Polskie Radio
Section05

Święto Niepodległości

Dwójka na Festiwalu Niepodległa. "To na frontach I wojny światowej zginęło najwięcej Polaków"

- Polska niepodległa jest cała z I wojny światowej. Warto powiedzieć, że na frontach II wojny światowej zginęło mniej polskich żołnierzy niż w czasie I wojny. Choć brzmi to paradoksalnie, od razu dodajmy, że polscy żołnierze walczyli wtedy właściwie we wszystkich armiach zaangażowanych w konflikt - mówił w Dwójce dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka 11 listopada Jakub Kukla Aleksandra Stec Michał Przeperski Muzeum Historii Polski KULTURA Festiwal Niepodległa niepodległość Niepodległa

Rogal świętomarciński słodkim symbolem Święta Niepodległości. Jednak to... kaloryczna bomba

Rogale świętomarcińskie to tradycyjny wypiek na Święto Niepodległości. Wypiek to "Produkt o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Zatem cukiernie piekące tradycyjne rogale powinny mieć potwierdzone prawo do wytwarzania takiego produktu. Niezależnie jednak od tego, czy jest to certyfikowany rogal świętomarciński, czy wielkopolski lub marciński, bo z różnymi nazwami można się spotkać, to zawsze bomba kaloryczna.
Zobacz więcej na temat:  cukiernictwo rogal świętomarciński 11 listopada Poznań Wielkopolska

Litewscy Polacy świętują 11 listopada – uroczystości na cmentarzu Rossa i wyrazy wsparcia dla Polski

Litewscy Polacy z Wilna i Wileńszczyzny uczcili w poniedziałek 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Centralne obchody miały miejsce na wileńskim cmentarzu Rossa przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd twórcy polskiej niepodległości. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele polskiej misji dyplomatycznej oraz polskiej społeczności na Litwie, a podczas ceremonii zabrzmiały hymny Polski i Litwy.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Łotwa 11 listopada

Wpływowe kobiety w dziejach Polski. Czyje losy poznamy w Muzeum Historii Polski?

Maria Skłodowska-Curie, dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Nobla i autorka najczęściej tłumaczonego polskiego dzieła czyli św. Faustyna Kowalska, wreszcie Anna Walentynowicz i Henryka Krzywonos walczące z komunizmem. Historia Polski pełna jest kobiet, również tych, dziś zapomnianych. O nich Roman Czejarek rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek 11 listopada Muzeum Historii Polski Solidarność Anna Walentynowicz Maria Skłodowska-Curie Michał Przeperski Faustyna Kowalska

Dzień Weterana Wojennego w USA. Amerykańska Polonia włączała się do walki o niepodległość

Amerykańska Polonia miała swój wkład w kształtowanie się polskiej państwowości 106 lat temu. Za oceanem prowadzono nabór polskich ochotników, chcących wstąpić w szeregi Błękitnej Armii generała Hallera. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Weterana Wojennego. Polonusi łączą go ze Świętem Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  dzień niepodległości USA Polonia Polonia w USA historia Polski Józef Haller