Polskie Radio
Section05

Warszawa

Służewiecki Mordor. Historia biurowców, których część stała się mieszkaniami

Jakub Gładysz i Jakub Kompa ze Stowarzyszenia Lepszy Służewiec mówili w Polskim Radiu 24 o historii przekształcenia przemysłowego Służewca w największe w Polsce zbiorowisko biurowców – nie tylko na tle stolicy, ale i całego kraju. Na szczęście ta część Warszawy przestaje być Mordorem, czyli biurową monokulturą, bo buduje się tam coraz więcej osiedli mieszkaniowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 architektura Mokotów korporacja Błażej Prośniewski

Alternatywny projekt odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z czym by się to wiązało?

Jak mógłby wyglądać dziś Zamek Królewski w Warszawie, gdyby został odbudowany według projektów z początku lat 50. XX wieku? Okazuje się, że jego wygląd, który znamy z dzisiejszej panoramy stolicy, nie był jedynym pomysłem. Dr Łukasz Bukowiecki w książce "Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971" opowiada o sporach i alternatywnych projektach odbudowy siedziby królów Polski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Jakub Kukla PRL literatura Łukasz Bukowiecki Dwójka Zobacz także

"Wtoczył się walec socrealizmu". Leopold Tyrmand i powojenna Warszawa

"Groza socrealizmu zmaterializowała się w samym środku miasta jak kwitnąca narośl na nosie pijaka", pisał Leopold Tyrmand w "Dzienniku 1954" o powstającym właśnie Pałacu Kultury i Nauki. Zapiski tego znakomitego pisarza i publicysty mogą stanowić interesujący przewodnik po rozwijającym się wówczas nowym, socjalistycznym z ducha, architektonicznym stylu.
Zobacz więcej na temat:  socjalizm architektura PRL Leopold Tyrmand literatura

Z Małopolski na Mazowsze. O tym, jak Warszawa stała się stolicą Polski

18 marca 1596 roku król Polski Zygmunt III Waza zadecydował o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Ponieważ postanowienie władcy nie zostało poparte żadnym aktem prawnym, przez kolejne stulecia małopolska aglomeracja wciąż pozostawała jednak oficjalnym miastem stołecznym Rzeczpospolitej. Warszawa natomiast była określana mianem "Miasta Rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski król Kraków królowie Polski

80 lat temu powstała legendarna kawiarnia Café Fogg

Na początku marca minęła 80. rocznica powołania do życia Café Fogg przez piosenkarza Mieczysława Fogga. Pierwszy swój występ w powojennej stolicy artysta rozpoczął od "Piosenki o mojej Warszawie", napisanej w ostatnich dniach powstania warszawskiego przez Alberta Harrisa. O niezwykłej kawiarni, która istniała w zniszczonym mieście niewiele ponad rok, opowiadał prawnuk Mieczysława Fogga – Michał Fogg.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Fogg Jakub Kukla 1945 wspomnienie KULTURA Dwójka Zobacz także Michał Fogg

Za podpaleniami w Wilnie i w Warszawie mogą stać rosyjskie służby specjalne

Informacja litewskiej prokuratury ws. podpaleń może być bardzo cenna dla naszych służb specjalnych i prokuratury - powiedział zastępca dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Andrzej Mroczek. Dodał, że polskie społeczeństwo i tak jest przekonane o tym, że za podpaleniem m.in. hali przy Marywilskiej w Warszawie stoją obce służby.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Rosja prokuratura terroryzm