Polskie Radio
Section05

Solidarność

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Andrzej Mularczyk Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie PZPR PRL historia Polski HISTORIA II wojna światowa komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura KSIĄŻKA książki

Polskie Radio 24 Budżet Polski. "Widać pokrycie z planem wieloletnim"

Rada Dialogu Społecznego obradowała w minionym tygodniu nad założeniami budżetu państwa na przyszły rok. Przedstawiciele środowisk pracodawców i związków zawodowych są zgodni: plan jest na ogół realny. Większe zastrzeżenia mają do budżetu 2024, w którym wskaźnik wzrostu gospodarczego został zaplanowany na poziomie 3,1 proc. O budżecie, płacy minimalnej i wzroście gospodarczym Polski rozmawiali w audycji "Kapitał i praca" Katarzyna Zimmer-Drabczyk (NSZZ Solidarność), Mariusz Zielonka (Konfederacja Lewiatan) i dr Sławomir Dudek (Instytut Finansów Publicznych).
Zobacz więcej na temat:  budżet płaca minimalna wynagrodzenia Lewiatan gospodarka polska GOSPODARKA

Władysław Siła-Nowicki – legenda adwokatury

Był adwokatem, działaczem politycznym, uczestnikiem wojny obronnej Polski w 1939 roku, żołnierzem Armii Krajowej oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, doradcą prawnym prymasa Wyszyńskiego, współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników oraz sędzią Trybunału Stanu w latach 1992-1993.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa KOR PRL Władysław Siła-Nowicki historia Polski

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny

Wybory 1989 r. Janusz Zemke: kompromis na krawędzi prawa

- To były najtrudniejsze wybory, byłem jak zbity pies (…) w przekonaniu, że kandyduję z drużyny, która przegrała nie tylko mecz, ale całą ligę (…). Jak się pojawiłem w Bydgoszczy, skąd kandydowałem, wiele osób nie podawało mi ręki. Były sytuacje, że koledzy ze szkoły przechodzili na drugą stronę ulicy. Rozumiem to, wcześniejsze czasy nie były łaskawe dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Zemke, poseł sejmu kontraktowego z list PZPR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce wybory 1989 Janusz Zemke PZPR

"Jakby to było wczoraj… Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki"

Archiwalna audycja Agnieszki Trzeciakiewicz pod tytułem „Jakby to było wczoraj…”, została wyemitowana w 2020 r. na antenie Programu I Polskiego Radia w ramach cyklu „Ślady na piasku”. Nagranie zostało przygotowane z okazji 10 rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Audycję stanowi rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem, postulatorem w procesie kanonizacyjnym kapelana "Solidarności", który opowiada o jego prześladowaniu i męczeństwie, działalności społeczno-religijnej, nauczaniu, Mszach św. za Ojczyznę oraz kulcie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan Warszawa PRL śmierć

Czerwiec '89. Fedorowicz: najwspanialszy miesiąc w życiu

- Całe moje świadome życie od początku aż do 1989 r. było naznaczone świadomością braku niepodległości, świadomością życia w systemie gospodarczym, który uważałem za paranoiczny. Cały czas mi to doskwierało, starałem się robić wszystko, by temu stanowi rzeczy zaradzić i nagle 4 czerwca odniosłem zwycięstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Fedorowicz, satyryk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce wybory 1989 Jacek Fedorowicz

Ważne święta w historii Polski. Czy świętujemy je radośnie?

Czy w historii Polski naprawdę jest mało zwycięskich dat, które powinniśmy radośnie świętować? Dlaczego nawet 3 maja nie jest tak świętowany, jak na to zasługuje? - Jeżeli ustalimy, co jest przedmiotem świętowania, to jest to rzecz najważniejsza - mówi w radiowej Jedynce Marek Stremecki, dziennikarz,  autor audycji historycznej w Jedynce "Historia bliska".
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski 1989 komunizm Marek Stremecki historia Polski 3 Maja Powstanie Warszawskie Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego

Joanna Szczepkowska o 4 czerwca 1989 roku: nikt wtedy nie przypuszczał, że to będzie aż takie zwycięstwo

W przeddzień 35. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, znakomita aktorka Joanna Szczepkowska w audycji "Ludzie" opowiadała o atmosferze tamtych dni, ale także o tym, co to znaczyło żyć w PRL-u, w Polsce stanu wojennego, o obawach, które towarzyszyły momentowi przełomu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś joanna szczepkowska PRL 1989 wybory 1989 historia Polski Adam Michnik sejm kontraktowy stan wojenny Tadeusz Mazowiecki