do sławy arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje, które związały obraz z Gdańskiem. Mówił o tym w audycji Utracone Odzyskane Wojciech Bonisławski z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Gdańsk malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek

„System nagród dla ministrów powinien być jawny”

- W przypadku gdy np. minister Rafalska dostała zadanie w postaci wdrożenia programu 500 Plus i wykonała to zadanie, pojawia się pytanie czy jest to coś, co jest ponad jej obowiązki i w związku z tym powinno zostać dodatkowo nagrodzone czy też po to właśnie poszła do resortu. Praca w ministerstwie to swego rodzaju służba – powiedział w audycji Podsumowanie Tygodnia Tomasz Żółciak z Dziennika Gazety Prawnej. O premiach dla ministrów, propozycji przekazania ich dla Caritas i zapowiedzi obniżenia pensji poselskich i senatorskich o 20 proc. rozmawiali także Michał Wróblewski (Wirtualna Polska) i Miłosz Lodowski (Rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło Jarosław Kaczyński

Wybory na Węgrzech. "Fidesz może liczyć na zwycięstwo"

Na Węgrzech trwa kampania wyborcza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Wszystkie sondaże przedwyborcze wskazują, że Fidesz i jego koalicjant mają szanse po raz trzeci powtórzyć swój sukces wyboczy. O wyborach, Viktorze Orbanie i nieznacznie spadającym poparciu dla jego partii mówił korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Viktor Orban Fidesz Węgry wybory parlamentarne Piotr Pogorzelski

Polka w obozie zagłady. "Przeżywaliśmy straszne rzeczy"

Uchwałą Senatu z 2011 roku kwiecień jest miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Pod koniec tego miesiąca przypada 73. rocznica oswobodzenia obozu, który zyskał szczególnie złą sławę przez eksperymenty pseudomedyczne przeprowadzane przez Niemców na więźniarkach, przede wszystkim na młodych Polkach. Gościem Polskiego Radia 24 była jedna z więźniarek obozu, dziś 87-letnia mieszkanka Warszawy, Marianna Janiszewska-Bogusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Ravensbrück historia Polski

Służby izraelskie okiem byłego szefa Agencji Wywiadu

- Część legend na temat wszechmocy służb izraelskich jest kreowanych przez same służby. Służby izraelskie działają w specyficznym otoczeniu, czyli w stanie permanentnej wojny, która od 70 lat towarzyszy państwu Izrael. To oznacza ciągły kontakt z niebezpieczeństwem i konkretnymi zadaniami stawianymi na co dzień i od razu weryfikowanymi – mówił o działalności Mosadu w audycji W Gruncie Rzeczy były szef Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Grzegorz Małecki Agencja Wywiadu Iran Hamas Hezbollah ŚWIAT