Polskie Radio
Section05

represje

Liderzy mniejszości polskiej na Białorusi oficjalnie oskarżeni. "Represje gorsze od czasów stalinowskich"

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. O podobne działania oskarżono też aktywistkę z Lidy Irenę Biernacką. W czwartek zarzuty usłyszeli członkowie Zarządu Głównego Związku Polaków Maria Tiszkowska i Andrzej Poczobut. Cała czwórka jest przetrzymywana w areszcie w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka Andżelika Borys Andrzej Poczobut ŚWIAT

Represje wobec Polaków na Białorusi. Prezydent rozmawiał z sekretarz generalną Rady Europy

"W efekcie rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić sprawa Polaków na Białorusi była omówiona na forum Komitetu Ministrów RE. Sekretarz generalna zapewniła, że sprawa będzie w spektrum jej zainteresowania" - napisał minister w KPRP Krzysztof Szczerski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Rada Europy Unia Europejska Polacy na Białorusi Krzysztof Szczerski Andrzej Duda prezydent ŚWIAT

"Antypolskie działania reżimu". Białoruski publicysta o aresztowaniu Andżeliki Borys

Drugą noc w aresztach w Mińsku spędzają zatrzymani liderzy polskiej mniejszości. Andżelika Borys, prezes Związku Polaków i troje jej bliskich współpracowników zostało zatrzymanych w związku ze śledztwem białoruskiej prokuratury dotyczącym obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe, w tym Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka Andżelika Borys Polacy na Białorusi ŚWIAT

Wydarzenia marcowe. Prof. Eisler: wystarczyła mała iskra żeby ta beczka prochu wybuchła

- Beczka prochu narastała. Przyczyną wybuchu mogły być decyzje nawet prozaiczne. Tak było ze zdjęciem Dziadów. Nie był to przecież pierwszy zdjęty spektakl. Jednak to on zapisał się w historii Polski jako przyczynek wybuchu wydarzeń marcowych - powiedział o wydarzeniach z marca 1968 roku prof. Jerzy Eisler, historyk.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 PRL studenci więźniowie polityczni zbrodnie sowieckie strajki opozycja demokratyczna HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Rusłan Szoszyn o Białorusi: sytuacja jest dramatyczna. Represje się zaostrzają

- Kraj przekształca się w najgorszą formę autorytaryzmu, granicząca z absurdami, z brakiem ludzkiego podejścia do życia człowieka. Nikt z nikim się nie liczy, nie ma prawa, nie działają sądy, nie ma adwokatury, nie ma wymiaru sprawiedliwości, nie ma możliwości gdzieś się odwołać. Mogą cię podbić, mogą cię zabić, nie dojdziesz do żadnej prawdy - mówił w Polskim Radiu 24  Rusłan Szoszyn, publicysta “Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka protest

Zatrzymania dziennikarzy na Białorusi. Ekspert: dzięki sytuacji w Rosji, Łukaszenka może skupić się na represjach

- Sprawa Nawalnego bardzo osłabiła Putina i zewnętrznie i wewnętrznie. Dzięki temu Łukaszenka ma większy oddech i może skupić się na tym, co konsekwentnie realizuje, czyli na mocnym rozprawieniu się z dziennikarzami - powiedział o sytuacji na Białorusi Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Aleksiej Nawalny dziennikarze więźniowie polityczni areszt ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"To jest nie do przyjęcia". Ambasady państw UE i USA apelują o powstrzymanie represji na Białorusi

Zachodni dyplomaci wezwali białoruskie władze do powstrzymania represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. W wydanym oświadczeniu ambasady państw należących do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii domagają się wypuszczenia na wolność osób zatrzymanych w związku z udziałem w akcjach protestacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska Europa prawa człowieka ŚWIAT Aleksander Łukaszenka USA

Co znaczy żyć w Nowej Turcji?

- Turcja jest dziś państwem, w którym dzieją się dziś wielkie zmiany, dzieją się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć - mówi Agnieszka Rostkowska, autorka reportażu "Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji". - Są to zmiany głównie polityczne, ale ja w książce skupiam się na ludzkich historiach i tym, co obecnie znaczy żyć w tzw. Nowej Turcji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Agata Nowotnik Turcja reportaż STYL ŻYCIA

Śledztwo ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. IPN ekshumował szczątki kapłana

Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację zwłok ks. Franciszka Blachnickiego w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego w 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Zbrodni na założycielu i duchowym ojcu oazowego Ruchu Światło-Życie mogli dokonać funkcjonariusze MSW PRL. Ks. Blachnicki walczył w wojnie obronnej w 1939 r., był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze PRL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prokuratura IPN PRL HISTORIA Franciszek Blachnicki wywiad zabójstwo komunizm

Rosja: opozycyjne stowarzyszenie represjonowane na Targach Książki. Wcześniej ujawniali zbrodnie sowieckie

W trakcie Moskiewskich Targów Książki rosyjskie władze próbowały zastraszyć i skompromitować działaczy stowarzyszenia "Memoriał". Najpierw organy ścigania przeprowadziły rewizję stoiska z książkami, a później administracja Targów oznaczyła je kartką z napisem "zagraniczny agent". Jak podkreślają rosyjskie media niezależne, represje wobec "Memoriału" trwają nieprzerwanie od ponad roku.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT

Białoruś: zatrzymano dwoje członków Rady Koordynacyjnej, m.in. współpracowniczkę Cichanouskiej

Dwie osoby należące do prezydium białoruskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej zostały zatrzymane w poniedziałek rano przez OMON - podało Radio Swoboda. Zatrzymani to Wolha Kawalkawa i Siarhiej Dyleuski. Do interwencji milicyjnego OMON-u doszło koło wejścia do mińskiej fabryki traktorów MTZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś wybory na Białorusi Swiatłana Cichanouska opozycja demokratyczna