Polskie Radio
Section05

rocznica

Edith Piaf – w 60. rocznicę śmierci. "Była nieludzko autentyczna"

- Wielkim sukcesem Edith Piaf było to, że przez wiele lat śpiewała na ulicach. Jak się słucha jej późniejszych rzeczy, często oratoryjnych w formie, to nadal słychać tam tę samą autentyczność. To pozostało jej do końca - mówiła w Dwójce Joanna Rawik, autorka książki o Edith Piaf pt. "Ptak smutnego stulecia". We wtorek (10.10) mija 60. rocznica śmierci wielkiej damy francuskiej piosenki.
Zobacz więcej na temat:  Edith Piaf biografia KSIĄŻKA Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Joanna Rawik

Wiceprezes IPN: II wojna światowa jest nieustająco obecna w przestrzeni publicznej, również na Zachodzie

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. - Polska straciła co piątego obywatela w czasie II wojny światowej. Została ograbiona i wymordowana w ogromnej skali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski IPN reparacje wojenne Niemcy

84 lata temu wybuchła II wojna światowa. Dr Pleskot: to miało być złamanie każdego Polaka

1 września 1939 roku oznaczał dla Polaków koniec niepodległego państwa - mówi historyk Instytutu Pamięci Narodowej doktor Patryk Pleskot. 84 lata temu o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia, miasta położonego w pobliżu granicy z III Rzeszą. Atak nastąpił pięć minut przed ostrzałem polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, co oficjalnie uznaje się za początek II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1939 1 września historia Polski

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W całej Polsce w piątek będą odbywać się obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemal równolegle, przed godz. 5.00, uroczystości rozpoczęły się na Westerplatte i w Wieluniu, na który 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Oficjalne obchody odbędą się również m.in. w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie - miejscowości doszczętnie zniszczonej w wyniku niemieckiego nalotu z 13 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1939 1 września historia Polski

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór filharmonia narodowa Dwójka Dwójka Ukraina 1 września Jakub Kukla MUZYKA jubileusz

tylko u nas 84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 1939 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo

84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 1939 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo historia Polski W POLSKIM RADIU POLSKA

82. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Ksiądz bp Tadeusz Kusy: nie miłujmy słowami, ale czynem i prawdą

- Nie miłujmy słowami, ale czynem i prawdą - powiedział franciszkanin bp Tadeusz Kusy z Republiki Środkowoafrykańskiej w byłym niemieckim KL Auschwitz w Oświęcimiu podczas mszy z okazji 82. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Duszpasterz podkreślił, że wierność Bogu, który oczekuje naszej miłości dała mu odwagę do świadectwa i oddania życia za brata.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maksymilian Maria Kolbe Auschwitz Oświęcim

Sławomir Mrożek - archiwalne gawędy w dziesiątą rocznicę śmierci pisarza [POSŁUCHAJ]

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski. 15 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci. 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek literatura literatura emigracyjna po 1939 literatura polska historia Polski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Wiceszef Muzeum Powstania Warszawskiego: ten sposób opowiadania historii wciąż działa

- Cały czas kolejne pokolenia chcą słuchać tak opowiedzianej historii, chcą się w nią zagłębiać, chcą być nie tylko widzami, ale w pewnym sensie wręcz współuczestnikami. Tak jest skonstruowana ta ekspozycja. Stąd właśnie to bijące serce czy bruk pod stopami zamiast sterylnego linoleum - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Paweł Ukielski Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA Dwójka Warszawa