Polskie Radio
Section05

Trójka

Związki partnerskie. "PSL nie chce zrównania z małżeństwem"

- Dla części posłów PSL-u ważne jest, aby związek partnerski nie był zrównany z małżeństwem. Kwestia adopcji czy przysposobienia jest właśnie takim elementem - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Urszula Pasławska, posłanka Trzeciej Drogi i wiceprezeska PSL. Podkreśliła, że konieczne znalezienie jest rozwiązań, które zyskają większość w polskim parlamencie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Urszula Pasławska związki partnerskie Renata Grochal

Odwrócony efekt Matyldy. Czemu sukces kobiet sprawia, że dana dziedzina nauki jest mniej atrakcyjna?

Negatywne stereotypy na temat kobiet w nauce dają o sobie znać w nieoczywisty sposób. Jak pokazały badania polskich naukowców, prezentowanie kobiet jako osób, które osiągnęły coś ważnego w danej dziedzinie nauki dość często sprawia, że odbiorcy uznają tę dziedzinę za mniej atrakcyjną. Czyli pojawia się tzw. odwrotny efekt Matyldy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA odkrywcy kobieta mężczyzna dyskryminacja kobiet stereotypy Justyna Grabarz

Letnie spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru. Krystyna Janda: zaprzyjaźniamy się z warszawiakami

- Wakacje są dla nas intensywniejszym okresem, ponieważ gramy między innymi na placu Konstytucji - przyznaje Krystyna Janda i jednocześnie zaprasza na spektakle przygotowane przez Teatr Polonia i Och-Teatr. W ich letnim repertuarze znajdziemy zarówno lżejsze, dobrze znane propozycje, jak również premiery nowych przedstawień.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Tomasz Żąda Krystyna Janda Teatr Polonia Och-Teatr Warszawa spektakl spektakle dla dzieci

Ze śmietnika do muzeum. Dzieła sztuki odnalezione w nietypowych miejscach

Losy dzieł sztuki bywają różne. Początkowo zdobią domy właścicieli, lecz z czasem mogą trafić do piwnic, na strychy lub zostać wystawione na sprzedaż. Niekiedy pojawiają się w zaskakujących miejscach, jak choćby na przystanku autobusowym, czego przykład niedawno odnotowano na Wyspach Brytyjskich. Historia sztuki zna więcej takich przykładów, włącznie z odkryciem cennego obrazu w tapczanie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Justyna Grabarz dzieła sztuki kolekcjonowanie

Carlos Marrodán Casas: nie przyszło mi do głowy, że dla tłumacza problemem może być nieznajomość realiów

Jeśli mówimy o prozie iberoamerykańskiej, to nie sposób nie wymienić nazwiska: Carlos Marrodán Casas. To jemu zawdzięczamy przekłady na język polski między innymi takich powieści i opowiadań jak: "Szczeniaki", "Zielony dom" czy "Pochwała macochy" Maria Vargasa Llosy, "Szarańcza", "Jesień patriarchy", "Kronika zapowiedzianej śmierci" czy "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Marqueza, "Wokół kamienia słońca" Octavia Paza, "Serce tak białe" Javiera Mariasa czy wielu książek Carlosa Luisa Zafóna, a ostatnio świetnej powieści Alejandra Zambry "Chilijski poeta".
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś literatura proza tłumacz tłumaczenie Ameryka Łacińska KSIĄŻKA Julio Cortazar Mario Vargas Llosa Gabriel García Márquez

Substancje psychoaktywne - poważny problem i niszczycielska iluzja wolności

Jeszcze kilka lat temu nie było w Polsce nikogo, kto by zażywał ten lek. Teraz specjaliści twierdzą, że co miesiąc spotykają osoby uzależnione od fentanylu. To najsilniejszy środek przeciwbólowy, stosowany m.in. w Stanach Zjednoczonych. Według specjalistów w Polsce mamy do czynienia z rosnącym zjawiskiem nadużywania opiatów i opioidów. - To paradoks polegający na tym, że "szukam wolności, a znajduję się w największym zniewoleniu, jakie można sobie wyobrazić" - mówi w "Klubie Trójki" Jagoda Władoń-Wilecka ze stowarzyszenia MONAR.
Zobacz więcej na temat:  uzależnienia Anna Dudzińska Monar narkotyki

Słuchowisko "Siostra Hioba" z nagrodą Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Słuchowisko "Siostra Hioba" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency. Honorową nagrodą dla producenta słuchowisk wyróżniono Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwa Teatry Dwa Teatry 2024 gala Sopot

Sztuczna inteligencja - nowa technologia, którą trzeba kontrolować

Pytanie, czy sztuczna inteligencja będzie pomagać człowiekowi, czy też stanowić dla niego zagrożenie, pojawia się we współczesnym świecie coraz częściej. Coraz istotniejsze stają się też kwestie regulacji prawnych i kontrolowania rozwoju AI, tak aby przebiegał on w sposób zgodny z zasadami etyki i odpowiedzialny. 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz sztuczna inteligencja informatyka NAUKA komputery prawo

Hyalomma "monster tick" już dotarły do Polski. Jak się chronić przed gigantycznymi kleszczami?

W kolejnym odcinku cotygodniowej audycji "Górska o Klimacie" była mowa nie tylko o kleszczach gigantach, ale też o innych pajęczakach spotykanych na łąkach lub w lesie. Jak się przed nimi uchronić i co powinniśmy o nich wiedzieć, mówiła gościni Pauliny Górskiej, prof. Anna Bajer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Paulina Górska kleszcze przyroda natura ekologia zdrowie

"Wszystkie Książki Świata". Tabloidy, zbrodnia i codzienne dramaty tych, którzy nie umieją się wysławiać

Gościnią Michała Nogasia w audycji "Wszystkie Książki Świata" była irlandzka  dziennikarka i pisarka Megan Nolan. Jej błyskotliwy debiut "Akty desperacji" okazał się bestsellerem. Teraz w Polsce została wydana jej kolejna powieść "Zwykłe ludzkie ułomności". I to ona była pretekstem do rozmowy o pisaniu, ale również roli tabloidów oraz podziałach społecznych w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś Megan Nolan KSIĄŻKA KULTURA literatura dziennikarze Anglia Londyn tabloid