Polskie Radio
Section05

rocznica

Sławomir Mrożek - archiwalne gawędy w dziesiątą rocznicę śmierci pisarza [POSŁUCHAJ]

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski. 15 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci. 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek literatura literatura emigracyjna po 1939 literatura polska historia Polski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Wiceszef Muzeum Powstania Warszawskiego: ten sposób opowiadania historii wciąż działa

- Cały czas kolejne pokolenia chcą słuchać tak opowiedzianej historii, chcą się w nią zagłębiać, chcą być nie tylko widzami, ale w pewnym sensie wręcz współuczestnikami. Tak jest skonstruowana ta ekspozycja. Stąd właśnie to bijące serce czy bruk pod stopami zamiast sterylnego linoleum - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Paweł Ukielski Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA Dwójka Warszawa

Prof. Szumiło: w czasie rzezi wołyńskiej byli też sprawiedliwi Ukraińcy

- Myślę, że można ich porównać do Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tym Ukraińcom również groziła kara śmierci za te czyny. Kara śmierci ze strony ukraińskich nacjonalistów - mówił w Dwójce w dniu 80. rocznicy rzezi wołyńskiej prof. Mirosław Szumiło, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń Dwójka Jakub Kukla historia Polski

Mateusz Pospieszalski: Miron Białoszewski był artystą alternatywnym

- Przez lata Miron Białoszewski nie był uznawany przez środowisko za poetę. Wręcz nie chciano go tytułować tym mianem, nastąpiło to dopiero później. Każdy, kto tworzy nową sztukę, nową jakość jest bardzo ciężko przyswajalny przez odbiorcę - mówił w Dwójce Mateusz Pospieszalski. Wkrótce premierę będzie miał jego album "Mateusz Pospieszalski - Domysły Rzeczywistości", stworzony do poezji Białoszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Paweł Siwek Mateusz Pospieszalski płyta Dwójka MUZYKA

Miłość do Mercedesa i nagrody dla wiernych klientów

Papierowa, porcelanowa, złota – nazw na kolejne rocznice ślubu jest wiele. Często z ich świętowaniem wiąże się wręczanie upominków. Podobnie jest w przypadku posiadania Mercedesów - jeżeli egzemplarz jest długo w jednych rękach (a do tego pokonuje aktywnie kolejne setki kilometrów), jego właściciel może liczyć na upominek od niemieckiego producenta. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 mercedes kilometrówka jubileusz Niemcy

Miron w Sercowisku. O Białoszewskim w 40. rocznicę śmierci

W "Strecie literatury" rozmawialiśmy o tym, jaki obraz ostatnich dni życia Mirona Białoszewskiego przynoszą "Listy do Eumenid", co ten tekst i inne napisane wcześniej utwory mówią o stosunku poety do choroby i śmierci. Zastanowimy się również, jak dziś - 40 lat po śmierci autora "Obrotów rzeczy" - czytamy jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Dorota Gacek literatura KULTURA Dwójka Tadeusz Sobolewski

Wspomnienie postaci i twórczości Aliny Janowskiej w setną rocznicę urodzin

Sto lat temu, 16 kwietnia 1923 roku, urodziła się aktorka estradowa, filmowa, teatralna i telewizyjna Alina Janowska. Podczas II wojny światowej przeżyła siedem miesięcy w więzieniu na Pawiaku, przesłuchiwana była na Szucha. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką dowództwa batalionu "Kiliński". W swoim dorobku miała ponad 40 ról filmowych. 
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska aktorstwo II wojna światowa