Polskie Radio
Section05

satelita

"Foreign Affairs": zdjęcia z komercyjnych satelitów zmieniają przebieg wojny na Ukrainie

Wojna na Ukrainie pokazuje, że zdjęcia z komercyjnych satelitów radykalnie zmieniają krajobraz informacyjny i działania wywiadowcze - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs" i wskazuje, że już wypłynęły one na politykę USA wobec Ukrainy i sam przebieg wojny. - Sytuacja wywiadowcza jest zupełnie inna niż była w przeszłości - potwierdza były wiceszef brytyjskiego wywiadu wojskowego (DI), Paul Rimmer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 zdjęcia satelitarne Europa kosmos

Wynalazek licealistów pomoże w obserwacji pogody i postępów walki ze smogiem

Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński oraz Piotr Wyżliński to czterej nastolatkowie z Krakowa, którzy, jako zespół OSATeam, zaprojektowali i wybudowali prototyp minisatelity. Rozwiązanie młodych Polaków w znacznym stopniu redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi. Ich przedsięwzięcie zostało nagrodzone przez Europejską Agencję Kosmiczną CanSat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda technologie wynalazcy inwestycje społeczeństwo NAUKA kosmos liceum konkurs Ziemia

Szef POLSA: w Polsce będzie stanowisko startowe rakiet kosmicznych

- Polska już dawno temu weszła do gry w kosmosie. Od pół wieku wysyłamy różne instrumenty przy okazji rozmaitych misji kosmicznych, kiedyś w programie Interkosmos, a od 10 lat w ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Powoli jednak możliwości wynoszenia w kosmos stają się wąskim gardłem dla sektora kosmicznego - mówił w radiowej Jedynce prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos POLSA NAUKA

"Przygotowują nas do wojen gwiezdnych". Ekspert o atakach na satelity

Gen. David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Space Force poinformował, że amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji. - To są sposoby przygotowujące nas do wojen gwiezdnych, czyli do momentu, kiedy naszym celem będzie wyłączenie satelity - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kmdr por. rez. Maksymilian Dura z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski kosmos USA Rosja Chiny

Science fiction, które staje się rzeczywistością

Żyjemy na Ziemi, ale już 100 kilometrów ponad naszymi głowami zaczyna się domena kosmiczna. Domena ta – w pewnym sensie podobna do domeny morskiej, lądowej, powietrznej, cybernetycznej – cechuje się jednak innymi właściwościami ruchu, innymi właściwościami fizycznymi. I tam ludzie już działają, zarabiają pieniądze oraz... prowadzą wojny. Jak ta kosmiczna domena wpływa na układ sił w świecie?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos księżyc polityka Ziemia Trójka Witold Lazar

Pomiary laserowe udoskonalone dzięki naukowcom z Wrocławia

Nowy sposób laserowego mierzenia odległości, dzięki któremu dokładniejsze będą obserwacje topniejących lodowców oraz zmian poziomu wód oceanicznych, proponują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na czym ta metoda polega i czemu służą pomiary laserowe? W "Trójce do Trzeciej" wyjaśnił to prof. Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej NAUKA technologie Wrocław Ziemia księżyc kosmos

Naukowcy z PAN pracują nad polskim mikrosatelitą. Wiemy, kiedy ma być umieszczony na orbicie

Trwają prace nad polskim mikrosatelitą obserwacyjnym EagleEye. Jego wyniesienie na niską orbitę okołoziemską planowane jest na 2023 rok. Ma on zapewnić wysokiej rozdzielczości obrazy Ziemi, może być też prekursorem przyszłej grupy satelitów tego typu. Projekt powstaje ze wsparciem środków unijnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Akademia Nauk kosmos NCBR infrastruktura fundusze europejskie inwestycji infrastrukturalne UE NAUKA