Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Maria Dłużewska: ludzie bali się głośno mówić o Smoleńsku

- W moim domu przebywały dwie Ukrainki, gdy nadeszła wiadomość o katastrofie. Wtedy jednym głosem powiedziały: zabili ich. Chciałam poznać prawdę, nakręciłam pierwszy film, jeździłam z nim na pokazy. Ludzie bali się mówić o Smoleńsku, bo stracą pracę, albo w końcu sprowokujemy Rosjan, którzy przyjdą i wezmą nas za głowy – mówiła w Dwójce znana dziennikarka i reżyserka.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku KULTURA reżyser Wacław Holewiński

Rafał Wojasiński: przy Marku Nowakowskim łatwo było czuć się sobą

- Istotą naszej wieloletniej znajomości był rodzaj wyzwalnia w sobie automatycznie potrzeby budowania niezależności wewnętrznej. To było coś, co przy Marku Nowakowskim powstawało samoczynnie. On stwarzał taką atmosferę. Jednym z tych elementów było to, że człowiek dość łatwo przy nim czuł się sobą - mówił w Dwójce tegoroczny laureat Nagrody im. M. Nowakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura Wacław Holewiński KSIĄŻKA KULTURA

Milan Kundera. Pisarz, który nie znosi etykietek

- Czeski, francuski czy europejski pisarz? Problem z Kunderą polega na tym, że umyka klasyfikacji. On sam nie znosił takich określeń i poświęcił im nawet cykl esejów traktujących o pisarzach przebywających na emigracji. Wydawcy jego książek też uciekali od przyklejania mu etykietek – mówiła w Dwójce prof. Danuta Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  Milan Kundera Paryż Praga KULTURA literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński

Historyk: za pomoc Żydom represjom poddawano także rodzinę

- 15 października 1941 r. gubernator Generalnego Gubernatorstwa Hans Frank wprowadził karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili getta, jak i też dla Polaków, którzy udzielili pomocy Żydom. Nie tylko ukryli, ale udzielili jakiejkolwiek pomocy - mówiła w Dwójce dr Martyna Rusiniak-Karwat.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata Holokaust Wacław Holewiński okupacja niemiecka II wojna światowa Dwójka

Prozatorskie oblicze Kazimiery Iłłakowiczówny

- Tom ten zawiera całość prozatorskiej twórczości poetki. Tę, którą znamy, bo być może archiwa jeszcze coś przed nami kryją. Zebrane przez nas materiały mają dość duży rozrzut czasowy, bo od 1919 do 1968 roku. Później już prozy Iłłakowiczówna nie publikowała, ukazały się tylko listy i tłumaczenia – mówiła w Dwójce prof. prof. Mirosława Ołdakowska-Kulfowa.
Zobacz więcej na temat:  Kazimiera Iłłakowiczówna KULTURA literatura polska Wacław Holewiński

Irena Lewandowska. Zdecydowana w sądach, krucha w budowie

- Była bardzo drobna, szczuplutka i zawsze miała ogromne swetry. Wydawało się, że za chwilę w nich utonie. Ten pozór kruchości, wątłości był w absolutnym kontraście wobec jej zdecydowanych poglądów i oceny sytuacji przede wszystkim politycznej - mówiła w Dwójce o zmarłej w grudniu wybitnej tłumaczce Iwona Smolka, krytyczka literacka.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Irena Lewandowska Anna Wasilewska Iwona Smolka KULTURA literatura Wacław Holewiński

Krzysztof Wyszkowski: Anna Walentynowicz to postać samostwórcza

- Są dwa rodzaje ludzi. Tacy, którzy pochodzą z jakiś środowisk i ich życie oraz poglądy odzwierciedlają to wychowanie, ale są też ludzie samostwórczy. Anna była osobą indywidualną, bogobojną, zupełnie odmienną od przeciętności. To była taka laicka święta - mówił w Dwójce legendarny działacz przedsierpniowej opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński Anna Walentynowicz HISTORIA Sławomir Cenckiewicz Krzysztof Wyszkowski Solidarność sierpień 80

Zyta Oryszyn. Zakorzeniona w swoich czasach pisarka osobna

- To nigdy nie była literatura, która ucieka od otaczającej rzeczywistości. Zawsze była bardzo mocno zakorzeniona w swoich czasach, a jednocześnie odporna na mody. Zawsze na uboczu, ale to też niedobrze powiedziane, bo właśnie to nie było nic takiego, co się odwracało i chowało przed doświadczeniami wszystkich nas - mówiła w Dwójce Małgorzata Łukasiewicz, przyjaciółka pisarki.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wacław Holewiński KSIĄŻKA KULTURA