Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Kary za zabójstwo drogowe. Myrcha: sytuacja do tego dojrzała

Po tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie powróciła dyskusja o zaostrzeniu kar dla piratów drogowych. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha podkreślił w radiowej Trójce, że trwają rozmowy międzyresortowe na ten temat. - Natomiast kwestię wprowadzenia do prawa kategorii zabójstwa drogowego muszą przeanalizować eksperci - powiedział w radiowej Trójce wiceszef resortu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Renata Grochal Arkadiusz Myrcha Ministerstwo Sprawiedliwości wypadki drogowe prawo

MEN szykuje rewolucję? Nauczyciele boją się straty pracy

Reforma edukacji przygotowywana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wywołuje nowe dyskusje - tym razem wśród nauczycieli. Obawiają się oni, że wprowadzenie przyrody zamiast chemii, biologii, geografii, a nawet fizyki, będzie powodem utraty pracy przez część z nich. Byłby to efekt odwrotny, od celu i argumentacji resortu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja nauczyciel praca przyroda biologia chemia fizyka geografia Związek Nauczycielstwa Polskiego

"Z mężem mieszkaliśmy w garderobie teatru". Barbara Horawianka i jej nieznane wspomnienia

Barbara Horawianka, popularna i ceniona aktorka, zmarła 20 września w wieku 94 lat. Przypominamy jej radiowe opowieści: o zaskakującej drodze do aktorstwa, o miłości do teatru, ale i o życiu osobistym. Barbara Horawianka była żoną aktora Mieczysława Voita, z którym wielokrotnie występowała wspólnie na scenie.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Horawianka aktorka wspomnienie Mieczysław Voit śmierć HISTORIA POLSKA

TYLKO U NAS Obraz Lądka-Zdroju po opadnięciu wielkiej wody poraża. "Jądro ciemności"

W Lądku-Zdroju, spustoszonym przez powódź, brakuje ciężkiego sprzętu, który pozwoliłby usunąć z ulic i domów naniesiony przez rzekę szlam. W mieście pojawił się też nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie pochodzący od zwłok martwych zwierząt - relacjonuje reporter Polskiego Radia Paweł Pawlica.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powódź Sytuacja powodziowa służby i bezpieczeństwo Lądek-Zdrój Paweł Pawlica pomoc klęska żywiołowa

Polskie Radio 24 Ozusowanie umów cywilnoprawnych. "Podwyżki będą mniejsze"

Wszystkie umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 roku mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne. - Jeżeli oskładkujemy umowy-zlecenia i umowy o dzieło, to jestem przekonany, że podwyżki dla pracowników będą nieco mniejsze, niż byłyby, gdybyśmy nie wprowadzali tych dodatkowych obciążeń - powiedział w Polskim Radiu 24 Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Anna Grabowska GOSPODARKA składka zus umowy śmieciowe wynagrodzenia

Polskie Radio 24 Wojsko pomaga w walce z powodzią. "Jest pytanie o obronę cywilną"

- Obecnie ratujemy się Siłami Zbrojnymi. Wojsko to jest takie małe państwo, ma swój system łączności, lotnictwo, służbę medyczną, drogowców. Ale pytanie jest oczywiście zasadne - czy powinniśmy opierać się tylko o siły zbrojne? - pytał w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej". Gościem audycji "Cafe armia" był także Aleksander Fiedorek, prezes stowarzyszenia Instytut Budownictwa Ochronnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo powódź Agnieszka Drążkiewicz Mariusz Cielma Aleksander Fiedorek

Powódź w Polsce. "Tego nie oddają żadne zdjęcia"

Polska wciąż zmaga się z powodziami. Woda ustępująca z zalanych miejscowości odsłoniła skalę zniszczeń, podczas gdy kolejne miejscowości oczekują na nadejście fali kulminacyjnej. O sytuacji w regionach dotkniętych powodzią i pomocy dla poszkodowanych na antenie Programu 3 Polskiego Radia mówili Aleksandra Leo (Polska 2050), Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), Witold Zembaczyński (KO), Witold Tumanowicz (Konfederacja), Marcin Porzucek (PiS) i Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powódź Trójka Renata Grochal kataklizmy polityka Sytuacja powodziowa