Polskie Radio
Section05

PZPR

"Rozrzuciliśmy ulotki z hasłem PZPR na szubienice". Bogdan Rymanowski wspomina stan wojenny

W ramach obchodów 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dziennikarz Bogdan Rymanowski spotkał się z młodzieżą, by z perspektywy naocznego świadka opowiedzieć o tych bolesnych dla Polaków wydarzeniach. Podkreślił on, że podstawą w rozliczeniu stanu wojennego jest przyznanie się do winy, okazanie skruchy i prośba o wybaczenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych PRL stan wojenny komunizm II RP społeczeństwo

Niszczył zasieki na granicy. Media: to b. członek PZPR i żołnierz Ludowego Wojska Polskiego

Wśród osób, które niszczyły zasieki na polsko-białoruskiej granicy był Grzegorz Antoszewski, działacz Komitetu Obrony Demokracji, uczestnik protestów antyrządowych. To także w przeszłości żołnierz, który swoją służbę zaczynał w Ludowym Wojsku Polskim i wieloletni członek PZPR - informuje portal polskatimes.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ludowe Wojsko Polskie (LWP) Białoruś granica

Terlecki: byli członkowie PZPR powinni rezygnować z funkcji publicznych

- Funkcjonariusze publiczni, osoby publiczne, które były np. w PZPR, powinny składać rezygnację, podobnie jak to zrobił ten pan, który był w ONR - tak szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do sprawy byłego już p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN Tomasza Greniucha. - System komunistyczny był z pewnością co najmniej tak zbrodniczy jak hitleryzm, a może nawet bardziej - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki ONR

"Prawda ma to do siebie, że jest niebezpieczna". Rafał Dudkiewicz o roli cenzury w PRL

- System komunistyczny był oparty na dwóch filarach, na przemocy oraz cenzurze, czyli przemocy symbolicznej, mówieniu obywatelom o tym co mogą wiedzieć, a czego wiedzieć nie mogą i nigdy dowiedzieć się nie powinni - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm służba bezpieczeństwa cenzura Rafał Dudkiewicz

Grudzień 1970. Władze PRL nie chciały rozmawiać z robotnikami

Dokładnie 50 lat temu, 14 grudnia 1970 roku, wybuchły protesty na Wybrzeżu. Bezpośrednią przyczyną robotniczych demonstracji były podwyżki cen żywności ogłoszone dwa dni wcześniej przez I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę. - Wprowadzenie tych cen tuż przed świętami było ciosem poniżej pasa dla całego społeczeństwa - mówi Andrzej Trzeciak zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Grudzień 1970

50 lat temu na Wybrzeżu wybuchły strajki. To był początek Grudnia ’70

50 lat temu, 14 grudnia 1970 r., na wieść o podwyżce cen żywności, w Trójmieście, Szczecinie i innych miastach wybuchły strajki robotników. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce władz. Krwawa pacyfikacja protestów doprowadziła do skompromitowania rządzącego od czternastu lat Władysława Gomułki. W dłuższej perspektywie dramat Grudnia ’70 przyczynił się do realizacji idei niezależnych od władz związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 strajki historia Polski

Najsłynniejszy dezerter z PRL. Józef Światło

28 września 1954 świat obiegła sensacyjna wiadomość, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się jeden z wybitniejszych peerelowskich dygnitarzy komunistycznych: ppłk bezpieki Józef Światło. - To, co mówił Światło w radiu "Wolna Europa", nie pozostawało bez znaczenia na tempo zmian zachodzących w Polsce - mówił prof. Rafał Habielski.  
Zobacz więcej na temat:  Józef Światło Rafał Habielski Andrzej Mietkowski komunizm Dwójka

"PRL - Historia Prawdziwa". Dogmatycy w PZPR czyli walka frakcji po 1980 r.

- W latach 70. podziały frakcyjne w PZPR ustały. Lata prosperity ekipy Gierka powodują, że wewnętrzne napięcia zanikają. Odżywają z dużą siłą w 1980r. Wtedy pojawiają się m.in. głosy, że PZPR nie jest partią wystarczająco marksistowską - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Gasztold-Seń z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Solidarność

Historyk: władze PRL nie zgadzały się na pokazywanie ich działań przeciwko Kościołowi

- Ks. Franciszek Blachnicki właściwie otrzymał wyrok za to, że rozesłał memoriał, w którym wprost wskazywał na szkalowanie Kościoła przez władze komunistyczne. Władze najbardziej nie zgadzały się na pokazywanie, opisywanie swoich własnych działań - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda, historyk z KUL. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Robert Tekieli Polskie Radio 24 Franciszek Blachnicki Kościół katolicki PRL

31 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory, zakończone zwycięstwem "Solidarności"

31 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne opozycja opozycja demokratyczna Solidarność Solidarność Walcząca Lech Wałęsa komunizm