Polskie Radio
Section05
Warszawa

Już niedługo Festiwal Grzesiuka. Co w programie?

- W drugi weekend maja zapraszamy do Teatru Baza i Parku Sieleckiego na Festiwal Grzesiuka. To sąsiedzkie spotkania z warszawskim folklorem - mówi Katarzyna Gumienna, organizatorka. - Patronuje im Stanisław Grzesiuk, legendarny bard stolicy, który m.in. przeniósł starą Warszawę do nowej Warszawy. Dlatego chcemy pamiętać o nim i o jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Stanisław Grzesiuk folklor Warszawa Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Lotnisko Chopina nabiera rozpędu. Nowe inwestycje

Lotnisko Chopina w Warszawie, to największy port lotniczy w Polsce. W dotychczas rekordowym 2019 roku z jego usług skorzystało ponad 19 milionów pasażerów. Jednak w tym roku rekord prawdopodobnie zostanie pobity. Z jednej strony jest to sukces, ale z drugiej problem, z którym muszą sobie poradzić zarówno władze portu, jak i przedstawiciele rządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Warszawa Lotnisko Chopina Okęcie transport infrastruktura

Obraz Vincenta van Gogha w Warszawie. Co zdradziły badania tego dzieła?

Miłośnicy sztuki mogą podziwiać w Warszawie dzieło Vincenta van Gogha. To jedyny obraz holenderskiego twórcy, który znajduje się w naszym kraju. O szczegółach obrazu oraz badaniach i konserwacji opowiedzieli w audycji "Kunstkamera" eksperci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aleksandra Łapkiewicz Vincent van Gogh Wiejskie chaty pośród drzew malarstwo dzieła sztuki muzeum Warszawa wystawa Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego

Antonio Corazzi. Zawdzięczamy mu Pałac Staszica i gmach Teatru Wielkiego w Warszawie

– Miał zaledwie 27 lat, kiedy przyjechał do Królestwa Polskiego. W Warszawie zaprojektował szereg budynków administracyjnych i prywatnych, w tym również całą dzielnicę miasta, sięgającą od placu Teatralnego do placu Bankowego – wyjaśnił architekt prof. Piotr Biegański na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy architektura Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa

Śmiertelnie potrąciła mężczyznę. Chce poddać się karze

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na warszawskim Ursynowie. Oślepiona przez słońce 47-letnia obywatelka Czech śmiertelnie potrąciła mężczyznę przechodzącego przez pasy. Prokurator złożył wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy. Kobieta chce dobrowolnie poddać się karze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja Warszawa regiony wypadek mazowieckie służby i bezpieczeństwo

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar czas II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa

Maciej Englert: spektakl "Vanitas" nie jest podsumowaniem mojej dyrekcji

- Jest to jedno z przedstawień, który Teatr Współczesny jako teatr repertuarowy miał w swoim rocznym projekcie. Po prostu coś naturalnego w cyklu pracy teatru. A że akurat ta premiera jest ostatnia dla mnie jako dyrektora... Nie znaczy to, że próbowałem podsumować swoje życie - mówił w Dwójce Maciej Englert o reżyserowanym przez siebie spektaklu "Vanitas", którym żegna się z funkcją dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Englert Tomasz Mościcki TEATR Warszawa Teatr Współczesny w Warszawie KULTURA Dwójka

Rowerzyści i motocykliści wyjadą na ulice Warszawy. Będą utrudnienia w ruchu

Rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej wyruszą na ulice Śródmieścia, Woli i obu Prag. Dzień później – z Bemowa na Ursynów – w paradzie przejadą motocykliści. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców motoryzacja motocykl rower kierowcy samochody Warszawa MotoParada

Akcja "Rodewald". Polski odwet za terror niemieckiej policji

26 kwietnia 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadzili zamach na komendanta Ordnungspolizei w Warszawie płka Wilhelma Rodewalda. Dopiero po akcji okazało się, że zastrzelonym Niemcem nie był Rodewald, a płk Erwin Gresser - dowódca 17 pułku niemieckiej policji porządkowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Warszawa Kedyw III Rzesza nazizm Niemcy okupacja niemiecka