Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Czym lustro różni się od zwierciadła?

Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Odbija to, co znajduje się naprzeciwko i służy do tego, żeby się w nim przeglądać. Zwierciadłami były najpierw szlifowane kamienie, później polerowany metal, a z czasem pojawiły się lustra szklane. Czym różni się lustro od zwierciadła, jakie mogą być rodzaje luster i na czym polega zasada lustra, powiemy w "Popołudnku" Polskiego Radia Dzieciom posłuchać można w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  lustro Popołudnik w PR Dzieciom DAB+ radio dla dzieci radio dla rodziców

Czy cisza jest potrzebna? Jak trenować cieszę w czasach hałasu?

Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy pełne bodźców. Dzieci i młodzież nadużywają rożnego rodzaju elektroniki, a to z kolei powoduje problemy z koncentracją. Wiele osób jest zabieganych i przemęczonych, jednak wcale nie musi tak być. Rozwiązaniem okazuje się trening ciszy, który pomaga odpuścić, przestać gnać i nauczyć się balansować swoje życie w taki sposób, by być z niego zadowolonym. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca rozwój dziecka

Młodzież kontra historia. Wyniki raportu "Edukacja dla pamięci"

Raport "Edukacja dla pamięci" zorganizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej został przeprowadzony na próbie 6 tysięcy osób z różnorodnych środowisk - małych i dużych miast, wsi oraz różnych rodzin. Jest to pełny obraz młodzieży licealnej, której wiedza historyczna jest w większości bardzo niska, choć zdarzają się wyjątki. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Puścikowska Strefa Rodzica edukacja historia Polski radio dla rodziców DAB+

Polscy czwartoklasiści w światowej czołówce z czytania

Polscy uczniowie klas czwartych są jednymi z najlepszych na świecie w biegłości czytania. W ubiegłym tygodniu opublikowano wyniki Międzynarodowego Badania Postępów Biegłości w Czytaniu – PIRLS 2021, a uczniowie z Polski znaleźli się wśród krajów z najlepszymi wynikami. Polski raport z badania został przygotowany przez krajowy zespół badania PIRLS w IBE. Badanie dotyczy czwartoklasistów i jest przeprowadzane raz na pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zdolności szkoła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Jak wygląda życie osoby niewidomej? Muzeum do zwiedzenia w ciemności

Gdańska Galeria Zmysłów miejsce, które nie do końca da się zobaczyć, ale można je przeżyć innymi zmysłami, dotknąć, powąchać, zdobyć nowe umiejętności i nauczyć postrzegać świat na nowo. Znajduje się w samym centrum Gdańska przy Okopowej 7, na pierwszym piętrze. Na zwiedzających czekają dwie główne atrakcje: wycieczka w ciemność i galeria sztuki z cyklem Dotknij sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niewidomi radio dla rodziców zmysły

Różnorodność – dlaczego tak trudno ją zaakceptować?

Nie jest tajemnicą, że wszyscy się różnimy. Ta różnorodność wymaga zrozumienia i empatii obu stron, a niekiedy także dystansu i chronienia siebie. Różnice są tym widoczniejsze, gdy wynikają z jakichś zaburzeń. Wtedy o wzajemną akceptację jest jeszcze trudniej, ale nawet wówczas można się w różnorodnościach odnaleźć i polubić. O tym w swojej najnowszej książce pisze Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książek o samoregulacji.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca psychologia DAB+

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność praca niepełnosprawni radio dla rodziców Marcin Perfuński DAB+

Patrioci dzisiaj. Rozmowa z lekarką w Jeevodaya, ośrodku dla osób trędowatych w Indiach 

Choć od trzydziestu czterech lat mieszka w Indiach, Polskę ma w sercu. - Mój patriotyzm wyraża się w tym, że mogę teraz pomagać innym - tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Helena Pyz, świecka misjonarka i lekarka w Jeevodaya. Jest to osoba, która polskie wartości przeniosła do Indii, gdzie zajmuje się osobami dotkniętymi trądem oraz ich rodzinami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka Indie

Produkty pszczele. Po czym poznać prawdziwy miód?

