Polskie Radio
Section05

Solidarność

35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989. "To niezrozumiałe, że to nie jest święto narodowe"

Z okazji 35. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku w audycji "Historia bliska" mówiliśmy o tym wydarzeniu i jego konsekwencjach. - Niezależnie od tego, co kto sobie myśli, obiektywnie jest to największe zdarzenie w dziejach naszego narodu od dwustu lat - powiedział w radiowej Jedynce historyk prof. Marek Węcowski.
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik PRL demokracja komunizm

Edward Nowak: chcemy, żeby 4 czerwca był świętem państwowym wolności i praw obywatelskich

4 czerwca powinien być świętem państwowym i dniem wolnym od pracy - przekonują autorzy projektu ustawy w tej sprawie. Ruszyła zbiórka podpisów pod propozycją ustanowienia nowego święta i dnia wolnego. - Data upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu - mówił Edward Nowak - były opozycjonista, a obecnie prezes stowarzyszenia "Sieć Solidarności", które przygotowało projekt ustawy. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia historia Polski rocznica Sejm polityka ustawa Edward Nowak Daniel Wydrych NSZZ

Komuniści rozmawiają z opozycją. Negocjacje Okrągłego Stołu

Negocjacje nazwane Okrągłym Stołem miały swój początek 6 lutego 1989 roku. Po dwóch miesiącach rozmów przedstawicieli komunistycznej władzy z ludźmi opozycji - 5 kwietnia - podpisano porozumienie. Moment ten jest symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej. Układ między władzami PRL a częścią opozycji do dziś wzbudza wiele dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  komunizm okrągły stół PRL

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego, jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu Prymasa Tysiąclecia, 31 maja 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa historia Polski

"Męczennik za wiarę i Polskę"

Archiwalna audycja Jerzego Swalskiego pod tytułem „Męczennik za wiarę i Polskę”, pochodzi z 2001 r. i została wyemitowana w Programie II Polskiego Radia w ramach cyku „To już historia”. Nagranie jest relacją z końcowej sesji diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, która odbyła się 8 lutego 2001 r. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Sesja ta wieńczyła czteroletni proces na szczeblu diecezjalnym.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan Warszawa śmierć

"Trauma i duma"

Reportaż Alicji Grembowicz pod tytułem „Trauma i duma” został przygotowany w związku z 33 rocznicą porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Nagranie jest poświęcone okolicznością męczeństwa niezłomnego Kapłana i zostało oparte na dokumentach z procesu toruńskiego, badaniach Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspomnieniach ludzi związanych z ks. Jerzym Popiełuszką. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół PRL śmierć proces toruński

Protest rolników i "Solidarności" bez PiS. Szydło o powodach

- Temat jest tak ważny, że to powinna być obywatelska i społeczna manifestacja. Weźmiemy w niej udział, nie jako partia polityczna, ale Polacy, mieszkańcy UE - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł i była premier Beata Szydło. Odniosła się w ten sposób do organizowanej w piątek 10 maja manifestacji przeciwko Zielonemu Ładowi.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Beata Szydło Europa Unia Europejska rolnicy protest Warszawa POLSKA Grzegorz Osiecki

"Zło dobrem zwyciężaj - ksiądz Jerzy Popiełuszko" – cz. II

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej części archiwalnej audycji Katarzyny Jankowskiej „Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko”, która została wyemitowana Programie I Polskiego Radia w 2019 r. W audycji udział wzięli świadkowie życia męczennika: Małgorzata Grabowska-Kozera i Adam Nowosad, a także Paweł Kęska, pracownik Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Tematem audycji jest działalność społeczno-religijna, męstwo i duchowa siła ks. Jerzego Popiełuszki oraz aktualność jego nauczania.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL Kościół śmierć

"Zło dobrem zwyciężaj - ksiądz Jerzy Popiełuszko" – cz. I

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części archiwalnej audycji Katarzyny Jankowskiej „Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Nagranie zostało wyemitowane w 2019 r. w Programie I Polskiego Radia z okazji 35 rocznicy męczeństwa niezłomnego Kapłana. Tematem rozmowy uczestników audycji jest życie, działalność i kult ks. Popiełuszki oraz aktualność jego nauczania. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko patriotyzm PRL

Tymczasowa Komisja Koordynacyjna. Serce podziemnej Solidarności

- Autorytet TKK był uznawany przez wszystkich. Przez "Solidarność", przez reprezentacje zagraniczne, przez Lecha Wałęsę i można by, porównując do wydarzeń historycznych, powiedzieć, że to było coś takiego jak Rząd Narodowy w powstaniu styczniowym – mówił Henryk Wujec w Polskim Radiu w 2007 roku. 42 lata temu powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Władysław Frasyniuk Bogdan Lis Zbigniew Bujak HISTORIA