Polskie Radio
Section05

rodzicielstwo

Jak funkcjonują współczesne mamy?

Jedni uważają, że Dzień Mamy jest tak naprawdę każdego dnia, podczas gdy inni celebrują to święto raz do roku. Niezależnie od tego, data 26 maja jest wyjątkowa dla wielu kobiet. Macierzyństwo skrywa w sobie nie tylko blaski, ale też cienie. Jest zarówno pełne szczęśliwych momentów, jak i trosk oraz niepokoju. Dlatego też rola ta skłania nas nierzadko do wielu przemyśleń, które w internecie poruszają instagramerka, Agnieszka Stefaniuk oraz blogerka, Magdalena Kołek, goście "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Dzień Matki

Wspólny front między rodzicami. Jak go osiągnąć?

Od pokoleń panuje przekonanie, że posiadanie wspólnej wizji rodzicielstwa jest fundamentalnym elementem, który ułatwia wychowywanie dzieci i zmniejsza liczbę konfliktów w rodzinie. Jak się jednak okazuje, tworzenie na siłę wspólnego frontu między rodzicami niekoniecznie jest najlepszym sposobem na dobre relacje rodziców z dziećmi. O tym, z czego to wynika opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Monika Stutz Kowalska, prowadząca projekt "Stacja Relacja" oraz Julia Galia, trenerka FamilyLab.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie radio dla dzieci

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci Muzyka dla rodzica wychowanie depresja rozwój dziecka

Podcast Idy Nowakowskiej. Dieta młodej mamy [POSŁUCHAJ]

Autorski podcast poświęcony wczesnemu macierzyństwu jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka i znana osobowość telewizyjna, a także od kilku dni szczęśliwa mama. Gratulujemy redakcyjnej koleżance synka i zapraszamy do wysłuchania jej najnowszego podcastu, w którym rozmawia o diecie mamy karmiącej, o jej wpływie na brzuszek maleństwa oraz o kłopotach z laktacją w początkowym etapie karmienia.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica Ida Nowakowska radio dla dzieci Radio Dzieciom Muzyka dla dzieci

Zmartwienia młodych rodziców: Zawartość pieluszki dziecka

Narodzinom dziecka towarzyszy nie tylko ogromne szczęście, ale także stres. Młodzi rodzice znajdują się w sytuacji, w której nigdy nie byli i wszystko jest dla nich nowe. Niepokój nie opuszcza także osób doświadczonych w rodzicielstwie. W obydwu przypadkach zamartwiają się oni o stan zdrowia swojego dziecka oraz pilnują, by nic mu się nie stało. Jedną ze wskazówek, która może zwrócić uwagę rodziców i zakomunikować, że konieczna może być wizyta u lekarza jest zawartość pieluszki dziecka.  O tym, na co dokładnie zwrócić uwagę opowiedziała w Strefie Rodzica dr n med. Małgorzata Gołkowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Nie zawsze rozmowa rodzica z dzieckiem jest łatwa, zwłaszcza kiedy dotyczy trudnych tematów, np. przemijania czy śmierci. Zagadnienia te są nieodłącznym elementem naszego życia, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W oswajaniu z nimi dzieci ważne są konkrety, które czasem możemy przekazać wykorzystując bajki i historie ich bohaterów. O tym, jak to zrobić opowiedziała Aneta Zychma, polonistka, pedagożka oraz autorka książek "Tadzik I Rak" oraz "Droga do Domu".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie psychologia dziecięca

Dlaczego poród w towarzystwie douli jest zazwyczaj krótszy? Podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny 4 autorski podcast na temat roli douli w okresie ciąży i porodu. Dla Polskiego Radia Dzieciom przygotowała go Ida Nowakowska, tancerka i znana osobowość telewizyjna, a także przyszła mama. Dlaczego poród w towarzystwie douli jest zazwyczaj krótszy?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica W POLSKIM RADIU

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka dziecko

Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci?

