Polskie Radio
Section05

Warszawa

Pijany kierowca porzucił auto i uciekał przed policją

41-letni kierowca z Warszawy uciekał przed kontrolą drogową podjętą przez policjantów z Targówka. - Zostawił pojazd na zatoczce autobusowej i zaczął uciekać pieszo. Policjanci pobiegli za nim. Dogonili mężczyznę, obezwładnili go i założyli mu kajdanki - mówi sierż. Klaudia Dadasiewicz z Komendy Stołecznej Policji. Okazało się, że "uciekinier" był pijany.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online policja alkohol

Radiostacji Babice. Do Nowego Jorku najszybciej przez podwarszawskie bagna

To była jedna z największych inwestycji II Rzeczpospolitej. Dziesięć monumentalnych wież było widać z każdego niemal miejsca w Warszawie. Radiostacja została zniszczona przez Niemców w 1945 roku, jednak po drugiej stronie Bałtyku do dziś działa jej bliźniaczka. A wszystko zaczęło się od jej starszej siostry, górującej swego czasu nad amerykańską wyspą Long Island.
Zobacz więcej na temat:  Babice historia Polski telegraf radio Polskie Radio Polskie Radio dla Zagranicy

Kiedy śpiewano najpiękniejsze piosenki o Warszawie? Znamy odpowiedź

"Piosenki warszawskie. Antologia tekstów" - to autorski wybór 77 utworów, które opowiadają o Warszawie. To zarówno ballady uliczne, jak i piosenki kabaretowe i estradowe, pieśni hymniczne, utwory punkowe i rapowe. - Te piosenki i pieśni pochodzą z różnych epok, od końcówki XVIII wieku aż do ubiegłego roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartek Chaciński, współautor publikacji i wicenaczelny tygodnika "Polityka".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska piosenka Bartek Chaciński

Miasto moje, a w nim… Piosenki warszawskie!

Muzeum Warszawy przedstawia wyjątkową książkę z autorskim wyborem piosenek o Warszawie. "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów" to 77 utworów, które opowiadają o Warszawie. Najstarszy tekst pochodzi z końca XVIII wieku, a najnowszy z 2023 roku. Są wśród nich zarówno ballady uliczne, jak i piosenki kabaretowe i estradowe, pieśni hymniczne, utwory punkowe i rapowe. Towarzyszą im komentarze twórców wyboru: Bartka Chacińskiego, Jacka Hawryluka i Jana Emila Młynarskiego. Muzyczna kronika dziejów miasta, jego mieszkanek i mieszkańców, przemian obyczajowych i społecznych ukazała się 6 grudnia nakładem Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka piosenka Bartek Chaciński Jacek Hawryluk Jan Emil Młynarski

Akcja służb w metrze. Pasażer spadł na tory

We wtorek po południu występują utrudnienia na pierwszej linii warszawskiego metra. - Do incydentu z udziałem pasażera doszło tuż po godzinie 14 na stacji Imielin. Metro kursuje teraz w pętli między stacją Młociny a stacją Wilanowska - poinformował PolskieRadio24.pl Maciej Czerski z biura prasowego Metra Warszawskiego. Sześć stacji: Służew, Ursynów, Stokłosy, Imielin, Natolin, Kabaty zostało wyłączonych z użytku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony metro wypadek policja społeczeństwo

Polskie Radio 24 Teatr i Galeria Studio. "Przestrzeń do rozmów o sztuce"

- Jesteśmy otwarci nie tylko na spotkania stricte teatralne, ale i na stworzenie przestrzeni do spotkania się ludzi, rozmowy o sztuce […], to przestrzeń do tego, żeby przyjść, porozmawiać i posłuchać. To narzędzie, by przybliżać publiczności, czym jest sztuka współczesna - mówił Damian Kalita - kierownik Działu Edukacji i Projektów Społecznych w Teatrze Studio, który wraz z Pauliną Olszewską, kuratorką Galerii Studio, gościł w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Teatr Studio

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski literatura poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm miłość Wisła Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
Zobacz więcej na temat:  bezpieka stan wojenny służba bezpieczeństwa SB PRL komunizm