Polskie Radio
Section05

reportaż

"Nasze Camino" - reportaż Moniki Chrobak o pielgrzymach wędrujących szlakiem św. Jakuba

Szlak św. Jakuba to sieć dróg pieszych i rowerowych, zbiegających się na krańcu Europy, w Santiago de Compostela, przy grobie św. Jakuba Starszego, jednego z 12. apostołów Chrystusa. Michał i Katarzyna Moskwiakowie z Gliwic mają za sobą już trzy wyprawy tym szlakiem. Ostatnio przez 12 dni przemierzyli pieszo liczącą ponad 300 kilometrów górska trasę Camino Prymitivo. Początek Oviedo, koniec jak zwykle w Santiago de Compostela.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak

Pielgrzymka do Santiago de Compostela: droga nauki miłości [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– To jest chyba tak jak w życiu, bo Camino to jest takie małe życie. Wszystko się na tej drodze przechodzi: i te dobre momenty, i te złe momenty, i kłótnie też – przyznaje Katarzyna Moskwiak. – Wiadomo, jest cierpienie, przyjdzie radość. Po tym trzecim Camino wiem, że to jest taka droga nauki miłości – dodaje Michał Moskwiak.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak religia Santiago de Compostela pielgrzymka pr poleca

Z Los Angeles na wyspę Catalina, Reportaż "Spokojnej wody" [POSŁUCHAJ]

"Spokojnej wody" – tego zawsze życzy się pływakom, a ta przeprawa była wyjątkowa: Aleksandra Kabelis popłynęła na wyspę Catalina, a Piotr Biankowski pokonał tę samą trasę w przeciwnym kierunku, do Los Angeles. Przepłynięcie odcinka o długości 34 kilometrów zajęło każdemu z nich 12-14 godzin. Do swoich celów dotarli w towarzystwie ryb latających, delfinów i rekinów.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska woda dobroczynność pr poleca

Cud nad Wisłą i cud wolności. Reportaż "Pomnik ze starej fotografii" [POSŁUCHAJ]

Andrzej Sawicki zapamiętał z dzieciństwa fotografię pomnika stryja Michała Lubicz-Sawickiego, który poległ pod Włocławkiem w czasie wojny z bolszewikami 16 sierpnia 1920 roku i został pośmiertnie odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Po powrocie z emigracji odnalazł cenne dokumenty w Centralnym Archiwum Wojskowym.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Sawicka bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Włocławek pr poleca

Sekrety zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Reportaż "1000 lat historii, czyli Mieszko w 3D" [POSŁUCHAJ]

15 sierpnia to od lat tradycyjnie dzień Święta Wojska Polskiego, ale jest to również wyjątkowy dzień dla muzealników oraz tropicieli naszej historii. Po wielu latach prac otwarta została supernowoczesna, nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Znana i popularna placówka przeniosła się z centrum Warszawy na stołeczną Cytadelę. Jakie sekrety skrywają muzealne zbiory? 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Roman Czejarek Wojsko Polskie Muzeum Wojska Polskiego Warszawa pr poleca

"Śladami Jana Kiepury". Premierowy reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Wybitny tenor nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Śladami Jana Kiepury". 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Monika Chrobak Jan Kiepura reportaż w Jedynce pr poleca

"Śladami Jana Kiepury" - reportaż Moniki Chrobak

15 sierpnia mija 57. rocznica śmierci Jana Kiepury. Wybitny tenor urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Jego muzycznym i duchowym pomnikiem jest odbywający się w kurorcie od 1967 roku do tej pory Festiwal im. Jana Kiepury, który stworzył kryniczanin Stefan Półchłopek.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak

Z Los Angeles na wyspę Catalina. "Spokojnej wody" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Ta próba przejdzie do historii. Kanał Catalina jest uważany za jedną z trzech najbardziej wymagających przepraw długodystansowych na świecie, obok Kanału La Manche i Przejścia Cooka. Zimna woda (latem do 12 stopni Celsjusza), silne prądy, a także obecność wielorybów, delfinów i rekinów sprawiają, że przeprawa przez Kanał Catalina stanowi duże wyzwanie fizyczne i psychiczne.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Wyjątkowe wydarzenie, niezwykłe emocje. Tour de Pologne w reportażu "Karawana jedzie dalej" [POSŁUCHAJ]

Za nami wyjątkowa edycja Tour de Pologne. Kolarski klasyk rozgrywany był już po raz 80. Do tego minęły równo trzy dekady, odkąd za organizację wydarzenia zabrał się Czesław Lang, były kolarz zawodowy, który wprowadził polskie kolarstwo na światowe salony. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Dariusza Urbanowicza pt. "Karawana jedzie dalej".
Zobacz więcej na temat:  pr poleca Dariusz Urbanowicz Czesław Lang Tour de Pologne 2023

Koło wkoło Polski - muzycy na rowerach w szczytnym celu

- Jeżeli jest cel, pomoc innej osobie, która jest o wiele bardziej potrzebująca ode mnie, to trzeba to zrobić. Jeżeli jeszcze robi się to w najmilszym towarzystwie i na rowerze, to grzech tego nie zrobić - mówił w Dwójce Wiktor Rakowski, polsko-ukraiński puzonista związany z Operą Wrocławską i uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023".
Zobacz więcej na temat:  rower akcja charytatywna Dwójka Ukraina KULTURA Michał Nowak Koło wkoło Polski Dwójka

Bard Czerniakowa, więzień obozów koncentracyjnych. Reportaż o życiu Stanisława Grzesiuka [POSŁUCHAJ]

Stanisław Grzesiuk przyszedł na świat w Małkowie na Lubelszczyźnie, dokąd jego rodzice wyjechali po zajęciu Warszawy przez Niemców podczas I wojny światowej. Bard Czerniakowa poza byciem pieśniarzem, był też autorem autobiograficznej trylogii: "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia". Był popularyzatorem przedwojennego folkloru czerniakowskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu o Stanisławie Grzesiuku "Docenić życie". 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska Stanisław Grzesiuk Alicja Grembowicz reportaż w Jedynce

"Doceniać życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej o Stanisławie Grzesiuku, bardzie warszawskiej ulicy

Stanisław Grzesiuk przyszedł na świat w Małkowie na Lubelszczyźnie, dokąd jego rodzice wyjechali po zajęciu Warszawy przez Niemców podczas I wojny światowej. Bard Czerniakowa poza byciem pieśniarzem, był też autorem autobiograficznej trylogii: "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu" i "Na marginesie życia". Był popularyzatorem przedwojennego folkloru czerniakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska Stanisław Grzesiuk Alicja Grembowicz