Polskie Radio
Section05
PRL

Marek Jurek: zabrakło intencji osądzenia komunizmu

W Parlamencie Europejskim – tuż przed setną rocznicą rewolucji październikowej – miała miejsce konferencja „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu”. Gościem Konfrontacji Idei był europoseł Marek Jurek, organizator debaty. Polityk w Polskim Radiu 24 podkreślał, że „nie było warunków do przeprowadzenia takiego procesu”. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm Zdzisław Krasnodębski Marek Jurek PRL II wojna światowa

IPN: Piotr Bartoszcze został zamordowany

"Na tę chwilę przyjmujemy ponad wszelką wątpliwość, że Piotr Bartoszcze nie zginął w wyniku wypadku, ale że został zamordowany. W tej chwili podejmujemy wszelkie czynności, żeby ustalić sprawców tego zdarzenia" - powiedział w czwartek szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski. Sprawę Piotra Bartoszcze relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Michał Walczyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL Solidarność Instytut Pamięci Narodowej IPN Roman Bartoszcze komunizm

Reprywatyzacja. "Ciągle ponosimy konsekwencje wojny"

Znamy projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Zakłada m.in. zadośćuczynienie w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia i zakaz zwrotów w naturze. O reprywatyzacji w Warszawie mówili w audycji Kulisy Spraw Marcin Mizielski (spadkobierca po Konstantym Młynarczyku), Monika Maleszka (walczy o fabrykę na Czerniakowie) oraz mecenas Joanna Modzelewska (prowadząca sprawy reprywatyzacyjne).
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja Warszawa dzika reprywatyzacja II wojna światowa PRL komunizm

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – ikona naszych czasów

Życie i męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki wciąż budzą emocje. Kto właściwie wydał rozkaz o jego porwaniu i zamordowaniu? Skąd wątpliwości związane z datą jego śmierci? Ile osób było zamieszanych w jego uprowadzenie? Gośćmi audycji O sobie samych  byli dr Milena Kindziuk, autorka książek o Jerzym Popiełuszce i ks. prof. Józef Naumowicz, członek trybunału kanonizacyjnego ks. Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja beatyfikacja PRL Jerzy Popiełuszko komunizm zabójstwo

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa PRL Kraków Maciej Zdziarski malarstwo muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA SZTUKA

"Jeśli lęk władał ludźmi, to rządzący mogli żyć bezpiecznie"

Powstanie „Solidarności” spowodowało zmiany w polskiej szkole. - Groźne były te treści, które były zakłamane w podręcznikach, a nie te, które pominięto. Można wmówić ludziom, że mordowanych ludzi w Katyniu w ogóle nie było, lecz to zabójstwo na prawdzie i honorze – powiedział w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” nauczyciel historii Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność lata 80 PRL szkoła edukacja komunizm historia PRL historia Polski Zbrodnia Katyńska