Polskie Radio
Section05

Wacław Holewiński

Olga Tokarczuk. Literatura jako medium wrażliwości

- Ten kapitalny, ciekawy, zawsze frapujący fenomen o nazwisku Olga Tokarczuk polega na tym, że ona ma czytelników z różnych pokoleń, z różnych opcji światopoglądowych, o różnych preferencjach estetycznych - mówił w Dwójce o laureatce literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 prof. Przemysław Czapliński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk literatura KSIĄŻKA KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Przemysław Czapliński nagroda Nobla

Margaret Thatcher. Autoryzowany portret Żelaznej Damy

- Margaret Thatcher sama wybrała autora swojej biografii, sama zdecydowała jakie dokumenty i materiały archiwalne będzie mógł wykorzystać do napisania książki. Dlatego jest to biografia autoryzowana. Charles Moore miał też do Thatcher niemal nieograniczony dostęp i mógł jej zadawać dowolne pytania. Dowiedział się wielu rzeczy, które zawarł w swojej pracy, ale poznał także jej sposób myślenia – mówił w Dwójce Tomasz Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  Margaret Thatcher Wielka Brytania KULTURA HISTORIA książki

Szenderowicz. Uniwersalne dramaty rosyjskiego satyryka

- Łatwiej powiedzieć, kim nie jest Szenderowicz, bo on jest dosłownie wszystkim. To, że pisze sztuki nie jest przypadkiem, bo z zawodu jest człowiekiem teatru, jak najbardziej dyplomowanym. Najogólniej jednak można pokusić się o stwierdzenie, że jest satyrykiem i poważnym komentatorem politycznym. Ponadto pisze powieści, wiersze, utwory dramatyczne - mówił w Dwójce tłumacz Jerzy Czech.
Zobacz więcej na temat:  Rosja TEATR KULTURA Jerzy Czech

Pierwsze rządy wolnej Polski, czyli gry i zaułki władzy

- Trzydzieści lat to dobra perspektywa do opisywania głębokiego przełomu w naszej historii. To właściwie dopiero początek tego opisywania. Moja książka jest jedną z pierwszych, które w klasycznym kanonie historycznym, w oparciu o źródła archiwalne i relacje próbują opisać to, co działo się po 1989 roku - mówił w Dwójce prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek książki historia Polski KULTURA KSIĄŻKA

Maria Dłużewska: w sierpniu 80. roku widziałam dumnych ludzi

- Byłam na wakacjach w ośrodku wypoczynkowym olsztyńskiego teatru, gdy z Radia Wolna Europa dowiedziałam się o strajkach na Wybrzeżu. Pojechałam ze znajomym do Gdańska. Ja to widziałam. Zakłady stały, było pusto na ulicach, za ogrodzeniem stoczni byli robotnicy, a przed nim kobiety z dziećmi. I wtedy zaczęłam płakać, bo pierwszy raz zobaczyłam, jak syn może być dumny z ojca - mówiła w Dwójce wybitna aktorka, dziennikarka, reżyserka filmów dokumentalnych i działaczka opozycyjna. 
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Maria Dłużewska KULTURA FILM dokument

"Grób rybaka". O największej tajemnicy watykańskich podziemi

- Pierwsze wątpliwości dotyczącego tego, gdzie spoczywają zwłoki św. Piotra i w ogóle jego obecności w Rzymie, pojawiły się bardzo wcześnie, bo w XII-XIII wieku. Pierwszymi, którzy je podnieśli byli waldensi - istniejąca do dziś wspólnota protestancka. Głównym powodem tych wątpliwości było to, że na temat losów św. Piotra nie ma jednoznacznego świadectwa w Nowym Testamencie - mówił w Dwójce autor książki Paweł Lisicki.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lisicki HISTORIA KULTURA Rzym Watykan chrześcijaństwo

Tomasz Łapiński: gdyby nie piłka, zostałbym pisarzem

- Przed laty w moim klubie przeprowadzano ankietę pytając, kim chciałbym być, gdybym nie był piłkarzem. Wypaliłem wtedy, że pisarzem, ale naprawdę nie sądziłęm, bym miał takie możliwości. Nie lubiłem opowiadać, udzielać wywiadów, ale od dziecka byłem otoczony książkami i stąd ta odpowiedź – mówił w Dwójce autor książki "Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem".
Zobacz więcej na temat:  Piłka nożna literatura KULTURA KSIĄŻKA