Co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest wiele i każda z nich może być różna. Niemniej jednak, w każdym rodzicielstwie ważną rolę spełnia obdarowanie dziecka zaufaniem. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, przekonanie o tym, że można ufać swojemu dziecku jest niezbędne do tego, by umożliwić mu odkrycie swojego potencjału i możliwości.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie

Przemoc domowa. Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Od kilkunastu miesięcy można zaobserwować znaczne nasilenie przemocy domowej. Dowodem tego jest 3-krotny wzrost liczby zgłoszeń na Niebieską Linię, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Organizacja ta od 25 lat pomaga osobom, które zostały dotknięte przemocą ze strony najbliższych. Oferuje ona m.in. pomoc telefoniczną oraz poradnię specjalistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica wychowanie przemoc

Rodzina podzielona emigracją. „Zanim małżonkowie podejmą decyzję o wyjeździe”

Zanim małżonkowie podejmą decyzję o wyjeździe za pracą jednego z rodziców, warto rozważyć czy sytuacja materialna jest wystarczającą podstawą do tak daleko idącej zmiany w funkcjonowaniu rodziny. Podnoszenie statusu materialnego pozornie jest atrakcyjne ale można stracić zdecydowanie więcej. Bo żadna rzecz ani kwota na koncie nie zastąpi dziecku domu i obecności rodzica.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzice rodzina małżeństwo dzieci Małgorzata Frydrych

Rodzicielska bliskość. Na czym polega powrót do korzeni w byciu rodzicem

Na temat funkcjonowania i natury ludzi jest wiele idei. Jedna z nich nosi nazwę kontinuum i mówi o tym, że człowiek przychodzi na świat z wrodzonymi oczekiwaniami, które były kształtowane na przestrzeni dziejów. Dzięki tej koncepcji ponowne uznanie wśród rodziców zyskały chusty oraz nosidła. Co więcej, na przykładzie plemienia Yeguana zauważono, że sposób w jaki wychowuje się dzieci oraz danie im poczucia bliskości wpływa na ich zachowanie w dzieciństwie i późniejszym życiu. Temat ten został omówiony w Strefie Rodzica w rozmowie z Martą Szperlich-Kosmalą, coachem rodzinnym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka

Premiera drugiego podcastu Idy Nowakowskiej "Strefa rodzica"

W każdą środę na platformie podcasty.polskieradio.pl pojawiają się premierowe podcasty Idy Nowakowskiej. Tancerka, aktorka i osobowość telewizyjna, a teraz także przyszła mama, przygotowuje dla Polskiego Radia Dzieciom autorskie podcasty "Strefa rodzica", w których rozmawia ze specjalistami rozwiewając niepokoje przyszłych mam. Na bezplatnej platfomie podcasty.polskieradio.pl znaleźć już można drugi odcinek.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Problem przemocy wciąż żywy. Jak dziecko może się przed nią bronić?

Chociaż chciałoby się powiedzieć, że przemoc fizyczna i psychiczna jest coraz rzadsza, problem ten wciąż istnieje. Dlatego tak ważne jest, aby o niej głośno mówić, zapobiegać jej oraz wspierać osoby pokrzywdzone, które nie zawsze wiedzą, gdzie szukać pomocy. O tym, jak uświadomić dzieci na temat przemocy i nauczyć je w jaki sposób się przed nią bronić opowiedział gość Strefy Rodzica Katarzyna Skalska, redaktor naczelna jednego z wydawnictw publikujących książki dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka

Od poniedziałku dzieci wracają do żłobków i przedszkoli

Od dzisiaj ponownie otwarte są przedszkola i żłobki, które będą pracować w ścisłym reżimie sanitarnym. Zdalna nauka jest przedłużona co najmniej do końca tygodnia. Możliwe będzie też prowadzenie zajęć sportowych w szkołach sportowych, szkołach mistrzostwa sportowego i klasach sportowych w szkołach ogólnodostępnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przedszkole przedszkolak dzieci lockdown obostrzenia szkoła rodzice SPORT