Polskie Radio
Section05

reportaż

II wojna światowa: zbrodnia pomorska 1939. Reportaż o niemieckich katach i polskich ofiarach [POSŁUCHAJ]

Skala niemieckiej zbrodni na Pomorzu Gdańskim jesienią 1939 roku była największą w tym czasie w okupowanej Polsce i pierwszą tak wielką akcją eksterminacyjną wymierzoną w ludność cywilną. Polscy historycy szacują, że na Pomorzu Gdańskim Niemcy zamordowali wtedy od 20 do 40 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Starogard Gdański Pomorze Zachodnie Andrzej Urbański pr poleca II wojna światowa zbrodnia pomorska 1939

Powstanie Warszawskie. "Dzień pamięci": reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o mieszkańcach stolicy [POSŁUCHAJ]

Powstanie Warszawskie w powszechnej świadomości najczęściej kojarzy się z żołnierzami Armii Krajowej, powstańcami oraz barykadami. Jednak w tym czasie obok powstańców była ludność cywilna. Przed wybuchem zrywu w Warszawie mieszkało 920 tysięcy ludzi, z czego 720 tysięcy w lewobrzeżnej części miasta. 2 października obchodziliśmy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Powstanie Warszawskie II wojna światowa pr poleca

Powstanie Warszawskie. "Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy podczas Powstania Warszawskiego? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski - przyjaciel powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, jednak historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. W poniedziałek, 2 października obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Armia Krajowa Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce pr poleca

Pamięć o powstańcach. "Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego

W poniedziałek (2.10) obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski – przyjaciel Powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, ale historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci za nami. Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski nagrodzony

Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w konkursie radiowym XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Podczas sobotniej (30.09) gali zamknięcia festiwalu wręczono także nagrody twórcom filmów fabularnych i dokumentalnych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Witold Banach Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film dokumentalny Katyń

Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski z Nagrodą na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w Konkursie Radiowym 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Otrzymał wyróżnienie za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko", w którym przedstawił trudne losy pisarza Ferdynanda Goetla.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Maciej Jastrzębski KULTURA Polskie Radio Katyń Ferdynand Goetel W POLSKIM RADIU

15. Festiwal Filmowy NNW. Maciej Jastrzębski z nagrodą główną, wyróżnienie dla Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w Konkursie Radiowym 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Otrzymał wyróżnienie za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko", w którym przedstawił trudne losy pisarza Ferdynanda Goetla.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Maciej Jastrzębski Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Otwarto Muzeum Historii Polski. Reportaż "Zachować pamięć" [POSŁUCHAJ]

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Początkowo Muzeum miało powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało jednak ostatecznej decyzji i zapewnienia finansowania inwestycji. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Joanna Bogusławska reportaż w Jedynce historia Polski pr poleca

"Zostaw to pod drzwiami" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jeśli w piątek kurier przywiezie Państwu paczkę, złóżmy mu najlepsze życzenia. 29 września jest bowiem świętem kurierów i przewoźników. Wybrano ten dzień, gdyż tego dnia Kościół katolicki obchodzi święto św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli. Obchody zainicjowały firmy spedycyjne w 2004 roku, by zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę kuriera i firm przewozowych w gospodarce.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki

"Pomoc dla Maroka". Premierowy reportaż Aleksandry Dobieszewskiej [POSŁUCHAJ]

We wrześniu br. niezwykle silne trzęsienie ziemi nawiedziło marokański region Marrakesz-Safi. Reportaż "Pomoc dla Maroka" przedstawia, w jaki sposób i na jaką skalę pomagają polskie organizacje humanitarne, Caritas i PAH, oraz historię Ayouba Houmanny, marokańskiego muzyka, który od kilku lat mieszka w Polsce i stara się pomóc swojej rodzinie, która mieszka w poszkodowanym kraju i obecnie mieszka pod gołym niebem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Maroko pr poleca