Polskie Radio
Section05
pr24

Jak poprawić ściągalności abonamentu RTV?

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych – Krzysztof Czabański – zapowiedział, że najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi nowelizacja ustawy abonamentowej. W Polskim Radiu 24 o problemach dotyczących ściągalności opłat mówiła dr Marta Jas-Koziarkiewicz, medioznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  abonament abonament rtv Krzysztof Czabański media publiczne Rada Mediów Narodowych telewizja telewizja publiczna

Żołnierze wyklęci - inni niż w popkulturze

21 października 1963 roku zginął ostatni żołnierz wyklęty, Józef „Lalek” Franczak. Data ta uznawana jest często za symboliczną, kończącą działalność podziemia antykomunistycznego. – Wtedy padły ostatnie strzały, ale to nie znaczy, że był to koniec walki systemu komunistycznego z tymi ludźmi, którzy zdecydowali im się przeciwstawić – mówił Kazimierz Krajewski (IPN).  O żołnierzach wyklętych w audycji Nos Kleopatry mówił także Grzegorz Wąsowski (Fundacja „Pamiętamy”).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski

"Ideały komunizmu nadal mocno tkwią za Wielkim Murem"

Z tarasu na szczycie Bramy Niebiańskiego Spokoju, 1 października 1949 roku, przywódca chińskich komunistów - Mao Zedong - ogłosił całemu światu proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej. Od tego wydarzenia minęło 67 lat. Jak przez ten czas ewoluowało państwo chińskie? Jakim krajem jest dzisiaj? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Rafał Tomański z TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Kolumbia komunizm Magdalena Skajewska

Pisarz o tajemnicach Józefa Cyrankiewicza

Z zawodu dziennikarz, pasjonat sportu, trzykrotnie żonaty. Józef Cyrankiewicz, jedna z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu. Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Jego życie przedstawia pisarz i reporter Piotr Lipiński. Jest autorem książki „Józef Cyrankiewicz. Wieczny premier”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Cyrankiewicz komunizm KULTURA POLSKA PRL literatura historia Polski

„bruLion” obchodzi 30. urodziny

Opinia pisma bezczelnego, bluźnierczego i skandalizującego. 30 lat temu powstał "bruLion", który był odpowiedzią literatów na opresje władz PRL wobec artystów. To na jego łamach opublikowano m.in. tekst Himmlera, wywiad z sadomasochistą, a także utwory obsceniczne. O idei powstania tytułu oraz o jego przesłaniu mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, współzałożyciel „bruLionu”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura prasa prasa drukowana