Polskie Radio
Section05

Święto Niepodległości

Prezydent wręczył nominacje generalskie. Długa lista nazwisk

Prezydent Andrzej Duda razem z szefem MON Władysław Kosiniakiem-Kamyszek i szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem wręczyli w przeddzień Święta Niepodległości nominacje generalskie oraz admiralskie dwunastu oficerom Wojska Polskiego. Awanse generalskie przyznane zostały również trzem oficerom straży pożarnej i trzem oficerom policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda służby i bezpieczeństwo polityka Wojsko Polskie Władysław Kosiniak-Kamysz Tomasz Siemoniak policja straż pożarna

Święto Pracy, 3 Maja, Święto Niepodległości. Które uroczystości obchodzono w II RP?

Przed II wojną światową zaledwie dwukrotnie obchodzono dzień 11 listopada jako święto narodowe. 3 Maja początkowo czcili przede wszystkim Polacy sympatyzujący z Narodową Demokracją, 1 Maja - szeroko pojęta lewica. O rzeczywistości przed II wojną światową Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada II RP Józef Piłsudski Grzegorz Kalinowski 3 Maja święto pracy

Audycja "Co jest na tej taśmie" i archiwalny reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Lekcja śpiewania"

Reportaż "Lekcja śpiewania" opowiada o krakowskim sposobie na obchody świąt narodowych - poprzez wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Takich lekcji śpiewania było już ponad 80-ąt, z różnych okazji i weszły już do kalendarza krakowskich imprez. Wieść o tym poszła w Polskę i teraz na radosne obchody świąt narodowych przyjeżdżają do Krakowa ludzie z całej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Dorota Boniecka-Górny Grażyna Wielowieyska Kraków śpiew

"Szkoła do hymnu" – ponad 4,6 miliona uczniów śpiewało "Mazurek Dąbrowskiego"

Ponad 4,6 miliona uczniów i niemal pół miliona nauczycieli wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła do hymnu", której celem jest upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości i promocja postaw patriotycznych wśród młodzieży. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, siódma edycja tego wydarzenia miała miejsce w piątek, 10 listopada, a o symbolicznej godzinie 11:11 "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał w 21,5 tysiąca szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Mazurek Dąbrowskiego hymn narodowy uczniowie 11 listopada

Józef Piłsudski w Sulejówku. Historia, która zaczęła się od nieprzejezdnej drogi

- Józef Piłsudski pierwszy raz do Sulejówka przyjechał wiosną 1921 roku. Wtedy była to malutka wioska z piaszczystymi drogami. Było po deszczu, pojawiło się pełno kałuż, i samochód, którym jechał Piłsudski, po prostu ugrzązł w jednej z nich - mówiła w Dwójce Małgorzata Basaj z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Józef Piłsudski Sulejówek Jakub Kukla KULTURA Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 11 listopada

"Świętujemy podwójnie". Celebracja uroczystości w rodzinach mieszanych

Listopad jest dla naszej rodziny szczególnym czasem. Od przeprowadzki do Polski, 11 listopada świętujemy podwójnie, polskie Święto Niepodległości i amerykański Dzień Weterana. A pod koniec listopada zapraszamy bliskich i przyjaciół aby wspólnie spędzić Święto Dziękczynienia. To czas ważny dla nas dorosłych ale szczególnie istotny dla spójnego rozwoju naszego dziecka, które ze względu na rodziców było i będzie zakorzenione w obu kulturach, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania – mówi Monika Oczkowska McNeal, założycielka grupy Powroty zza oceanu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Polonia w USA Święto Dziękczynienia dzieci dwujęzyczność dzieci wychowanie USA Boże Narodzenie Małgorzata Frydrych

Michalik postuluje o przeniesienie Święta Niepodległości! 11 listopada kojarzy się jej z "faszystami i płonącą Warszawą"

Publicystka Eliza Michalik zaproponowała, aby przenieść Święto Niepodległości z 11 listopada, jako że ta data kojarzy się jej wyłącznie z "faszystami, przemocą i płonącą Warszawą" - na 15 października, czyli datę ostatnich wyborów parlamentarnych, które - jak stwierdziła - "przywróciły nas wolności". "Kącik satyryczny" - skomentował jeden z dziennikarzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada wybory parlamentarne niepodległość tożsamość media dziennikarze