Polskie Radio
Section05

radio bez reklam

"Mały roznosiciel nadziei". Rozmowa z autorką słuchowiska

Kampania BohaterON przygotowała w tym roku akcję "BohaterON w Twojej szkole”, której celem jest edukacja uczniów na temat Powstania Warszawskiego. W zależności od wieku dziecka, program ten oferuje różne materiały do wykorzystania przez placówki i rodziców. Dla uczniów klas 4-6 przygotowane zostało słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei”, o którym w "Strefie Rodzica” opowiedziała jego autorka, Magdalena Górska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica słuchowisko dla dzieci szkoła radio dla rodziców radio dla dzieci Powstanie Warszawskie

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia rozwój dziecka rozwój osobisty radio dla dzieci

Jak zwiększyć możliwość zajścia w ciążę dzięki diecie?

To, co jemy wpływa nie tylko na zdrowie naszego organizmu, ale także układ rozrodczy. Oznacza to, że odpowiednia dieta może zwiększyć szansę na zajście w ciążę oraz korzystnie wpłynąć na jej prawidłowy przebieg. To dlatego, ponieważ dostarczane składniki m.in. pobudzają działania hormonów płciowych oraz rzutują na proces owulacji. O diecie dla przyszłych mam opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta ciąża Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica szkoła szkoła podstawowa edukacja psychologia dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców

Spektakl "Szkoła". Twórczy komentarz na temat teraźniejszej edukacji

Mówi się, że radio to teatr wyobraźni, co można było sprawdzić podczas ostatniej audycji, w trakcie której usłyszeć można było zapowiedź spektaklu "Szkoła" autorstwa Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej, gościa "Strefy Rodzica". Sztuka ta jest odgrywana na deskach teatru Młyn, a jej premiera odbyła się 17 września na platformie internetowej.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców

Nieśmiałość u dzieci. Jak pomóc ją przezwyciężyć?

Bycie nieśmiałym może tworzyć pewne przeszkody na poziomie społecznym, emocjonalnym czy behawioralnym. Ogranicza nas to m.in. w nawiązywaniu relacji partnerskich i przyjacielskich. Stan ten pojawia się zarówno u osób młodszych, jak i u dorosłych, jeśli w dzieciństwie nie próbowali go zwalczyć. Jako że dziecko przez pierwsze lata życia pozbawione jest kompetencji społecznych, które z czasem nabywa pod okiem rodziców i innych osób z otoczenia, np. nauczycieli,  to właśnie wtedy, w okresie przedszkolnym dobrze jest rozpocząć pracę nad nieśmiałością. O tym jak to zrobić opowiedziała w Strefie Rodzica Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci

Mazury - cud natury!

Legenda głosi , kiedy Bóg przyglądał się stworzonemu przez siebie światu, zauważył głęboką dziurę. Aby jej się pozbyć, postanowił zasypać ją różnymi kamieniami i górskimi skałami, co doprowadziło do powstania wzgórz. Oprócz tego przeniósł także piasek oraz wodę wokół której zasadził las. W ten sposób powstały Mazury, polska krainy jezior, o której w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Anna Pięcińska.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD Mazury

Siostry rzeki ratują Wisłę

Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja przyrodnicza rzeka radio dla dzieci radio dla rodziców

Rekordowa liczba prac na konkurs "Kolorowy piórnik" w PR Dzieciom

Zakończył się konkurs plastyczny "Kolorowy Piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, który adresowany był do dzieci od 2. do 13. roku życia. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej techniką dowolną i w dowolnej formie, ale jednym kolorem. Laureaci ogłoszeni zostali w piątek 17 września w audycji "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom". Na konkurs nadeszło blisko 500 prac!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci

Moda na recykling

Jakie kroki możemy podjąć, aby dbać o środowisko i chronić przyrodę? Oprócz segregowania śmieci równie istotny jest recykling, czyli powtórne wykorzystanie odpadów. W „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” gospodarze audycji porozmawiali z Anną Kubisz, projektantką mody i twórczynią projektu "Moda na recykling", która na warsztatach dla dzieci i młodzieży pokazała, jakie stylizacje można stworzyć z przetworzonych surowców.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem recycling edukacja przyrodnicza radio dla rodziców radio dla dzieci środowisko

Dlaczego dziecko zachowuje się gorzej w obecności mamy? [PODCAST]

Zdarza się, że dziecko zachowuje się dużo gorzej będąc przy mamie, niż w przedszkolu czy u dziadków.  Jakie są tego przyczyny? Jak się okazuje, frustracja, złość, płacz i krzyk to język jakim dziecko stara się zakomunikować najbliższej osobie swoje doświadczenia minionego dnia, o czym mówiła psycholog Ewa Krogulska, współautorka książki "Jak zrozumieć małe dziecko?"
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel edukacja szkoła Strefa Rodzica radio dla dzieci

Pierwsza miłość dzieci i co dalej? Zakochany nastolatek, a może już przedszkolak?

Czym jest zakochanie u dziecka? W jaki sposób "obchodzić się" z człowiekiem w takiej emocji, aby nie naruszyć jego wrażliwości, odczuć. W jaki sposób rodzic, pomimo niepokoju, może wspierać dziecko. I jak powinien to robić? Na te i wiele innych pytań dotyczących pierwszej miłości dzieci odpowiemy w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00.
Zobacz więcej na temat:  dziecko emocje rozwój dziecka rodzicielstwo radio dla rodziców radio dla dzieci Strefa Rodzica

"Kino Dzieci" 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy 

157 filmów, z których aż 87 pokazanych zostanie premierowo. To interesująca zapowiedź kolejnej edycji oczekiwanego i uznanego festiwalu dla młodych widzów. W tym roku wydarzenie zainauguruje seans nagradzanej na świecie  animacji "Nawet myszy idą do nieba" w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička - ekipa polska była koproducentem tego filmu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa festiwal filmowy kultura dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci

Wrześniowe smaki i zapachy

W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom spróbowaliśmy różnych odmian śliwek, obejrzeliśmy pomidory w niemal wszystkich kolorach świata i sprawdziliśmy w jakich kwiatach uwijają się teraz pracowite pszczoły. Składaliśmy też życzenia ratownikom medycznym z okazji dnia pierwszej pomocy i sprawdziliśmy, czy każdy może takiej pomocy udzielić potrzebującym.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców