Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Radio Solidarność - symbol oporu przeciwko komunistycznej władzy

Radio Solidarność powołał w 1982 roku zdelegalizowany wraz z wprowadzeniem stanu wojennego związek Solidarność. Próby nadawania odbywały się już wcześniej, ale pierwszą oficjalną audycję wyemitowano w Warszawie 12 kwietnia 1982 roku. Stacja była jedyną w ówczesnych państwach socjalistycznych niezależną radiofonią.
Zobacz więcej na temat:  Radio Solidarność Zbigniew Romaszewski opozycja demokratyczna Joanna Sławińska

"Byliśmy wrogami systemu, i tak nas traktowano". Krzysztof Wyszkowski o powstaniu "Tygodnika Solidarność"

- Od pierwszego numeru Tygodnika był ogromne problemy z cenzurą, która nie zgadzała się właściwie na wszystko. Takie rzeczy jak Katyń były zakazane, to było coś niesamowitego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, b. sekretarz redakcji "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak historia Polski Krzysztof Świątek Solidarność

Sprawa sędziego Iwulskiego odroczona. "Kruczki prawne są wykorzystywane przez postkomunę"

- Co z tego, że udało się doprowadzić do nieprzedawnienia zbrodni komunistycznych i możemy ścigać takich ludzi jak sędzia Sądu Najwyższego Iwulski jak są kruczki prawne są tak wykorzystywane przez postkomunę powodujące, że nie można odebrać jemu immunitetu - powiedział Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista PRL. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także inni opozycjoniści - Andrzej Michałowski i Zbigniew Janas.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy sądownictwo sąd immunitet opozycja demokratyczna PRL komunizm POLSKA Polskie Radio 24

Sprawa sędziego Iwulskiego. Mateusz Kosiński: nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami

- Tutaj rodzi się paradoks, na jakich standardach chcemy budować dzisiejsze państwo, skoro ludzie, którzy wtedy nosili ulotki, dzisiaj są uznawani za bohaterów, a z drugiej strony osoby, które je karały, są uznawane za pozostające wiernymi standardom niezawisłości i niezależności. Nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami, bo coś tutaj się nie zgadza - powiedział o sprawie sędziego Iwulskiego Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy sądownictwo PRL wojsko opozycja demokratyczna Solidarność immunitet POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Tusk porównuje obostrzenia do stanu wojennego. Socjolog: chodzi o podgrzewanie nastrojów

- Chodzi przede wszystkim o podgrzewanie nastrojów do maksimum w nadziei, że uda się rozchwiać polskie społeczeństwo - powiedział dr Tomasz Herudziński, socjolog z SGGW. Odniósł się do reakcji Donalda Tuska na ogłoszone wczoraj obostrzenia dotyczące m.in. zakazu przemieszczania się w sylwestrową noc.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk pandemia COVID-19 koronawirus Adam Niedzielski POLSKA polityka twitter sylwester Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach

"Wolność krzyżami się mierzy". Aleksander Wierzejski o rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Pojawiające podczas demonstracji ulicznych hasła świadczą o tym, że ludzie nie znają historii, nie wiedzą, ile kosztowała wolność. To musi się spotkać z edukacyjną akcją, bo należy pamiętać, że wolność krzyżami się mierzy i nie jest darmo - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Aleksander Wierzejski (TV Republika). Gościem był również Aleksander Majewski (portal wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek PRL komunizm