Polskie Radio
Section05

Syberia

Ks. Isakowicz-Zaleski: Polacy byli problemem dla Sowietów

W dniu wydarzenia, które w polskiej świadomości społecznej utrwaliło się jako "Syberyjska Golgota", w Polskim Radiu 24 premierowa odsłona nowego cyklu dokumentalnego poświęconego osobom, które nie z własnej woli w latach 40. zostały zesłane na daleki Sybir. – Rosjanie wykorzystywali te tereny, by pozbywać się niewygodnej ludności – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który był pierwszym gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA ZSRR deportacje wywózka deportacja II wojna światowa fakty opinie ciekawostki

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Powstanie Styczniowe HISTORIA Katarzyna Jankowska

Białystok: Muzeum Pamięci Sybiru będzie miało nową siedzibę

Placówka dokumentująca historię wywózek naszych rodaków na Syberię, a także polskie osadnictwo na Wschodzie, będzie miało nowoczesną siedzibę. Muzeum Pamięci Sybiru to pierwsza w Polsce instytucja, która w tak kompleksowy sposób zajmuje się badaniem losów syberyjskich Polaków w XIX i w XX wieku. Na temat działalności placówki oraz nowej siedziby mówił w magazynie „Polacy w Świecie” dyrektor muzeum - prof. Wojciech Śleszyński.
Zobacz więcej na temat:  Białystok Polonia