Polskie Radio
Section05

Trójka

Słuchowisko "Siostra Hioba" z nagrodą Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Słuchowisko "Siostra Hioba" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Honorową nagrodą dla producenta słuchowisk wyróżniono Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwa Teatry Dwa Teatry 2024 gala Sopot

Sztuczna inteligencja - nowa technologia, którą trzeba kontrolować

Pytanie, czy sztuczna inteligencja będzie pomagać człowiekowi, czy też stanowić dla niego zagrożenie, pojawia się we współczesnym świecie coraz częściej. Coraz istotniejsze stają się też kwestie regulacji prawnych i kontrolowania rozwoju AI, tak aby przebiegał on w sposób zgodny z zasadami etyki i odpowiedzialny. 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz sztuczna inteligencja informatyka NAUKA komputery prawo

Hyalomma "monster tick" już dotarły do Polski. Jak się chronić przed gigantycznymi kleszczami?

W kolejnym odcinku cotygodniowej audycji "Górska o Klimacie" była mowa nie tylko o kleszczach gigantach, ale też o innych pajęczakach spotykanych na łąkach lub w lesie. Jak się przed nimi uchronić i co powinniśmy o nich wiedzieć, mówiła gościni Pauliny Górskiej, prof. Anna Bajer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Paulina Górska kleszcze przyroda natura ekologia zdrowie

"Wszystkie Książki Świata". Tabloidy, zbrodnia i codzienne dramaty tych, którzy nie umieją się wysławiać

Gościnią Michała Nogasia w audycji "Wszystkie Książki Świata" była irlandzka  dziennikarka i pisarka Megan Nolan. Jej błyskotliwy debiut "Akty desperacji" okazał się bestsellerem. Teraz w Polsce została wydana jej kolejna powieść "Zwykłe ludzkie ułomności". I to ona była pretekstem do rozmowy o pisaniu, ale również roli tabloidów oraz podziałach społecznych w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś Megan Nolan KSIĄŻKA KULTURA literatura dziennikarze Anglia Londyn tabloid

"W Gdyni nie pada", czyli jak to z plażowaniem nad Bałtykiem kiedyś bywało…

Nad polskim morzem rozpoczyna się sezon wakacyjny, a wraz z nim sezon plażowy. I chociaż dzisiaj bez problemu możemy polecieć na egzotyczny urlop na drugim końcu świata, wypoczynek nad Bałtykiem wciąż ma swoich fanatycznych wielbicieli. O tym, od kiedy rozwija się w Gdyni kultura plażowania i jak ona wyglądała 100 lat temu, opowiada niezwykła wystawa historyczno-sensoryczna "W Gdyni nie pada".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa muzeum Gdynia plaża wypoczynek urlop Bałtyk Morze Bałtyckie Robert Grzędowski

Euro 2024 – Dariusz Dziekanowski o nieudanym występie Polaków

Potrzebujemy solidnych zawodników "z trzecich stron gazet". To są ludzie, koło których strach przejść, jak się idzie na śniadanie – tak Dariusz Dziekanowski widzi budowę fundamentów pod przyszłą reprezentację Polski w piłce nożnej. Biało-Czerwoni mają za sobą kolejną kompromitację w wielkim turnieju.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Dziekanowski Dariusz Urbanowicz Norbert Michalak Euro 2024 reprezentacja Polski

Piszesz książki, żeby zapomnieć, żeby się wyzwolić – mówi o swojej twórczości Andrzej Stasiuk

"Rzeka dzieciństwa" to najnowsza książka Andrzeja Stasiuka, która niedawno się ukazała. To kolejna podróż autora na wschód, ale również, a może przede wszystkim, podróż w przeszłość, do świata dzieciństwa. Do świata, gdzie rzeczywistość łączy się z imaginacją, a z nadrzecznych mgieł wyłaniają się postaci prawdziwe i nierealne. O swoim pisaniu, dzieciństwie, o tym, co najważniejsze, z pisarzem rozmawia prowadzący audycję "Plik Tekstowy" Maks Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Andrzej Stasiuk Max Cegielski Bug rzeka rozmowa

Blaszany kubek i szeleszcząca torebka – jak wyczarowuje się dźwięki w radiowym teatrze

Magia radia – to często używane pojęcie odnosi się w szczególny sposób do radiowych słuchowisk. O tym, jakie efekty dźwiękowe można wyczarować ze zwykłych przedmiotów codziennego użytku, rozmawiali goście specjalnego wydania "Zagadkowej Niedzieli", nadawanego z Sopotu przy okazji trwającego tam festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Szymon Kuśmider Katarzyna Stoparczyk Maciej Kubera Dwa Teatry 2024 Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Teatr Polskiego Radia

"Scena Teatralna Trójki" prosto z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii Festiwalu "Dwa Teatry" kalendarzowe lato witamy znad morza. W sobotę, 22 czerwca, rozpoczęła się 23. edycja festiwalu. Na "Scenie Teatralnej Trójki" spotkaliśmy się po pierwszym dniu przesłuchań oraz pokazów konkursowych, po pierwszych warsztatach dla młodzieży oraz po pierwszej serii Spotkań z Gwiazdami.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Sopot Dwa Teatry Dwa Teatry 2024 joanna szczepkowska Adam Ferency Jacek Cieślak Jerzy Antczak Tomasz Man Olga Sarzyńska Andrzej Brzoska Aleksandra Głogowska Andrzej Seweryn Witold Gombrowicz Krzysztof Kamil Baczyński 1989 Teatr Szekspirowski w Gdańsku Wojciech Fułek Barbara Marcinik

"Swoją Drogą" z wizytą w Rzeszowie. Festiwal Wschód Kultury i nie tylko

Wywiady z muzykami, m.in. Kasią Lins i członkami Ars Latrans Orchestra, rozmowa o sile przekazu, jaką mają w sobie murale, a także wizyta w niecodziennym Muzeum Dobranocek – to wszystko znalazło swoje miejsce w specjalnym, wyjazdowym wydaniu audycji "Swoją Drogą" z Rzeszowa. Dziennikarze radiowej Trójki udali się tam z okazji trwającego festiwalu Wschód Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Matwiejuk Rzeszów Wschód Kultury Festiwal Wschód Kultury Kasia Lins Ars Latrans Orchestra Kathia