Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Stan wojenny. Po co był Wojciechowi Jaruzelskiemu?

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Jego celem była likwidacja w PRL struktur opozycji demokratycznej, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. Jakie mity i nieporozumienia narosły wobec grudnia 1981 roku? Jakie tajemnice skrywa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskich dążeń do niepodległości i obalenia komunizmu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo PRL piotr gontarczyk Stanisław Kania Grzegorz Majchrzak Wojciech Jaruzelski

"Księża Solidarności". Najnowsza wystawa Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsza wystawa zaprezentowana w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie nosi nazwę "Księża Solidarności". Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w działania "Solidarności" i pokonanie komunizmu w XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa muzeum Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół Solidarność

TVP1 pokaże nieznane nagrania Michnika i Jaruzelskiego. "Wszystko nabiera kolejnego znaczenia"

W czwartek wieczorem w TVP1 będzie można zobaczyć nieznane dotąd nagrania ze spotkania generała Wojciecha Jaruzelskiego i redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Adama Michnika. Są one fragmentem odcinka "Magazynu śledczego Anity Gargas", który zostanie dziś wyemitowany. Spotkanie odbyło się w domu generała w nocy z 12 na 13 grudnia 2000 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Wojciech Jaruzelski POLSKA polityka komunizm HISTORIA Anita Gargas

Najdłuższy strajk stanu wojennego. "STRAJK – 14 dni pod ziemią" w Kopalni Guido

Niespełna czterdzieści lat temu dwa tysiące górników spędziło czternaście dni, przebywając 650 metrów pod powierzchnią ziemi. Wszystko, by okazać sprzeciw działaniom władzy. Strajk górników KWK "Piast" w Bieruniu z grudnia 1981 roku był najdłuższym protestem w stanie wojennym. By upamiętnić tych, którzy niezłomnie trwali przy swoich przekonaniach, również w święta, Kopalnia Guido w Zabrzu zaprasza na niezwykłą trasę "STRAJK - 14 dni pod ziemią". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo górnicy strajki Tomasz Miara

Premiera filmu "Babilon. Raport o stanie wojennym". Lichocka: to wciąż nieprzerobiony temat

- Uświadamia potrzebę opowiedzenia historii stanu wojennego i wartości, o jakie toczyła się walka opozycjonistów - powiedziała Joanna Lichocka, członek Rady Mediów Narodowych i poseł PiS, po premierze filmu "Babilon. Raport o stanie wojennym". Scenariusz powstał na podstawie książki Marka Nowakowskiego "Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA FILM Joanna Lichocka historia PRL

"To było uderzenie w nadzieje i marzenia". Prof. Polak o wprowadzeniu stanu wojennego

- Dla mnie jako dla młodego działacza NZS w Toruniu, stan wojenny był także uderzeniem osobistym w nadzieje i marzenia. Jako młody człowiek byłem w euforii tą porcją wolności w NSZ - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  PRL wojsko opozycja demokratyczna Solidarność Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Mało opracowań o stanie wojennym? Dudkiewicz: historycy bali się podejmować ten temat

W latach 90. ogromne znaczenie opiniotwórcze miało środowisko "Gazety Wyborczej" i jej redaktor naczelny. Adam Michnik był przeciwny rozliczaniu komunistów. - Wielu historyków się bało podejmować ten temat. Na szczęście była też grupa osób, która się z tego wyłamała - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zmaganie się nikczemności z godnością

- Główne przesłanie zostało zawarte w tytule książki - "Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach". To, co uczyniono społeczeństwu. To, co zrobiono Solidarności. To, że zgaszono nadzieję na jakąś normalizację w Polsce, a może nawet dalszą nadzieję - na odzyskanie niepodległości, to była nikczemność. Z drugiej strony mieliśmy honor, czyli ludzi honoru, ludzi Solidarności, którzy odpowiedzieli na to, co się stało - powiedział w Programie 1 historyk prof. Wojciech Polak.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dorota Truszczak

Jak rodziła się "papierowa kontrrewolucja" i wolna prasa?

– Piotr Jegliński i Wit Karol Wojtowicz spotkali się po raz pierwszy w maju 1976 roku w Londynie. Spotkanie było wyjątkowe, bardzo zakonspirowane. Nie znali się. Połączył ich ważny cel – tymi słowami prowadzący wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski rozpoczął bogatą w dygresje audycję o "papierowej kontrrewolucji" oraz o grudniu 1981 roku, na dwa tygodnie przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka Piotr Jegliński 1981 PRL opozycja