Polskie Radio
Section05

serce

REPORTAŻ 30 proc. dzieci nie dożywa operacji. Lena od ponad 3 lat czeka na nowe serce

Lena ma 9 lat. Dziewczynka walczy z niezwykle rzadką chorobą, kardiomiopatią restrykcyjną. Jej zegar życia bije coraz wolniej. Rodzina walczy z czasem. - Trzeba uświadamiać rodziców dzieci, które odchodzą, że mogą komuś pomóc, jeśli zdecydują się, by ich synek czy córeczka zostali dawcami narządów po śmierci. Być może takie serduszko trafi też do Lenki - apeluje Weronika, mama dziewczynki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziecko szpital lekarz medycyna

Zwiększenie bezpieczeństwa w terapii schorzeń kardiologicznych. Nowy projekt badawczy

U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych powodujących m.in. zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne. Szansę na poprawę sytuacji daje projekt badawczy prowadzony przez prof. dr. hab. med. Wojciecha Szczeklika, mający zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych. Jest to naukowa odpowiedź na problem rosnącego zagrożenia w chorobach serca.
Zobacz więcej na temat:  kardiologia zdrowie badania medycyna NAUKA lekarz cukrzyca leki Artur Wolski infografika

Kamizelka ratująca życie. Kiedy defibrylator trzeba mieć przy sobie

Defibrylatory (w skrócie AED) w przypadku zatrzymania akcji serca mogą uratować komuś życie. Dlatego są już dostępne w bardzo wielu miejscach publicznych: na dworcach, w kinach, w urzędach, w autobusach i tramwajach. Niezwykle proste w obsłudze, nawet przez osobę nieprzeszkoloną. Są jednak przypadki, kiedy defibrylator trzeba nosić na sobie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie pierwsza pomoc Karolina Kamińska Piotr Firan Trójka

Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do przeszczepu. "Trzymamy kciuki, by pacjent wkrótce wrócił do zdrowia"

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, ósmy raz w tym roku policyjni lotnicy przetransportowali serce do przeszczepu. Tym razem policyjnym śmigłowcem W-3 "Sokół", który z Małopolski do Wrocławia przewiózł organ do przeszczepu dla 31-latka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie pomoc szpital policja przeszczepy

Te badania zmniejszą umieralność z powodu zawałów i udarów?

Szykuje się przełom w zrozumieniu mechanizmów powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeśli potwierdzą się hipotezy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, to polska nauka ma sporą szansę na Nagrodę Nobla. - Zajmuję się białkiem cytoprotekcyjnym, które chroni nas przed stresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Aleksandra Kopacz, prowadząca badania na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie krew kardiologia Artur Wolski