Polskie Radio
Section05

Solidarność

Zmarł Jerzy Polak - działacz Solidarności i zaangażowany członek Polonii w USA

W amerykańskim stanie Connecticut, w wieku 67 lat, zmarł po długotrwałej chorobie Jerzy Polak, działacz polonijny, opozycjonista w okresie PRL, współtwórca NSZZ "Solidarność" w Jaśle. Współorganizował miejscowe strajki oraz wydawnictwo podziemne i druk niezależnej prasy. Za swoją działalność opozycyjną był więziony. W 1988 r. emigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych, gdzie działał społecznie w środowisku polonijnym.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Polonia w USA USA Stany Zjednoczone Ameryka ŚWIAT

"Komuniści tępili wszystkie święta świadczące o niepodległości". Jan Karandziej o 3 maja w PRL-u

- 1 maja obchodzono, ulice były ozdobione chorągiewkami. A na 3 maja znikało natychmiast. 3 maja już nie było ani jednej, żadnej chorągiewki nigdzie, żeby czasami ktoś nie zauważył, że jest święto - mówił w Polskim Radiu 24 działacz opozycji w okresie PRL Jan Karandziej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA 3 Maja HISTORIA historia Polski historia PRL opozycja demokratyczna Tadeusz Płużański Jan Karandziej konstytucja 3 maja

Prezydenci regionu w deklaracji: Europa powinna być budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenci Polski - Andrzej Duda, Litwy - Gitanas Nauseda, Estonii - Kersti Kaljulaid, Łotwy -Egils Levits i Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli wspólną deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Litwa Łotwa Estonia Ukraina konstytucja 3 maja deklaracja Wolność i Pokój demokracja

Prezydent: zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem

- My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem; wiemy, że to wielkie pragnienie podzielają nasi przyjaciele z Białorusi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja 3 Maja Litwa Estonia Łotwa Ukraina Andrzej Duda Gitanas Nauseda Wołodymyr Zełenski prezydent historia Polski Europa

"Strajkowali przede wszystkim młodzi stoczniowcy". Bogusław Gołąb o protestach robotników w 1988 roku

- Mieliśmy świadomość, że stan wojenny tylko zamroził istniejącą sytuację. Komuniści mieli się dobrze. Rząd i społeczeństwo żyli na zupełnie różnych poziomach. To młodym ludziom nie pasowało. Wtedy zastrajkowali przede wszystkim młodzi stoczniowcy - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, uczestnik strajku z 2 maja 1988 roku w Gdańsku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski PRL Gdańsk Stocznia Gdańska

Święto Pracy w okresie PRL. Andrzej Rozpłochowski: bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości

Najważniejsze dla mnie, to pierwszy 1 maja i 3 maja już w ramach Solidarności. Czyli 1 maja i 3 maja w roku 1981. My w ramach MKZ Katowice 1 maja bojkotowaliśmy komunistyczne uroczystości, a swoją obecność pokazywaliśmy w specjalnie zamówionych mszach świętych w dziesiątkach, setkach parafii na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego - wspominał w Polskim Radiu 24 działacz śląskiej Solidarności Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także działacze antykomunistyczni: Andrzej Michałowski z Gdańska i Jan Rulewski z Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Jan Rulewski POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL 1 maja 3 Maja

Podpisanie umowy społecznej dotyczącej transformacji górniczej. Znamy szczegóły tego przełomowego dokumentu

Dziś w w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zostanie podpisana umowa społeczna dotycząca transformacji branży górniczej. Po wielomiesięcznych rozmowach przedstawiciele rządu i związkowcy uzgodnili treść dokumentu. Według wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, umowa jest korzystna dla pracowników, dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA górnictwo węgiel Komisja Europejska

Nowela ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej. Michałowski: lepiej późno niż wcale

Jeśli chodzi o tę ustawę z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, no to lepiej późno niż wcale. Ale ona niewiele wnosi do środowiska, dlatego że ludzie wyemigrowali, załatwili sobie nowe emerytury za granicą, poumierali. 50 proc. ludzi, którzy by się załapali, już dawno nie żyją - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Michałowski, komentując podpisaną przez prezydenta nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej. Gośćmi debaty solidarnościowej byli także Jan Rulewski i Andrzej Rozpłochowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Jan Rulewski PRL historia PRL polityka Andrzej Duda

Janina Jankowska o Stefanie Bratkowskim: ważna postać w historii dziennikarstwa

W niedzielę 18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski. Dziennikarz, publicysta i pisarz, a także prawnik miał 86 lat. Od 1949 roku aktywnie działał na rzecz wolnej Polski i wolnych mediów. – Był liderem pewnej formacji, która przygotowała przejście z dawnego dziennikarstwa PRL-owskiego do współczesnego – powiedziała w audycji "Trójka do południa" Janina Jankowska, dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio społeczeństwo Stefan Bratkowski dziennikarstwo Radio Wolna Europa odeszli 2021 Janina Jankowska PRL Gabriela Andrychowicz

Powstanie "Tygodnika Solidarność". "To był przełom w historii PRL"

- Był to przełom w historii PRL. Mówiło się, że to była pierwsza gazeta od Władywostoku po Łabę, wydawana w kolportażu oficjalnym, wolna i niezależna - powiedział o momencie powstanie pierwszego wolnego tygodnika w okresie komunizmy Jerzy Kłosiński, były redaktor naczelny Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  opozycja demokratyczna media PRL Związek Radziecki komunizm wolność słowa fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24