To, czy miód rzeczywiście będzie zdrowy, zależy przede wszystkim od tego, jaki miód wybieramy i ile go spożywamy. Liczne właściwości ma nie tylko miód, ale też różne inne produkty pszczele. Najbardziej wartościowe w miodzie są domieszki pszczelich enzymów, pszczelich białek, czyli tego, co powoduje, że możemy mówić o miodzie jak o żywym produkcie. - To jest to, co pszczoły wkładają tam od siebie - zapewnił Pan Tabletka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica miód zdrowe odżywianie radio dla rodziców Joanna Ficińska

Rówieśnicza pomoc edukacyjna – jak działa?

Oprócz przedmiotów znanych z systemowej szkoły, w nieszkole są lekcje nietypowe, jak chociażby lekcja niewychowawcza, podczas której uczniowie mają realny wpływ na życie nieszkoły; łacina, astronomia, spotkania dotyczące tego, jak zostać influencerem oraz jak radzić sobie z dużą ilością nauki i stresu przed egzaminami. Grafik ogłaszany jest co tydzień i zmienia się w zależności od potrzeb. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców Marcin Perfuński

Rekrutacja do szkół średnich – kalendarz i punktacja

Już niebawem bo 23 maja, ósmoklasiści napiszą swój pierwszy w życiu ważny egzamin. Po nich przyjdzie czas na rekrutację do szkół średnich. W tym roku sytuacja może być szczególnie trudna, ponieważ niespełna osiem lat temu do szkoły poszły zarówno siedmiolatki, jak i połowa rocznika sześciolatków, co sprawia, że o miejsce w szkołach średnich może nie być łatwo.
Zobacz więcej na temat:  egzamin ósmoklasisty radio dla rodziców edukacja szkoła DAB+ Strefa Rodzica Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Pracusie w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury?

1 maja obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji w "Popołudniku" zastanawiliśmy się nad tym, jak praca wygląda w przyrodzie. Czy znacie pracusiów, którzy są nimi z natury? Jednymi z najbardziej pracowitych owadów są mrówki, które doskonale wiedzą, czym jest praca zespołowa. Mrówki robotnice prawie w ogóle nie odpoczywają. Choć są bardzo małe, potrafią budować pokaźne mrowiska.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom święto pracy majówka radio dla rodziców radio dla dzieci

Czego możemy się nauczyć od dziecka z niepełnosprawnością?

O tym, czego nauczył ją syn z zespołem Downa oraz o misji, której podjęła się bez ostrzeżenia przygotowania i wsparcia Agata Komorowska napisała w książce "Przez Ciebie, synu". Jest to prawdziwa historia widziana oczami autorki, która opisuje intymną, szczerą, pewną wzruszenia, poruszenia, trudu i bólu relację. Osoby, które przeczytały tę książkę mówią, że jest ona jak rozmowa z przyjaciółką, która przeszła przez to samo. Właśnie takiej rozmowy Agacie brakowało niedługo po tym, jak usłyszała diagnozę.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność zdrowie dziecka radio dla rodziców zespół downa

Zwierzęta na flagach świata - co symbolizują?

Każde państwo ma swoją flagę, a każda z tych flag ma swoje znaczenie. Kolory, jakie widnieją na flagach nie są przypadkowe. Niekiedy pojawiają się na nich także symbole. Z okazji Dnia Flagi, który obchodzimy w Polsce 2 maja, w "Poranku" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawialiśmy o flagach, na których widnieją zwierzęta. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców flaga czas wolny

Nareszcie majówka! Spędź ją przy dźwiękach Polskiego Radia Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza do spędzenia długiego weekendu majowego przy dźwiękach płynących prosto z radiowego studia. W audycjach związanych z majówką dowiemy się co można robić na świeżym powietrzu w czasie długiego weekendu majowego, jakie przysmaki są najlepsze na grilla i gdzie pochowały się krasnoludki, które zazwyczaj przysłuchują się wszystkim rozmowom z dziećmi podczas audycji PRD? Na te wszystkie pytania odpowiemy w czasie długiego weekendu majowego. Jak zawsze weekend usłyszycie Kulfona i Monikę, radiowego trenera - Zbyszka, pędzącą za kulturą Martynę oraz ulubieńców dzieci - Leszka i Misia Michasia i wiele, wiele innych wspaniałych i dobrze znanych dzieciom i rodzicom głosów. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci majówka