Polskie Radio
Section05

spektakl

Polskie Radio 24 Pół wieku Teatru Rampa. Wyjątkowy teatr muzyczny

- Teatr na Targówku miał i ma bardzo wiele twarzy. To Marian Jonkajtys z grupą wspaniałych aktorów i aktorek, wśród których byli Czesław Majewski, Alicja Majewska, Danuta Rinn, którzy stworzyli teatr estradowo muzyczny, żywiołowy i karnawałowy - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Walczak pisarz, dramaturg i reżyser z Teatru Rampa na warszawskim Targówku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Martyna Podolska Teatr Rampa aktorzy

"M. Faktor. Narodziny piękna". Premiera musicalu w Teatrze Żydowskim w Warszawie

Autorski musical Agaty Biziuk "M. Faktor. Narodziny piękna" opowiada o życiu Maksa Faktorowicza, legendarnego założyciela znanej na całym świecie marki kosmetycznej Max Factor, twórcy terminu "make-up" oraz wizażysty największych gwiazd złotej ery Hollywood.  Premiera w stołecznym Teatrze Żydowskim - w najbliższy piątek 11 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  musical Teatr Żydowski Max Factor kosmetyki TEATR

Stendhal w Teatrze Łaźnia Nowa. Spektakl "Czerwone i czarne"

- Od kilku lat myślałem o tym, żeby zająć się Stendhalem. Pewien rozkład sił, figur, wektorów, które ustawiają tę Stendhalowską rzeczywistość, jest bardzo inspirujący i aż się prosi, żeby wrzucić go na scenę, w energię aktorów - mówił w Dwójce Bartosz Szydłowski, reżyser spektaklu "Czerwone i czarne" przygotowywanego w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa.
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Szydłowski Stendhal Teatr Łaźnia Nowa Marcin Pesta TEATR KULTURA Dwójka premiera Zobacz także

"To nadzwyczajne, szalone, ale genialne!". Prapremiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

– To był wstrząs dla publiczności nie tylko krakowskiej, ale w ogóle polskiej. Po tej premierze teatr polski już nie był taki sam – mówił historyk teatru Rafał Węgrzyniak. 16 marca 1901 roku po raz pierwszy w historii wystawiono "Wesele" Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Wesele HISTORIA historia Polski TEATR premiera Kraków Teatr im. Juliusza Słowackiego Bronowice dramat literatura

"CALL ME JAY" w Teatrze Komuna Warszawa. Spektakl o relacji z przedmiotami

W Teatrze Komuna Warszawa widzowie będą mogli obejrzeć polsko-francuski spektakl "CALL ME JAY", który "bada różne sposoby wzajemnej kontroli ludzi i nie-ludzi, ukazując możliwości współistnienia i działania". O tym oryginalnym przedsięwzięciu opowiedziała w Dwójce choreografka - Agata Maszkiewicz. Zdradziła także, skąd w jej życiu wzięła się refleksja nad relacją z przedmiotami.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Agata Maszkiewicz Adam Suprynowicz

Michał Zadara: zasypiam tylko na dobrych przedstawieniach

- Przez to, że jest to sztuka, która bardzo silnie operuje na wyobraźni, to widz siedzący w wygodnym krześle, gdy zaczyna sobie wyobrażać różne rzeczy powinien bardziej przebywać w tej rzeczywistości wyobrażonej niż w rzeczywistości dosłownej, która jest na scenie. Jest to stan bardzo bliski snu - mówił w Dwójce Michał Zadara, reżyser spektaklu "Sen nocy letniej".
Zobacz więcej na temat:  Michał Zadara William Szekspir Teatr Komedia w Warszawie TEATR KULTURA Dwójka Zobacz także Monika Pilch

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Czy możemy mówić o wspólnocie teatralnej?

W połowie marca w Łodzi rozpocznie się Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Wspólnota?". Ewa Pilawska opowiedziała w Dwójce, że w ten sposób organizatorzy chcą sprowokować rozmowę o wspólnocie teatralnej. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Ewa Pilawska Dwójka Zobacz także KULTURA TEATR Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

"Wczoraj byłaś zła na zielono". Spektakl o próbie zrozumienia

Najpierw pojawiała się osobista i poruszająca powieść Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", opisująca własne doświadczenie związane z wychowywaniem córki ze spektrum autyzmu. Potem Anna Augustynowicz postanowiła sięgnąć po tę książkę przygotowując swój spektakl w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Skromne w środkach i kameralne, ale piękne i mądre przedstawienie.
Zobacz więcej na temat:  Eliza Kącka Anna Augustynowicz Monika Pilch Dwójka

Dyrekcje teatrów w Polsce. Czy ograniczenie liczby kadencji to dobry pomysł? [WIDEO]

Od dłuższego czasu w Polsce toczy się dyskusja nad znaczeniem i rolą konkursów na dyrektorów instytucji kulturalnych. W "Debacie Dwójki" uczestnicy zastanawiali się m.in. nad sensem ograniczania kadencji dyrektorów teatrów.
Zobacz więcej na temat:  samorząd konkurs Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Łukasz Drewniak Adam Orzechowski Bożena Sawicka Sławomira Łozińska Dwójka Zobacz także

Spektakl "Oni" w Teatrze Studio. Jak powstaje słuchowisko?

Kasia Dydo prowadziła specjalne wydanie audycji "Stacja Kultura" w Teatrze Studio, rozmawiając z twórcami i organizatorami wydarzenia, a także znawcami twórczości Witkacego. Słuchowisko "Oni" to wspólny projekt Teatru Studio i Polskiego Radia, przygotowany z okazji 140. rocznicy urodzin artysty oraz 40. rocznicy nadania teatrowi jego imienia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR Teatr Studio Kasia Dydo Stanisław Ignacy Witkiewicz Zobacz także Teatr Polskiego Radia Tadeusz Kabicz Adam Wojtyszko Monika Obara Natalia Korczakowska Tomasz Nosiński Sonia Roszczuk Agnieszka Berlińska

Ewa Grzebyk: Produkcja słuchowiska "ONI" to dla mnie nowość. Przestawiamy swoją percepcję

"Oni" Witkacego to słuchowisko, które zobaczymy już dziś o 19.00 w Teatrze STUDIO i usłyszymy na antenie Dwójki. Spektakl reżyseruje Tadeusz Kabicz, a za produkcję odpowiada Ewa Grzebyk, która przyznaje, że spektakl Teatru Polskiego Radia na deskach teatru to dla niej nowe, ciekawe wyzwanie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Teatr Studio Teatr Polskiego Radia Stanisław Ignacy Witkiewicz Zobacz także TEATR