Polskie Radio
Section05

reformy

Stefan Starzyński - gospodarz i reformator stolicy w latach 1934-1939

Praca, dorobek i wysiłek, jaki Stefan Starzyński wraz ze swoimi współpracownikami włożył w to, aby Warszawa zmieniła swoje oblicze, są obecnie przedmiotem badań naukowych. To historia niezwykłej przemiany miasta, począwszy od momentu powołania Stefana Starzyńskiego na tymczasowego prezydenta m.st. Warszawy (2 sierpnia 1934 roku), do dnia aresztowania go przez Gestapo i uwięzienia na Pawiaku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA NAUKA historia Polski Stefan Starzyński Mokotów Żoliborz komunikacja miejska woda Muzeum Niepodległości w Warszawie Paryż Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Na zdrowiu absolutnie nie oszczędzamy". Niedzielski o fundamentalnej reformie POZ

- Mamy do czynienia z fundamentalną, kompleksową zmianą - pierwszą, dużą zmianą po wprowadzeniu instytucji lekarza rodzinnego - powiedział w Sejmie szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że gratyfikacje dla lekarzy z dużą liczbą pacjentów objętych programami profilaktycznymi i wprowadzenie instytucji koordynatora pacjenta - to tylko niektóre zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Niedzielski zdrowie Sejm Ministerstwo Zdrowia lekarz

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd 11 listopada historia Europy Senat konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

"Trwa walka o całkowity brak praworządności w sądownictwie". Kwiecień o działaniach opozycji

- Wielu polityków opozycji udaje, że zabiega o środki finansowe dla Polski, bo w rzeczywistości robi wiele, by Polska pieniędzy nie otrzymała i by sędziowie byli bezkarni - mówiła w Polskim Radiu Anna Kwiecień z PiS. Gościem audycji był też Zdzisław Wolski z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy sądownictwo rząd Mateusza Morawieckiego opozycja

Wybuch niepodległości. Październik – listopad 1918

W październiku 1918 roku rodziły się pierwsze polskie ośrodki władzy: Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie. Stefan Żeromski został nawet, na krótko, prezydentem tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski Lwów Lublin Ignacy Daszyński Polska Partia Socjalistyczna Magdeburg Zamek Królewski rząd Jędrzej Moraczewski Warszawa 11 listopada feminizm historia Europy

Reforma sądownictwa. Zbigniew Ziobro: projekty zmian są w trakcie konsultacji rządowych

Jak powiedział Zbigniew Ziobro, projekty dotyczące sądów powszechnych są w trakcie konsultacji rządowych. "Jeśli wejdą w życie skończą z chaosem wywołanym przez polityków poprzebieranych w togi i będą służyły wszystkim Polakom" - ocenił minister sprawiedliwości w rozmowie z "Gazetą Polską".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo sąd

POLSKI ŁAD Polski Ład. Piotr Arak: to największa zmiana w systemie podatkowym od początku jego istnienia

- Deklaracja PIT-2 sięgająca do zarania naszego systemu podatkowego nie była aż tak istotna, ponieważ sama kwota wolna od podatku wynosiła dla większości pracowników w Polsce 3 tys. zł, a dzisiaj to 30 tys. - przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA podatki pit Polski Ład kwota wolna od podatku społeczeństwo wynagrodzenia

Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy: migranci są wykorzystywani przez Mińsk jak "mięso armatnie"

- Prowadzimy obecnie rozmowy z wieloma krajami UE, w tym z Hiszpanią i z Niemcami. Tłumaczymy, na czym polega zjawisko nielegalnej imigracji na granicy polsko-białoruskiej i jak jest niebezpieczne ze względu na jego eskalację - powiedział wiceminister polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania POLSKA polityka migracja imigranci w Europie imigracja dyplomacja sądownictwo sąd Polonia granica Białoruś reforma sądownictwa Szymon Szynkowski

"Omówiliśmy inicjatywy mające przywrócić stabilność gospodarczą". Spotkanie ministrów finansów Grupy V4

Ministrowie finansów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Budapeszcie. To pierwsze spotkanie w gronie V4 podczas trwającej od lipca Prezydencji Węgierskiej w Grupie V4. Rozmawiano m.in. o działaniach na rzecz odbudowy gospodarek i wyzwaniach finansowych w popandemicznej rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Unia Europejska