Polskie Radio
Section05

Warszawa

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Teatr Wielki - Opera Narodowa Stanisław Moniuszko Kazimierz Dejmek powstanie listopadowe

Warszawska Cavaliada zakończona. Relacje z zawodów w stolicy w radiowej Trójce

Cavaliada Tour wystartowała po raz czternasty. Na początku tegorocznej edycji międzynarodowa czołówka jeździectwa zjechała do Warszawy. Rywalizacja na stołecznym Torwarze wystartowała 14 listopada i trwała do niedzieli 17 listopada. Relacje z wydarzenia mogliśmy usłyszeć na antenie radiowej Trójki, która objęła zawody patronatem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Cavaliada CAVALIADA Tour Dariusz Urbanowicz

Do Nowego Jorku najszybciej przez podwarszawskie bagna. 101 lat Radiostacji Babice

To była jedna z największych inwestycji II Rzeczpospolitej. Dziesięć monumentalnych wież było widać z każdego niemal miejsca w Warszawie. Radiostacja została zniszczona przez Niemców w 1945 roku, jednak po drugiej stronie Bałtyku do dziś działa jej bliźniaczka. A wszystko zaczęło się od jej starszej siostry, górującej swego czasu nad amerykańską wyspą Long Island.
Zobacz więcej na temat:  Babice historia Polski HISTORIA telegraf radio Polskie Radio Polskie Radio dla Zagranicy

Pomnik Dzierżyńskiego w Warszawie. Obalenie znienawidzonego symbolu

- Feliks Dzierżyński uosabiał policję polityczną, więc cała nienawiść do niej skierowała się przeciwko niemu, przeciwko jego wizerunkom, przeciwko jego pomnikom. To, że można było podnieść rękę na ów symbol i tej ręki nikt nie odrąbał, oznaczało, że zmieniła się cała historyczna epoka - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut HISTORIA Rosja Rzeczpospolita stalinizm komunizm PRL Związek Radziecki

Specjalne spotkanie ws. Ukrainy. Sikorski podał szczegóły

Warszawa wkrótce stanie się centrum kluczowych rozmów o wojnie w Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że w przyszłym tygodniu będzie gospodarzem spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego Plus. To m.in. efekt piątkowej rozmowy telefonicznej między kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie Radosław Sikorski wojna 2024 Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Jest decyzja sądu. Wiadomo, co dalej z Łukaszem Ż.

Sąd przedłużył tymczasowy areszt dla Łukasza Ż. o trzy miesiące. Obrona zapowiedziała w tej sprawie zażalenie. Łukasz Ż. przyznał się do winy w sprawie wypadku, do którego doszło na trasie Łazienkowskiej - poinformował prok. Piotr Skiba w czasie konferencji. Z badań wynika, że w chwili wypadku volkswagen arteon prowadzony przez Łukasza Ż. poruszał się z prędkością nawet 226 km/h. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura policja Niemcy wypadek przestępczość bezpieczeństwo na drodze

Michał Piekarski. Królobójca na mękach

Przemysł II zginął prawdopodobnie z rąk Brandenburczyków. Konfederaci barscy, o ile nie działali na polecenie samego króla, chcieli skłonić go tylko do abdykacji. Spiskowcy uwiecznieni w "Kordianie" nie zdecydowali się podnieść ręki na cara, który został koronowany na króla Polski. To czyni niedoszłego zabójcę Zygmunta III Wazy jedynym królobójcą w historii kraju.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzeczpospolita Stefan Żółkiewski Turcja