Polskie Radio
Section05

PZPR

Niszczył zasieki na granicy. Media: to b. członek PZPR i żołnierz Ludowego Wojska Polskiego

Wśród osób, które niszczyły zasieki na polsko-białoruskiej granicy był Grzegorz Antoszewski, działacz Komitetu Obrony Demokracji, uczestnik protestów antyrządowych. To także w przeszłości żołnierz, który swoją służbę zaczynał w Ludowym Wojsku Polskim i wieloletni członek PZPR - informuje portal polskatimes.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Białoruś granica

Terlecki: byli członkowie PZPR powinni rezygnować z funkcji publicznych

- Funkcjonariusze publiczni, osoby publiczne, które były np. w PZPR, powinny składać rezygnację, podobnie jak to zrobił ten pan, który był w ONR - tak szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do sprawy byłego już p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN Tomasza Greniucha. - System komunistyczny był z pewnością co najmniej tak zbrodniczy jak hitleryzm, a może nawet bardziej - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki ONR

"Prawda ma to do siebie, że jest niebezpieczna". Rafał Dudkiewicz o roli cenzury w PRL

- System komunistyczny był oparty na dwóch filarach, na przemocy oraz cenzurze, czyli przemocy symbolicznej, mówieniu obywatelom o tym co mogą wiedzieć, a czego wiedzieć nie mogą i nigdy dowiedzieć się nie powinni - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm służba bezpieczeństwa cenzura Rafał Dudkiewicz

Grudzień 1970. Władze PRL nie chciały rozmawiać z robotnikami

Dokładnie 50 lat temu, 14 grudnia 1970 roku, wybuchły protesty na Wybrzeżu. Bezpośrednią przyczyną robotniczych demonstracji były podwyżki cen żywności ogłoszone dwa dni wcześniej przez I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę. - Wprowadzenie tych cen tuż przed świętami było ciosem poniżej pasa dla całego społeczeństwa - mówi Andrzej Trzeciak zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Grudzień 1970

50 lat temu na Wybrzeżu wybuchły strajki. To był początek Grudnia ’70

50 lat temu, 14 grudnia 1970 r., na wieść o podwyżce cen żywności, w Trójmieście, Szczecinie i innych miastach wybuchły strajki robotników. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce władz. Krwawa pacyfikacja protestów doprowadziła do skompromitowania rządzącego od czternastu lat Władysława Gomułki. W dłuższej perspektywie dramat Grudnia ’70 przyczynił się do realizacji idei niezależnych od władz związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 strajki historia Polski

Najsłynniejszy dezerter z PRL. Józef Światło

28 września 1954 świat obiegła sensacyjna wiadomość, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się jeden z wybitniejszych peerelowskich dygnitarzy komunistycznych: ppłk bezpieki Józef Światło. - To, co mówił Światło w radiu "Wolna Europa", nie pozostawało bez znaczenia na tempo zmian zachodzących w Polsce - mówił prof. Rafał Habielski.  
Zobacz więcej na temat:  Józef Światło Rafał Habielski Andrzej Mietkowski komunizm Dwójka

"PRL - Historia Prawdziwa". Dogmatycy w PZPR czyli walka frakcji po 1980 r.

- W latach 70. podziały frakcyjne w PZPR ustały. Lata prosperity ekipy Gierka powodują, że wewnętrzne napięcia zanikają. Odżywają z dużą siłą w 1980r. Wtedy pojawiają się m.in. głosy, że PZPR nie jest partią wystarczająco marksistowską - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Gasztold-Seń z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Solidarność

Historyk: władze PRL nie zgadzały się na pokazywanie ich działań przeciwko Kościołowi

- Ks. Franciszek Blachnicki właściwie otrzymał wyrok za to, że rozesłał memoriał, w którym wprost wskazywał na szkalowanie Kościoła przez władze komunistyczne. Władze najbardziej nie zgadzały się na pokazywanie, opisywanie swoich własnych działań - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda, historyk z KUL. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Robert Tekieli Polskie Radio 24 Franciszek Blachnicki Kościół katolicki PRL

31 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory, zakończone zwycięstwem "Solidarności"

31 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne opozycja opozycja demokratyczna Solidarność Solidarność Walcząca Lech Wałęsa komunizm

Rok 1957 - początek końca odwilży politycznej

11 stycznia 1957 roku do Warszawy przybył premier Chińskiej Republiki Ludowej Zhou Enlai. Chińskiej dyplomacji przypisywano powstrzymanie siłowego rozwiązania problemu "polskiego października". Kilka dni później odbyły się wybory do Sejmu. Mimo deklarowanych haseł dalekie od praworządności i demokracji. 94 procentowa frekwencja przyniosła ponad 98 procent poparcia dla  Frontu Jedności Narodu (PZPR, ZSL, SD, bezpartyjni).
Zobacz więcej na temat:  PRL HISTORIA historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak