Polskie Radio
Section05

technologie

Francuskiego astronautę zbadał… hologram. Na czym polega holoportacja?

W październiku ubiegłego roku chirurg dr Josef Schmidt złożył wizytę lekarską francuskiemu astronaucie Thomasowi Pesquetowi. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Pesquet przebywał wówczas na… Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a lekarz był obecny w postaci hologramu. O kolejnym wielkim kroku ludzkości, jaki NASA postawiła w sferze technologii, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Rafał Grabiański z portalu naukowego Urania.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka hologram NASA kosmos astronauta astronautyka

Jak Rosjanie kradną technologie? Dr Mirosław Sikora wyjaśnia

- Federacja Rosyjska nieustannie prowadzi działania wywiadowcze w obszarze techniki i nauki - podobnie jak inne państwa. Ale metodologia, którą wypracowano w Związku Radzieckim, stawia to państwo na szczycie tego rodzaju rzemiosła, czyli pozyskiwania informacji, które nie znajdują się w strefie publicznej, ale są związane z nauką, techniką i nowymi technologiami - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Mirosław Sikora. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja

Zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodów

Zgodnie z decyzją UE, w lipcu 2022 roku wydłużona zostanie lista obowiązkowych systemów bezpieczeństwa, w które wyposażane będą nowe samochody. Cel jest szczytny – zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach. Jednak czy dodatkowe zabezpieczenia mogą zastąpić rozwagę i ostrożność kierowców?
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców społeczeństwo POLSKA ŚWIAT kierowca kierowcy samochody samochód nowe technologie

Medycyna precyzyjna. "Pacjenci lubią metody minimalnie inwazyjne"

Dzięki postępowi wiedzy i rozwojowi technologii możliwe są precyzyjne zabiegi medyczne, co oznacza znacznie lepsze efekty lecznicze oraz większy komfort lekarzy, a przede wszystkim pacjentów. - Dzisiejsza medycyna znacznie różni się od tej, którą znamy sprzed 50 czy nawet 20 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marcin Jóźwik z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Polikliniki MSWiA w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  medycyna Krzysztof Michalski

Autonomiczna furgonetka z 1986 roku?

W dobie postępującej elektryfikacji, gdy auta zasilane prądem nikogo już nie dziwią, prawdziwymi pojazdami przyszłości zdają się samochody autonomiczne. Jak się jednak okazuje, pierwsze przymiarki do tej technologii pojawiły się już w drugiej połowie lat 80.!
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne samochody autonomiczne pojazdy autonomiczne lata 80 Polskie Radio samochód